30 Mayıs 2024, Perşembe

Yusuf Öztürk, “Aliağa’daki demiryolu ağı rantabl hale getirilmeli”

31 Ağustos 2023, Perşembe 06:28

     


Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Aliağa bölgesinde atıl kalan demiryolu ağının rantabl hale getirilmesi ve Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi’ne demiryolunun ulaştırılması gerektiğini söyledi.

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Ağustos ayı Meclis Toplantısı odanın meclis salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda gündem maddeleri görüşüldü. Ayrıca, meclis üyelerine ağustos ayı faaliyetleri sunumu yapıldı. Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, toplantıda yaptığı konuşmada ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

“Demiryolu Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi’ne ulaştırılmalı”

Öztürk, geçtiğimiz günlerde Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu toplantısında alınan kararları olumlu bulduklarını ifade ederek, “Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Cevdet Yılmaz’ın, demiryolları ile liman ve üretim merkezleri bağlantılarının güçlendirilmesinin en temel konular arasında yer alacağı açıklamasını memnuniyetle karşılıyoruz. Altyapı geliştirme ve iş yapma süreçlerini kolaylaştırma kararları doğrultusunda altyapısı büyük ölçüde tamamlanmış Kemalpaşa Lojistik Merkezi’nin üstyapısının yapılarak faaliyete geçmesi, TCDD İzmir Alsancak Limanı’nın içine kadar giren demiryolunun daha etkin kullanılması, Aliağa bölgesinde atıl kalan demiryolu ağının rantabl hale getirilmesi ve Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi’ne demiryolunun ulaştırılması gerekmektedir.” Dedi.

“Acil ve köklü müdahaleler yapılmalı”

İZKA’nın hazırladığı Aliağa Limanları Arka Alanı Ulaşım Raporu’nun, Aliağa bölgesi ile ilgili çarpıcı veriler içerdiğini söyleyen Öztürk, “Aliağa limanlarında elleçlenen 80 milyon ton yükün yüzde 61’i trafiğe çıkarken, bu yükün sadece yüzde 2,4’ü demiryolu ile taşınmaktadır. Üstelik 2033’te elleçlenen yükün 137 milyon tona ulaşması beklenmektedir. Bölgede karayoluyla taşınan liman ve sanayi hedefli toplam yük miktarı günlük 175 bin tona, kamyon sayısı ise günlük 8 bin 800’e ulaşmaktadır. Bu veriler bize, bölgemiz limanlarının tıkanmaması için acil ve köklü müdahaleler yapılması gerektiğini göstermektedir” diye konuştu.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler