15 Temmuz 2024, Pazartesi

Bayramda toplu ulaşım ücretsiz

15 Haziran 2024, Cumartesi 08:39

     


ESHOT, İZULAŞ, İZDENİZ, Metro ve Tramvay işletmeleri, İZTAŞIT araçları ile İZBAN, bayram boyunca ücretsiz hizmet verecek. ESHOT otobüsleri, arefe gününden itibaren kabristanlara özel otobüs seferleri de yapacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu ulaşım kurum ve kuruluşları ile Büyükşehir-TCDD ortaklığıyla işletilen İZBAN, Kurban Bayramı süresince ücretsiz hizmet verecek.  ESHOT, İZULAŞ ve İZTAŞIT araçları, bayram günlerinde, takviye edilmiş Pazar günü çalışma programıyla hizmet verecek. Kamu personelinin idari izinli sayılacağı 20 Haziran Perşembe ve 21 Haziran Cuma günleri ise takviye edilmiş Cumartesi günü çalışma programı uygulanacak. Bayram süresince orman köyü hatları da hizmete devam edecek. Otogar bağlantılı hatlar ile yolcu yoğunluğu yaşanabilecek ana arterleri kullanan hatlar, takviye araçlarla çalışacak. Otobüsler, Arefe günü (15 Haziran Cumartesi) ile bayramın ilk üç gününde kentteki tüm kabristanlara ek seferler yapacak.

Yoğun çalışan hatlara takviyeler yapılacak

Yaz sezonu ile birlikte Urla, Seferihisar, Foça, Gümüldür, Dikili, Karaburun ve Çeşme ilçelerine yönelik yolcu artışı dikkate alınarak, bu bölgelere çalışan hatlara takviyeler de ayrıca yapılacak. ESHOT’un Baykuş Seferleri de Gaziemir, Çiğli, Bornova, Buca ve Narlıdere ilçelerinden Konak’a olacak şekilde haftanın her günü gece yarısından sabaha kadar devam edecek. İzmir Metrosu’nda seferler, bayram boyunca 06.00-00.20 saatleri arasında 7,5 dakikada bir gerçekleştirilecek. Konak, Karşıyaka ve Çiğli tramvay hatları da bayram boyunca günün yoğun saatlerinde sefer sıklıklarını artıracak.

Yaz Seferleri, 17 Haziran’da başlayacak

İZDENİZ’de Arefe günü ve bayram tatili boyunca hafta sonu tarifesi uygulanacak. Yolcu yoğunluğuna göre ek seferler hızla devreye alınacak. Baykuş Seferleri, Arefe günü de dahil olmak üzere bayram süresince ve 21-22 Haziran günlerinde devam edecek. Urla, Foça ve Mordoğan’a yapılan Yaz Seferleri, bayramın ikinci günü olan 17 Haziran’da başlayacak; 18 ve 19 Haziran günlerinde de yapılacak. Gemiler, Konak, Karşıyaka ve Güzelbahçe iskelelerinden kalkacak. Önceden bilet satışı yapılmayacak. Yolcular, gemilere, İzmirim Kart ya da banka ve kredi kartlarıyla binebilecek. Yaz Seferleri 22 Haziran Cumartesi ve 23 Haziran Pazar günleri de düzenlenecek. İZDENİZ’in Alsancak Limanı çıkışlı Midilli seferleri de Kurban Bayramı’na özel olarak 14 Haziran Cuma, 19 Haziran Çarşamba ve 21 Haziran Cuma günleri düzenlenecek.Tüm ulaşım modlarında ayrıntılı hat, güzergâh ve sefer saat bilgilerine; ESHOT Mobil, eshot.gov.tr, izmirmetro.com.tr, tramizmir.com, izdeniz.com.tr ve izban.com.tr adreslerinin yanı sıra kurum ve kuruluşların resmi sosyal medya hesaplarından da ulaşılabilecek.

(DERYA SÜNER)

  
Son Eklenen Haberler