30 Mayıs 2024, Perşembe

Yücel: “Bakanlık ERİS konusunda açıklama yapmalı”

13 Eylül 2023, Çarşamba 06:58

     


CHP İzmir Milletvekili Deniz Yücel, Covid-19’un son varyantı ERİS konusunda acil eylem çağrısı yaparak “Endişeliyiz ve yeni varyanta ilişkin önlem, teşhis ve tedavi süreçleri ile ilgili planlanan çalışmalar konusunda kamuoyunun bir an evvel bilgilendirilmesini istiyoruz” dedi.

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Deniz Yücel, Covid-19’un son varyantı ERİS konusunda acil plan yapılması gerektiğini vurgulayarak konuyu Meclis gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı’nın cevaplaması istemiyle sunduğu soru önergesinde, Covid 19 pandemisinde AK Parti iktidarının tedbirsiz ve öngörüsüz tavrının acı sonuçlarının yaşanması nedeniyle yeni varyantın kamuoyunda endişe yaratığını ifade ederek yeni varyanta ilişkin önlem, teşhis ve tedavi süreçleri ile ilgili olarak ülkemizde yapılan ya da yapılması planlanan çalışmalarla ilgili detaylı bilgilendirme yapılmasını talep etti.

“Kamuoyunda büyük bir endişe var”

Bulaşıcılık hızının yüksek olduğu bilinen ERİS varyantının bir salgına dönüşmemesi için Sağlık Bakanlığınca alınması planlanan önlemleri ve yeni varyantın salgına dönüşmesi halinde bir salgın planının yapılıp yapılmadığını Sağlık Bakanı’na sunduğu soru önergesi ile Meclis gündemine taşıyan CHP’li Yücel, kamuoyunda büyük bir endişe olduğunu ve detaylı açıklama beklendiğini vurguladı. Yücel, yaptığı açıklamada, “Covid-19’un bilinen son varyantı ERİS’in, aralarında Çin, ABD, Güney Kore, Japonya, Kanada, Avustralya, Singapur, İngiltere, Fransa, Portekiz ve İspanya’nın bulunduğu 51 ülkede görüldüğü açıklanmış, Amerika’da yeniden maske kullanımına başlanmıştır. Dünyada ERİS varyantı ile ilgili pek çok ülke çalışma yapıp, önlemler alırken, Türkiye deve kuşu gibi başını kuma gömmekte ve ‘yeni varyant ülkemizde görülmedi’ açıklaması ile yetinilmesi beklenmektedir.” Dedi.

“ERİS varyantının Türkiye’de de olduğu söyleniyor”

ERİS varyantının Türkiye’de de mutlaka olduğunun söylendiğini dile getiren Deniz Yücel, “Oysa yeni varyant ile ilgili olarak kamuoyuna yansıyan konusunda uzman hekimler açıklamalarında, ERİS varyantını tespit edecek testin Türkiye’de yapılmadığı, yurtdışı giriş çıkışlarında herhangi bir denetim uygulanmaması nedeniyle Türkiye’de ERİS varyantının olmadığını söylemenin mümkün olmadığını ifade etmektedir. Hatta ERİS varyantının Türkiye’de de mutlaka olduğu söylenmektedir. Bununla birlikte varyantın bulaşıcılığının yüksek olduğu, sonbaharda Türkiye’de de pik yapabileceği, Amerika’da ERİS varyantı için etkili ilaçların kullanıldığı, bu ilaçların temini konusunda Türkiye’nin de adım atması gerektiği, aksi takdirde Covid-19 pandemisinin ERİS varyantı açısından da tekrarlanma riskinin bulunduğu uyarıları da yapılmaktadır.” Diye konuştu.

“Detaylı bilgilendirme yapılmalı”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 6 Eylül 2023 tarihinde yaptığı açıklamayı hatırlatan CHP İzmir Milletvekili Deniz Yücel: “Sadece Türkiye’de ERİS varyantının bulunmadığı, yeniden salgın günlerine dönülmesinin söz konusu olmadığı ifade edilmiştir. Ancak Covid-19 pandemisinde AKP iktidarının tedbirsiz ve öngörüsüz tavrının acı sonuçlarının tecrübe edilmiş olması, yeni varyant konusunda da kamuoyunda endişe yaratmaktadır. Bu nedenle yeni varyanta ilişkin önlem, teşhis ve tedavi süreçleri ile ilgili olarak ülkemizde yapılan ya da yapılması planlanan çalışmalarla ilgili detaylı bilgilendirme yapılması gerekmektedir.” İfadelerini kullandı.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler