14 Haziran 2024, Cuma

Uğur Mumcu özlemle anıldı

25 Ocak 2024, Perşembe 06:21

     


Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Aliağa Şubesi, 31 yıl önce bombalı suikast sonucu katledilen Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’yu özlem ve saygıyla andı. 

Ankara’da, 24 Ocak 1993 tarihinde, evinin önündeki otomobiline konulan bombanın infilak ettirilmesi sonucu öldürülen Araştırmacı-Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 31. yılında Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Aliağa Şubesi tarafından Uğur Mumcu Parkı’nda düzenlenen törenle anıldı. Törene Atatürkçü Düşünce Derneği Aliağa Şubesi’nin yanı sıra, CHP ve İYİ Parti Aliağa İlçe Yönetimi, partililer, belediye meclis üyeleri, belediye başkan aday adayları, Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu Bileşenleri ile vatandaşlar katıldı.

“Mumcu, bu ülkenin aydınlık yüzüydü”

ADD Aliağa Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Samet Arıcıoğlu, anma programında yaptığı konuşmada, Uğur Mumcu'nun gazetecilikteki sorgulayıcı duruşunu ve araştırmacı kimliğini anlattı. Mumcu’nun tam bağımsız Türkiye savunucusu olduğunu söyleyen Arıcıoğlu, “Uğur Mumcu, bu ülkenin aydınlık yüzüydü. Onun mücadelesi, yalnızca kendi zamanına değil, bugünümüze de ışık tutan, geleceğimizi şekillendiren bir cesaret ve kararlılık örneğidir. Mumcu'nun 'Her parçamdan benim gibiler, beni aşacaklar doğacaktır.' sözü, bizlere, onun düşüncelerinin ve ideallerinin yaşatılması gerektiğini hatırlatıyor. Bugün burada, onun anısını onurlandırıyor, demokrasi, adalet ve özgürlük mücadelemizi sürdürme sözü veriyoruz." Dedi. Anma töreni, katılımcıların Uğur Mumcu anıtına karanfil bırakmasıyla sona erdi.

(VOLKAN GÜNDÜZ)

  
Son Eklenen Haberler