19 Haziran 2024, Çarşamba

Millet İttifakı’nın başkanları bir araya geldi

7 Nisan 2023, Cuma 07:07

     


Genel seçimlere kısa bir süre kala siyasi partiler ‘sandık güvenliği’ konusunda çalışmalarını sürdürürken, Millet İttifakı’nın İzmir il başkanları bir araya geldi.

Millet İttifakı ortaklarının İzmir İl Başkanları bir araya gelerek seçim güvenliği hakkındaki çalışmaları değerlendirdi. DEVA Partisi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya DEVA Partisi İzmir İl Başkanı Seda Kaya Ösen, Gelecek Partisi İzmir İl Başkanı Onur Sivaslı, Saadet Partisi İzmir İl Başkanı Mustafa Erduran, Demokrat Parti İzmir İl Başkanı Serdar Faralyalı, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu ve Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu katıldı. Toplantının gündeminde ise sandık güvenliği konusu yer aldı. Toplantıda 14 Mayıs'ta gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde 6’lı masa olarak hangi tür çalışmaların yapılacağı masaya yatırıldı. Edinilen bilgiye göre sandıklardaki görevlilerin önemine vurgu yapılan toplantıda mecliste bulunan partilerin iki, mecliste yer almayan partilerin de bir adet sandık görevlisi görevlendirmesine karar verildi. İzmir’in tüm sandıklarında uygulanacak kararda temsilcilerin kendi arasındaki iletişiminin de kuvvetlendirilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca sandıklarda görev alacak olan isimlerin ağırlıklı olarak avukat olmasının da oluşabilecek sorunlara karşı önemli olunduğu konuşuldu.

Sandık görevlilerinden gelen bilgiler sisteme girilecek

6 partinin il başkanları tarafından görüşülen bir diğer önemli konu ise oy verilerine hızlı erişim oldu. Buna göre geçtiğimiz seçimlerde CHP’nin uyguladığı ve tüm Türkiye’den ortak bir tabana verilerin yüklenmesi bu kez 6 siyasi parti ile ortak yapılacağı konuşuldu. Her okula en az 1 bilişim sorumlusunun konulacağı süreçte sandık görevlilerinden gelen bilgiler görevlendirilen yetkili tarafından sisteme girilecek. Sisteme girilen bilgiler ise toplanarak ana merkeze gönderilecek ve veriler YSK’nın açıkladığı rakamlarla karşılaştırılacak. 6 partinin ortak çalışması ile yapılacak olan çalışmada anlık veri akışının gerçekleşmesi planlanıyor. Toplantıda cumhurbaşkanlığı seçimleri için Millet İttifakı’nın ortak adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu için yapılan çalışmalar da konuşuldu. Parti temsilcilerinin yapılan çalışmaları anlattığı süreçte bundan sonra yapılabilecekler konusunda da görüş alışverişinde bulunuldu.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler