131019098
15 Ağustos 2022, Pazartesi

HAKAN TURAN: “SİZİ ŞEHRÜL TALAN OLARAK GÖRÜYORUZ”

5 Ağustos 2021, Perşembe 06:38

     


Aliağa Belediyesi Ağustos ayı Olağan Meclis Toplantısı, Belediye Başkanı Serkan Acar yönetiminde gerçekleştirildi. Mecliste söz alan CHP’li Meclis Üyesi Hakan Turan, taşınmaz satışlarına tepki olarak Başkan Serkan Acar’a, “Geçtiğimiz dönemlerde kendinizi Şehrül Emin olarak lanse etmiştiniz. Biz grup olarak sizi Şehrül Talan olarak görüyoruz” dedi.

Aliağa Belediyesi Ağustos ayı Olağan Meclisi toplandı. Belediye Meclis Salonu’nda 6-9 Temmuz 2021 tarihli meclis tutanağının okunup onaylanmasıyla başlayan toplantı Cumhur İttifakı tarafından verilen gündem dışı önergenin gündeme alınmasıyla devam etti. Yangınlarda hayvanları zarar gören köylülere, bütçelerine katkı sağlamak amacıyla, Aliağa Belediyesi tarafından 50 koyun, 50 keçi ve 10 düve yardımı yapılması hususunu içeren önerge oy birliği ile kabul edildi. Toplantı başkanlıktan gelen 140 maddelik önergenin oylanmasıyla devam etti. Başkanlıktan Gelen Önergeler kapsamında ilk 130 maddede yer alan; Aliağa Merkez ve Horozgediği Mahallesi 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu ve İlavesi’ne ilişkin vatandaşların askı süresi içinde yapmış olduğu itirazlar İmar Komisyonuna havale edildi.

Hakan Turan, “Yangınların söndürülmesi tek temennimiz”

Daha sonra toplantının dilek ve temenniler bölümüne geçildi. Bu kısımda il olarak söz alan CHP’li Belediye Meclis Üyesi Hakan Turan, “Öncelikle ülkemizin kuzeyinde Karadeniz Bölgesi’nde yaşanan sel felaketi sebebiyle yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Yine sel felaketi yüzünden zarar gören tüm yurttaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Ülkemizin birçok yerinde, özellikle batı şehirlerimizde, Marmaris, Bodrum, Manavgat ilçelerimizde meydana gelen yangınlar sebebiyle çok üzgünüz. Devam eden yangınların kontrol altına alınarak bir an önce söndürülmesi tek temennimizdir. Bu yangınlarla canı pahasına mücadele eden tüm emekçilerimize, tüm personelimize teşekkürü bir borç biliyoruz. Yangın sebebiyle hayatını kaybetmiş vatandaşlarımıza da Allah’tan rahmet diliyoruz.” Dedi.

“CHP iktidarında köylünün malı köylüye iade edilecek”

Konuşmasına meclis gündeminin yoğunluğundan ve Bozköy’deki taşınmaz satışlarından bahsederek devam eden Turan, “Maalesef bugün çok kalabalık bir gündemimiz var. Bunların yüzde doksanı imar planına yapılan itirazlar. Ancak bu süreçte maşallah sayın başkan boş durmuyorsunuz. Yine köylünün malını satma ziyadesiyle talana devam ediyorsunuz. Geçtiğimiz Haziran ve Temmuz meclislerinde Bozköy’de demir çelik fabrikalarının göbeğinde çok kıymetli olan, Bozköy köylüsüne ait dört tane taşınmazın satışı için meclisten ittifakımızın ret oylarına rağmen oy çokluğuyla yetki almıştınız ve taşınmazlardan birisini encümen yoluyla 7 milyon liraya sattınız. Ancak bu size yetmemiş galiba bugün de İmar Komisyonuna sevk ettiğimiz dört tane taşınmazın satışı için yetki talebiniz var. Bizim satışlara yönelik temel görüşümüz ret yönünde. Buradaki düşüncemiz de şudur; köylünün malının köylüde kalması. Bu malların size emanet olması hususudur. Petrol A.Ş.’ye dört milyon lira borçlanma talebiniz var. Buna da geçtiğimiz aylarda, bütçe görüşmelerinde, mali verilerin görüşüldüğü meclislerde bütçenin kötü yönetildiği yönünde itirazlarımızı yapmıştık. Ancak sizin tarafınızdan belediyenin mali verilerinin çok iyi olduğu söylenip güzellemeler yapılmıştı. Bugünkü tabloyla bu satışları yaparak, borçlanma talebinde bulunarak kendi kendinizi çürütüyorsunuz. Geçtiğimiz dönemlerde kendinizi Şehrül Emin olarak lanse etmiştiniz. Biz grup olarak sizi Şehrül Talan olarak görüyoruz. Köylünün malı emanet, siz bu malları iyi bir şekilde yönetemeyerek satış yoluna gidiyorsunuz. Buradan ben tüm Aliağa halkına ve taşınmazları satılan köylülerimize şunu söylemek istiyorum; Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında köylünün malı köylüye iade edilecek ve bu talanı yapanlar da yargı önünde hesap verecek.” İfadelerini kullandı. Belediye Başkanı Serkan Acar, Turan’a cevap olarak, “Şehrül Emin sıfatını ne siz ne ben koyabiliriz. Bu sıfatı ancak halk koyar. Siz yine kendinize yakışanı yaptınız.” dedi.

Sedat Sarı, “Belediyenin yangın bölgesine desteği bizi mutlu etti ”

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın ardından söz alan İYİ Partili Belediye Meclis Üyesi Sedat Sarı, Acar’ın Turan’a verdiği cevabın yeterli olmadığını dile getirdi. Sarı, “Karadeniz’de selden sonra güney ve batı bölgelerdeki orman yangınları hepimizin canını yaktı. Bir sürü canlı telef oldu. Çok üzüldük. Zor günler geçiriyoruz. Geçenlerde sosyal medyada gördüm. Aliağa Belediyesi hem arazöz hem teknik personel hem de teçhizatla alakalı destekte bulunmuş o bölgedeki yangınlara. Aliağa adına mutlu oldum. Çünkü geçmiş aylarda ve yıllarda Aliağa daha çok olumsuz şeylerle anılıyordu. Böyle milli birlik ve beraberliğin en çok ihtiyaç duyulduğu günlerde Aliağa Belediyesi olarak böyle bir katkı yapmanız bizi ziyadesiyle mutlu etmiştir. Bu tür anılmaların artması en büyük temennimizdir.” şeklinde konuştu. Sarı konuşmasının devamında Aliağa’nın ormanlarında ortaklaşa bir çalışmayla temizleme işlemi gerçekleştirilmesi temennisinde bulundu.

“Satışlarla ilgili birkaç cümle, kelam edin”

Konuşmasına taşınmaz satışlarına da değinerek devam eden Sarı, “Satışlar hızla devam ediyor. Bunlar bir son bulsun diye bekliyoruz. Ama maalesef her ay önümüze bir satış getiriliyor. Bu tabii ki belediyenin tasarrufunda, satabilirsiniz. İlk defa siz de satmıyorsunuz eyvallah. Sayısal duruma baktığınızda meclisten de geçiyor buna da eyvallah. Hiç değilse birkaç cümle, kelam edin. Deyin ki ihtiyaçlarımız var. Bakın biz Aliağa’ya güzel işler yapmaya çalışıyoruz. Vatandaşın ciddi beklentileri var. Bunlarla alakalı bu satışları yapıyoruz. Bunları gözünüzde abartmayın deyin. Biz de öğrenelim o kıymetli çalışmalar nedir.” İfadelerini kullandı.

Serkan Acar, “Kentsel dönüşüm çok ayrıntılı çalışma gerektiren bir konu”

Sedat Sarı’nın ardından söz alan CHP’li Belediye Meclis Üyesi Musa Özcan, Büyükşehir Belediyesi tarafından gündeme getirilen, 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen deprem neticesinde hasar görmüş yapıların Kentsel Dönüşümünün yapılması maddesinin Ağustos ayı meclis gündeminde yer alması gerektiğini dile getirdi. Serkan Acar, Özcan’a cevap olarak, “Aynı mücadeleyi Büyükşehir meclisinde de verseydiniz belki daha sağlıklı bir sonuç alabilirdik. Önemli bir konu, vatandaşın beklediği bir konu. Uygulanabilirliği Büyükşehrin dediği yöntemle çok zor ve çok ayrıntılı bir çalışma gerektiren bir konu. Haksızlığa sebebiyet verebilecek bir konu. Biz dedik ki Aliağa’nın bütününü bu kapsama alın. Zaten Kentsel Dönüşümün nasıl gerçekleşeceği yasa tarafından öngörülmüş. O koşulları gerçekleştiren adalardaki bina sahipleri bu Kentsel Dönüşümün sağladığı haklardan yararlansın. Bugün sadece sizin, benim belirleyeceğimiz veya birimlerin belirleyeceği adalar bu kapsama alınırsa yarın haksızlığa sebebiyet verir diye anlatmıştık. Büyükşehir’e de bu şekilde anlattık. Lakin Büyükşehir ısrarla bana buraları belirleyin, hangi adada yapılması gerektiğini belirleyin diye bir şey gönderiyor.” Dedi.

Kentsel Dönüşüm tartışmalara neden oldu

Konuyla alakalı söz alan İYİ Partili Belediye Meclis Üyesi Sedat Sarı ise yönetmeliğin Kentsel Dönüşüm yapmaya niyeti olanların önünü açmayla alakalı bir yönetmelik olmadığını dile getirdi. Yönetmeliğin tanımını da yapan Sarı, depremde hasar gören binalar, riskli yapılar ve Afet Yönetmeliğinden önce yapılan binaların olduğu lokasyonlarda çalışma yapılacağını bildirdi. Konuyla ilgili görüş bildiren bir diğer belediye meclis üyesi ise Hakan Şimşek oldu. MHP’li Belediye Meclis Üyesi Hakan Şimşek ise Kentsel Dönüşümle ilgili Büyükşehir Belediyesi’nin Aliağa’da illa bir K Bölgesi belirlenmesini istemesine tepki gösterdi. Şimşek, Büyükşehrin bu tutumunun adaletsizliklere sebebiyet vereceğini söyledi.

Serkan Acar: “Hepimizin içi yanıyor, hepimizin canı acıyor”

Sel felaketinin ardından ülke olarak yangın felaketiyle mücadele içerisinde olduklarını belirten Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, son günlerde ülkenin çeşitli bölgelerinde çıkan yangınlar hakkında da şunları söyledi: “Yangın felaketlerinde, devlet kurumlarımız, Aliağa Belediyesi dahil birçok belediye, sivil toplum kuruluşu, gönüllü vatandaşlarımız mücadele için yangın bölgesine gitti. Ellerinden geldiğince söndürme ve soğutma çalışmalarına destek veriyorlar. Yangınla mücadele veren vatandaşlarımıza, kurumlarımıza tek tek şükranlarımı sunuyorum. Hepimizin içi yanıyor, hepimizin canı acıyor. Bu mücadelede hayatlarını kaybeden görev şehitlerimiz ile yine yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Cennet vatanımızı birileri cehenneme çevirmeye çalışıyor. Lakin bu millet tarih boyunca pek çok badireler atlatmıştır. Allah’ın izniyle bu badireyi de atlatacağız. Bu mücadeleyi hep birlikte vereceğiz. Buradan bir şeyler çıkarmak isteyen her kimse, hangi güçler bu yangınları çıkarıyor ise bilmelidir ki vatanımız üzerinde oynanan her bir oyun milletimizi daha da kenetlendirmektedir. Hep birlikte mücadele ederek, birlik ve beraberlik içinde bu felaketlerden de yüzümüzün akıyla çıkacağız. Allah, milletimize, devletimize, vatanımıza bir daha böyle felaketler yaşatmasın. Ülkemize geçmiş olsun.” Aliağa Belediyesi Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı ikinci birleşimi yarın (6 Ağustos) saat 18.00’de yapılacak.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler