16 Temmuz 2018, Pazartesi

ALİAĞA’DA EN ÇOK OKUNAN KİTAPLAR

10 Haziran 2017, Cumartesi 06:37

     


Yaz tatili kapıda, herkesin alternatif bir tatil planı var. Bolca boş vakti doldurmanın en güzel yanlarından biri de kitap okumak. Ödevlerden sıkılan çocuklardan, yatmadan önce masal okuduğumuz miniklere ve bir fincan kahve eşliğinde dinlenmenin aracını kitap olarak tercih eden biz yetişkinlere kadar kitaplar hepimizin dostu olmaya devam ediyor. Peki, Aliağalı okurlar tercihlerini hangi kitaplardan yana kullanıyor. Aliağa Kitabe Kitabevi’nin sahibi Ayşen Gündüzer Aliağalı okurların da tüm Türkiye de olduğu gibi genel olarak popüler kitaplara yöneldiğini belirtiyor.

Yıl boyu yapılan satışlarda ilkokul seviyesindeki çocukların Beyaz Balina Yayınlarından çıkan macera kitaplarını tercih ettiğini, en çok okunan çocuk kitabının ise hala Saftrik Greg’in Günlüğü serisi olduğunu öğreniyoruz. Ergenlik çağındaki gençlerin ise tercihi ise daha çok Watpat kitapları olarak adlandırılan serileri takip ettiklerini söyleyen Gündüzer, “En son çok okunanlarda Velihat, Kötü Çocuk, Yabancı gibi seri kitapları yer alıyor.” dedi. Sosyal medyanın da etkisi ile tercih edildiğini ve sevilerek okunduğunu öğrendiğimiz Watpat kitaplarının yanı sıra okullardan gelen yaz okul ödevlerinde ise hem dünya ve Türk klasiklerinin aynı zamanda George Orwell’ın Hayvan Çiftliği, 1984 gibi güncel kitaplarda yer alıyor.

Yetişkin okurların en çok tercih ettiği yazar Zülfü Livaneli

Yetişkinlerin okuma alışkanlıklarının değişiklik gösterdiğini, belirli bir edebi kaygı ile ne okumak isteğini bilen okurların yanı sıra güncel kitapları takip edip akıcı romanları tercih eden okuyucular olduğunu belirten Ayşen Gündüzer kitap seçimlerinde etkili olan şeylerin başında yazarın popülaritesinin geldiğini ancak yine de Aliağalı kitapseverlerin kaliteli yazar arayışının da olduğunu vurguluyor. Kategorilerine göre seçimlerinde şekil değiştirdiğini vurgulayan Gündüzer “Siyasi ve tarih okumayı sevenlerin en çok tercih ettiği kitap ise İlber Ortaylı’nın kitapları oluyor. Aynı zamanda çok satan listelerinin değişmezi olan kişisel gelişim kitapları var ki bu kitaplar hem güncel olarak takip ediliyor hem de eskiden beri basılanları da ilgi görmeye devam ediyor. Kişisel gelişim kitaplarında en çok satan kitap ise Psikonet yayınlarından David Burns’un “İyi Hissetmek” isimli kitabı. Ayrıca Türk yazarlardan son dönem Akilah Azra Kohen’in “Fi, Çİ, Pi” serisi çok satanlar arasında yer alırken Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar’ı listenin başından hiç inmiyor.” diyor.

Sizin için seçtiklerimiz

0-6 yaş miniklere müthiş bir yaşama sevinci öyküsü: “Frederick”

Yaşamayı çok seven, doğanın güzelliklerini fark eden Fare Frederick tüm kış boyu yiyecekleri erzakları biriktiren arkadaşlarına rağmen heybesinde renkleri, sesleri ve sözcükleri biriktiriyor. Çalışmadığı için ona sinirlenen arkadaşları ise kışın yiyecekleri bittiğinde çareyi Frederick’in güzel öykülerinde buluyor.

İlkokul çocuklarına yalan söylemenin zararlarını anlatan “Palavracı Baron”

Erich Kastner’in yazdığı, inanılmaz yalanlar söyleyebilen bir baronun hikâyesini anlatan çocuk kitabı her macerasında hem çocukları eğlendiriyor hem de yalan söylemenin başımıza neler getireceğini anlatıyor.

Öykü severlere Mahir Ünsal Eriş’ ten “Olduğu Kadar Güzeldik”

Mahir Ünsal Eriş, sokaktan gelen gürültüyü, bangır bangır Yıldız Tilbe dinleyen evleri resmediyor. Bir gevezeleşip bir susanları, “iyi olalım be ne olur” diyenleri, helallik isteyenleri anlatıyor. Olduğu Kadar Güzeldik, gazoza doğru çocuklaşan hikâyelerle çağlıyor, zamana dokunuyor. Eriş, hüzünlü mağlupların iyimser yazarı olmaya devam ediyor.(kitap tanıtımından)

(EREN SARAN) 
Son Eklenen Haberler