16 Temmuz 2024, Salı

Depremzedelere psiko-sosyal destek

17 Şubat 2023, Cuma 06:53

     


İzmir Büyükşehir Belediyesi, deprem felaketinden etkilenenler için “İzmir Psikososyal Destek Ağı”nı kurdu. Depremzedelerin yaşadıkları travmanın etkilerini en aza indirmeyi amaçlayan uzmanlar yüz yüze veya uzaktan psiko-sosyal destek hizmeti verecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 11 ili etkileyen deprem felaketinde yaraları sarmak için kolları sıvadı. Çeşitli birimlerini deprem bölgelerine yollayarak kolay ve hızlı bir biçimde depremzedelerin hizmetlere ulaşılmasını sağlayan Büyükşehir Belediyesi, “İzmir Psikososyal Destek Ağı”nı da kurdu. Deprem sonrası İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı ve Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nda görev yapan psikolog, sosyolog, sosyal hizmet uzmanı, psikolojik danışman, çocuk gelişimcisi ve anaokulu öğretmenlerinden oluşan 100 kişilik Psikososyal Destek Çalışma Ekibi hem İzmir’e gelen depremzedelere hem de deprem bölgelerindeki yurttaşlara hizmet verecek.

“Önceliğimiz travma sürecini doğru yönlendirebilmek”

Alanında uzman psikososyal destek ekiplerinin depremzedelerin yaşadıkları travmanın etkilerini en aza indirmek için öncelikli olarak Hatay’da çalışmalara başlayacaklarını dile getiren Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Dr. Sertaç Dölek, “Deprem ülkemizin ve şehrimizin gerçeği. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız ‘Afet ve Acil Durumlarda Sağlık’ çalışmalarımızı, deprem öncesi-anı ve sonrası eğitimlerimizi kesintisiz sürdürüyoruz. Psikososyal destek alanında ulusal düzeyde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içerisindeyiz. Önceliğimiz travma sürecini doğru yönlendirebilmek” dedi.

“Yaralarımızı birlikte saracağız”

2020 yılında yaşanan İzmir Depremi’nde de Sosyal Projeler Daire Başkanlığı ve Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı olarak Psikolojik Destek Hattı’nı arayan İzmirlilerin yanında olduklarını hatırlatan Dr. Dölek, “Depremden etkilenen vatandaşlarımızın gerek yanlarına giderek gerekse yüz yüze, telefonla veya uzaktan psiko-sosyal destek vereceğiz. Yaralarımızı birlikte saracağız” dedi.

İzmir Psikososyal Destek Ağı Nedir?

Psikososyal Destek Çalışma Ekipleri hem deprem bölgesinde hem de İzmir’de deprem sonrası psikososyal destek alanında çalışmalarını yürütüyor. Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulan Psikososyal Destek Ağı, İzmir’de ruh sağlığı ve psikososyal destek alanında faaliyet yürüten Türkiye Psikiyatri Derneği İzmir Şubesi, Türk Psikologlar Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği İzmir Şubesi, Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İzmir Temsilciliği gönüllü çalışması ile hayata geçti.

‘Deprem Psikososyal Destek Hattı’ açıldı

Depremden etkilenen yurttaşlar destek sağlayabilmek amacıyla oluşturulan “Psikososyal Destek Hattı”na (0232) 293 95 95 numaralı telefondan ulaşılabilir.

(SERKAN SELİNGİL)  
Son Eklenen Haberler