30 Mayıs 2024, Perşembe

Sıcak hava kan bağışını düşürdü

25 Ağustos 2023, Cuma 06:21

     


Türk Kızılay Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Barış Dolaş, hazirandan itibaren artan hava sıcaklıklarının bölgelerinde kan bağışlarını olumsuz etkilediğini söyledi.

İzmir, Manisa ve Aydın'daki 95 hastanenin ihtiyacını karşılamak üzere günde ortalama 1500 ünite kan bağışı toplamayı hedefleyen Türk Kızılay Ege Bölge Kan Merkezi Müdürlüğüne yapılan bağışlar, hazirandan bu yana günde 700-800 üniteye kadar düştü. Türk Kızılay Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Barış Dolaş, bağışçı sayısının düşmesi nedeniyle bölgelerindeki bazı ameliyatların ertelenmek durumunda kalabildiğini belirtti.

“Vatandaşlar ön yargılardan dolayı kan bağışından uzak duruyor”

Türkiye genelinde kan stoklarının kritik seviye altında olmadığını ama yaşanabilecek bir deprem gibi afet durumlarında kanın her zaman gerekli olduğunu aktaran Dolaş, "Vatandaşlarımız 'Sıcak havalarda kan bağışı yaparsam eğer sağlığımla alakalı sıkıntı yaşarım, sıcak havadan etkilenirim, hastalık bulaşır.' gibi ön yargılar ya da korkularından dolayı kan bağışından uzak duruyor." dedi.

“Sıcak havalarda da kan bağışında bulunulabilir”

Dolaş, vatandaşların sıcak havalarda da kan bağışında bulunabileceğini işaret ederek şunları kaydetti: "Vatandaşlarımız sıcak havadan dolayı haklı olarak bir kaygıya sahipler, 'Acaba kan bağışına gelip araçlarda kan bağışında bulunduktan sonra, sıcak havayla birlikte bir sağlık sorunu yaşar mıyım?' diye. Kurumumuzdaki tüm araçlarda iklimlendirme var. Kişiler, kan bağışında bulunduktan sonra biz onları hemen göndermiyoruz. Yaklaşık 15 dakika ikram bölümüne alıyoruz. Tamamen geldikleri şekilde tansiyon ve şekerleri normal düzeye ulaştığında araçlarımızdan uğurluyoruz. Kişiler bu bekleme süresini bizim yönlendirmemiz ve talimatlarımıza uyarak geçirdiği sürece bağıştan sonra sıcak havalardan kaynaklanan sağlık problemi yaşamayacaklardır."

(AA) 
Son Eklenen Haberler