131019098
30 Kasım 2021, Salı

HEYDAR ALİYEV VEFATININ 16. YILINDA ANILDI

5 Aralık 2019, Perşembe 06:25

     


Azerbaycan’ın kurucusu merhum Cumhurbaşkanı Heydar Aliyev, vefatının 16. yılında Heydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde anıldı.

Heydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen anma programına; İzmir Vali Yardımcısı ve Aliağa Kaymakam Vekili Fatih Kızıltoprak, Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim, Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun, Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Şimşek, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Rıfkı Kulaksız, Azerbaycan Eğitim Ataşesi Doç. Dr. Necibe Nesibova, Azerbaycan Eğitim Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Nicat Memmedli, İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Şemsettin Ünal, Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Bayhan, Heydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Sıtkı Arı, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Mehmet Sıtkı Arı: “İki ülkenin de kaderi ortaktır”

Saygı duruşu ve iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Aliağa Heydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Sıtkı Arı yaptı. Türkiye’nin ve Azerbaycan’ın birbirlerini her platformda koşulsuz desteklediklerini belirten Arı, “İki ülkenin de kaderi ortaktır. Bir millet iki devlet olarak bunların farkındayız. Dünyadaki gelişmeleri analiz ettiğimizde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimiz, üzüntüsü bizim üzüntümüzdür’ felsefesiyle; Azerbaycan’ın Ulu Önderi Heydar Aliyev’in bir millet iki devlet felsefesinin ne kadar derin bir vizyon olduğunu ve bizlere ne kadar büyük bir misyon yüklediğini daha iyi anlıyoruz” dedi.

Erdal Bayhan: “Ekonomik ilişkilerin de gelişmesini sağladı”

Heydar Aliyev’in 21.Yüzyıla damgasını vurmuş bir lider olduğunu ifade eden Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Bayhan, ‘Bir millet iki devlet felsefesiyle Türk Dünyası’nın birlik ve dirliği için çalışmış, bu maksatla ülkemiz ve bütün Türk Dünyası ile iş birliği içerisinde hareket etmiştir. Türkiye’ye karşı duyduğu derin sevgiyi geçmişteki icraatlarında da bariz bir şekilde göstermiştir. Heydar Aliyev iki kardeş ülkenin ilişkilerinin duygusal tarafına ilaveten, ekonomik ilişkilerin de gelişmesi için önemli politikalar üretilmesini sağlamıştır” dedi.

Necibe Nesibova: “Eğitimi devletin temel ilkelerinden biri olarak gördü”

Heydar Aliyev’in Azerbaycanlı gençlerin eğitim alabilmelerine özen gösterdiğini vurgulayan Azerbaycan Eğitim Ataşesi Doç. Dr. Necibe Nesibova, “Heydar Aliyev, eğitimi devletin temel ilkelerinden biri olarak görmüştür. Zor zamanlarda ülkenin geleceği için 15 binden fazla öğrencinin yurt dışında eğitim görmesini sağlamıştır. Bu gençler Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Heydar Aliyev’in etrafında toplanmış ve Azerbaycan’ın inşa edilmesine yardımcı olmuşlardır. Bu gençler aynı zamanda Azerbaycan eğitim sisteminin yeniden oluşturulmasına da yardımcı olmuşlardır” diye konuştu.

Hazar İbrahim: “Büyük işlerin kökü Heydar Aliyev’e uzanmaktadır”

Heydar Aliyev’in Türkiye Azerbaycan kardeşliğine her zaman büyük önem verdiğinin altını çizen Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim, “TANAP gibi büyük bir projenin Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın İlham Aliyev tarafından Edirne’de büyük bir etkinlikle hayata geçirilmiştir. Tüm bu büyük işlerin kökü Heydar Aliyev’e uzanmaktadır” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Heydar Aliyev’in hayatını anlatan video gösterimi barkovizyona yansıtıldı. Şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenlendi. Program, “Heydar Aliyev’e Özlem” oratoryosu ile sona erdi.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler