25 Haziran 2024, Salı

"Aliağa dünyanın çöplüğü değildir"

29 Aralık 2023, Cuma 06:58

     


Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu, asbest ve tehlikeli atık barındırdığı iddia edilen Raymond Croze gemisinin söküm için Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Tesisleri’ne getirilmesine tepki gösterdi.

Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu, asbest ve tehlikeli atık madde barındırdığı iddia edilen Raymond Croze gemisinin sökülmek için Aliağa Gemi Geri Dönüş Tesisleri’ne getirilmesine karşı Demokrasi Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklaması metnini platform bileşenleri adına Sabahattin Yeşiltepe okudu.

"İnsanı, doğayı, işçimizi tehlikeye atmaya kimsenin hakkı yok"

Geminin tehlikeli madde envanteri raporunda 50 ile 100 ton arasında asbest içerdiği bilgisinin yer aldığını söyleyen Yeşiltepe, “Uzmanlar, gemi söküm işlemlerinde yalnızca asbest değil birçok tehlikeli kimyasal madde bulunduğunu ifade ediyorlar. Aliağa’da birçok zararlı madde içeren pek çok geminin söküldüğünü ve bu durumun halk, çevre ve işçi sağlığı açısından tehdit oluşturduğunu hep söylüyoruz, söylemeye devam edeceğiz. Gemi sökümü tehlikesiz ve gelir getiren bir işlem olsaydı Avrupa ülkeleri bu işlemi kendi ülkelerinde yaparlardı. Sırf bir endüstri yaratıyor ve para getiriyor diye ülkemiz insanını, doğayı, işçimizi tehlikeye atmaya kimsenin hakkı yoktur. Türkiye, Avrupa’nın ve dünyanın çöplüğü değildir” dedi.

Nae Sao Paulo’yu hatırlattı

Geçen yıl Aliağa’ya getirilen Brezilya donanmasına ait Nae Sao Paulo adlı gemiye karşı verilen mücadeleyi hatırlatan Yeşiltepe, “Mücadele sonucunda geminin geri döndürülmesini nasıl sağladıysak bugün de aynı mücadele ruhuyla Aliağa Gemi Söküm Tesisleri’ndeki çevreyi, halkımızı, işçimizi zehirleyen söküm teknikleri yerine kapalı havuzlarda, eğitim almış işçilerle gemi sökümünün gerçekleşmesi konusunda kamuoyunu harekete geçirme, işveren üzerinde baskı oluşturma çalışmalarına devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

(VOLKAN GÜNDÜZ) 
Son Eklenen Haberler