131019098
22 Mayıs 2022, Pazar

YENİ ESER YAYINLADI

22 Aralık 2021, Çarşamba 06:56

     


Aliağa Kuş Cenneti’nin doğal yaşamı ve kuş zenginliği Aliağa Belediyesi tarafından yayınlanan “Aliağa Kuş Cenneti ve Güzelhisar Deltası” adlı kitapla gözler önüne serildi.

Aliağa Belediyesi tarafından ilçenin zengin doğal varlığını ve yaban hayatını kayıt altına almak amacıyla hazırlanan kitap, Aliağa Kuş Cenneti, Güzelhisar Deltası ve çevresinde görülen 208 kuş türü hakkında tanıtıcı bilgiler içeriyor. Uzman Biyolog Nigar Albay Mutlu danışmanlığında, Kuş Gözlemcisi ve Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Berat Akkaş tarafından hazırlanan ve Aliağa Kent Kitaplığının 17. Kitabı olarak yayınlanan çalışma, sanayinin yoğun olarak bulunduğu bir bölgedeki yaban ve doğal hayatın zenginliğini de ortaya koyuyor. “Aliağa Kuş Cenneti ve Güzelhisar Deltası” adlı kitap ile sanayi yoğunluklu bir kentte yaban hayatının korunması, çocukların ve gençlerin doğa farkındalığına yönlendirilmesi ve doğal zenginliklerin korunması hedefleniyor.

1880’li yıllara ait harita ve belgeler yer alıyor

Aliağa Kuş Cenneti ve Güzelhisar Deltası kitabının birinci bölümü, bölgenin tarihi, coğrafi ve ekonomik özelliklerini geçmişten günümüze inceliyor. “İnsanlık tarihinde tuz ve tuzlalar” başlıklı bölümde, kuş cennetinin geçmişteki tuzla olarak işletilmesi Osmanlı arşivlerinden belgelerle anlatılıyor. Güzelhisar Memlehası ya da Aliağa Çiftliği Memlehası adıyla bilinen tuzla ve çevresine ilişkin 1880’li yıllara ait harita ve belgeler de kitapta yer alıyor.

Kuş türlerini kayıt altına alan ilk kapsamlı kaynak

Aliağa Kuş Cenneti’nde yılın farklı dönemlerinde gözlemlenen 140 kuş türü ve 68 rastlantısal tür olmak üzere toplam 208 kuş türü kuş cenneti ve Güzelhisar Deltası’nın doğal zenginliğini ortaya koyuyor. İki bölümden oluşan kitabın birinci bölümünde Kuş Cenneti’nin tuzla olduğu dönemler tarihi belgeler ve kaynaklarla kitapta yerini alıyor. İkinci bölümde ise Kuş Cenneti ve çevresinde gözlemlenen 140 kuş türü fotoğrafları ve belirleyici özellikleriyle tanıtılıyor. Kitap, Aliağa ve çevresinde yaşayan ya da göçle gelen kuş türlerini kayıt altına alan ilk kapsamlı kaynak olma özelliği de taşıyor.

140 kuş türü sınıflara ayrılarak tanıtılıyor

Kuş Anatomisi, kuşların dünya çapında tür yok olma risklerini belirten IUCN Kırmızı Listesi, Kuş Göçü, Kuş Gözlemciliği, Kuş Fotoğrafçılığı gibi bölümlerin olduğu kitapta 140 kuş türü sınıflara ayrılarak tanıtılıyor. Kazsılar, Çobanaldatanlar, Güvercinler, Yelveler ve Turnalar, Batağanlar, Yağmurkuşları, Leyleksiler, Sümsükkuşları, Pelikansılar, Gündüz yırtıcıları, Baykuşlar, Boynuzgagalar, Gökkuzgunlar, Ağaçkakansılar, Doğanlar, Ötücü Kuşlar, Flamingolar gruplarında yer alan toplam 140 kuş türü özellikleri, bilimsel adı, kanat açıklığı, Boy ve ağırlığı, Yaşam alanları, Beslenme ve Görüldüğü dönemleriyle birlikte tanıtılıyor.

Dağıtımı 3 Ocak 2022’de başlayacak

Aliağa Kuş Cenneti ve Güzelhisar Deltası kitabı, 3 Ocak 2022 tarihinden itibaren Aliağa Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden dağıtımına başlanacak. Kitap, ilçedeki öğrencilere Aliağa Belediyesi tarafından ulaştırılacak. Kitabın dijital versiyonuna ise https://www.aliaga.bel.tr/aliaga-kent-kitapligi adresinden ulaşılabilecek.

(DERYA SÜNER)  
Son Eklenen Haberler