19 Haziran 2024, Çarşamba

“Bütün renkler bir arada olursa gökkuşağını oluşturabiliriz”

15 Ocak 2024, Pazartesi 06:43

     


Cumhuriyet Halk Partisi Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı Oğuzhan Özşahin, kent kültürü ve kentlilik bilincinin yerleşmemiş olmasının Aliağa’daki en önemli sorunlardan bir tanesi olduğunu ifade etti.

CHP’de aday belirleme sürecinde son günlere girilirken, Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı Oğuzhan Özşahin, seçildiğinde yürüteceği belediyecilik anlayışı ve yerel politikalar ile ilgili açıklamalar yapmaya devam ediyor.

“RENKLERİN GÜZELLİĞİNİ TAM YANSITAMIYORUZ”

Aliağa’da kent kültürü ve kentlilik bilincinin tam oluşturulamadığını ve bunun bütün sorunların temelini oluşturduğunu belirten Özşahin “Aliağamız yıllardır aldığı göçle demografik yapısı sürekli değişen bir ilçe. Bu hızlı değişim, yerel yönetimlerin gerekli tedbirleri zamanında alamaması nedeniyle pek çok sorunu da beraberinde getiriyor. Ülkemizin dört bir yanından gelip bölgeye yerleşenlerin yanı sıra, iş gücü olarak farklı ülkelerden gelmiş ve Aliağalı olmayı seçmiş vatandaşlarımız da var. Bu kültürel zenginlik tek bir potada toplanamadığı için, renklerin güzelliğini maalesef tam olarak göremiyoruz, yansıtamıyoruz.” diye konuştu.

“ALİAĞALILIK, ALİAĞA’DA DOĞMAKLA SINIRLANDIRILAMAZ”

Kentlilik bilincinin yerleşmesi için sistemli ve düzenli bir çalışmanın gerekli olduğunu vurgulayan Özşahin “Aliağalılık artık sadece Aliağa’da doğmakla sınırlandırılacak bir kavram değildir. Klişe bir söylemle ‘doğduğunuz yer değil, doyduğunuz yer’ sizin nereli olduğunuzu belirler. Kendinize, ailenize, çocuklarınıza burada bir gelecek kurguluyorsanız, artık buralısınız demektir. Karadeniz’den gelmiş olabilirsiniz, kökleriniz Sivas’ta, Diyarbakır’da, Tokat’ta olabilir. Yakın gelecekte şehrinize geri dönmeyi düşünmüyorsanız, Aliağa mozaiğini oluşturan temel unsurlardansınız demektir. O halde, bir Aliağalı olarak, bu şirin Ege ilçesinde diğer parçalarla el ele, bir bütün oluşturmak ve bu ‘renklerin kardeşliği’ni pekiştirmek zorundayız.” dedi.

“HEMŞERİ DERNEKLERİ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

İlçedeki hemşeri derneklerinin öneminden bahseden CHP Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı Oğuzhan Özşahin “Şehir dışından gelen her vatandaş, öncelikle kendini yalnız hissetmemek için hemşerilerini arar, memleketlisinden destek bekler. Bu anlamda, hemşeri dernekleri ilçemizin en önemli demokratik kitle örgütleridir. İlk intiba ve ilk entegrasyon burada başlar. Bizler, belediye olarak hemşeri dernekleriyle uyum içinde çalışacak bir sistemi önemsiyoruz. Kentimize yeni gelen misafirlerimizi asimile etmeden, renklerini koruyarak Aliağa yaşamına dahil etmemiz çok önemli. Bunun için de uzman sosyolog ve psikolog arkadaşlarımızla, hemşeri derneklerinin de önerileri doğrultusunda ortak bir kültür ve bilinç yaratacağız. Doğum yeri, inanışı, kökeni ne olursa olsun; Karadenizli de gönül rahatlığıyla ‘Aliağalıyım’ diyecek, Doğulu da, Sivaslı da, Tekirdağlı da, hatta Koreli ve Hintli kardeşlerimiz de…” şeklinde konuştu.

“EMEK VE BARIŞ ŞENLİKLERİ’Nİ YENİDEN HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Yerel kültür ve kentlilik bilincinin oluşturulmasında belediyenin öncülük yapacağını ifade eden Özşahin “Birlik ve beraberliği sağlayan en önemli unsurlar yerel değerlerdir. Özel günler, yöresel markalar ve tarih bizim bütün renkleri bir arada tutup gökkuşağını oluşturmak için ihtiyacımız olan şeyler. Emek ve Barış Şenlikleri’ni yeniden hayata geçireceğiz. Ancak, bu etkinliklerde yerel sanatçılarımızı destekleyeceğiz. Aliağa’nın şiirini, öyküsünü, romanını yazacağız hep birlikte. Amatör tiyatro gruplarımız belediyemizin desteğiyle diğer şehirlere turneler düzenleyecek. Gerekirse bir plato kurup dizi ve film yönetmenlerinin ilçemize ilgi göstermesini sağlayacağız. Biz bütün bunları sağladıktan sonra zaten insanlarımız doğdukları yerden önce gururla ‘Aliağalıyım’ diye yaşadıkları yeri telaffuz edeceklerdir.” dedi.

(HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler