131019098
11 Ağustos 2022, Perşembe

CHP MANİSA VE İZMİR’İN 30 İLÇESİNE TALİP

21 Ağustos 2021, Cumartesi 06:28

     


Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ege Bölgeler toplantısı İzmir’de yapıldı. Toplantı sonrasında açıklamada bulunan CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan, “İleriki süreçte Manisa ili ve İzmir’deki 30 ilçeyi CHP yönetimiyle buluşturacağız” dedi.

CHP Ege Bölgeler Toplantısı, Manisa ve İzmir parti örgütlerinin katılımıyla İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde yapıldı. Toplantıda CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı'nın yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP Manisa İl Başkanı M. Semih Balaban, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP İzmir Milletvekilleri Atilla Sertel, Özcan Purçu, Bedri Sertel, Kani Beko, Tuncay Özkan, Tacettin Bayır, Ednan Arslan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu ve içlerinde CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan’ın da bulunduğu ilçe başkanları yer aldı.

Deniz Yücel, “Yıldıramayacaklar”

Toplantının açılış konuşmasını yapan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “Ülkemizin üzerinden felaketlerin, doğal afetlerin, kara bulutların eksik olmadığı günler yaşıyoruz. İnsanlarımızı kaybettik. Kendine aklı ve bilimi rehber edinen yöneticilere ihtiyacımız var. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere tüm başkanlarımıza uygulanan yıldırma hareketlerine her zaman hak ettiği cevabı vereceğiz. Ne belediye başkanlarımız, ne de biz bu baskılara bu engellemelere asla ve asla boyun eğmeyeceğiz. Bizim karakterimizde mücadele var, bizim geleneğimizde tarih yazmak var” şeklinde konuştu.

İki yılda 16 milyar liralık yatırım

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları hakkında bilgi veren Başkan Tunç Soyer, “İki yıllık çalışmamız sonucunda İzmir’e kazandırdığımız dış yatırım miktarı 16 milyar lira. Göreve başladığımızda yüzde 12’si yapılmış olan Narlıdere Metrosu için hızla 125 milyon Euro’luk finansman sağladık. İki yıl bile dolmadan, olağanüstü bir hızla bu hattaki çalışmalarımızı tamamlanma seviyesine getirdik. Pandemiye rağmen yer altında 11 kilometre tünel kazdık, ışığı gördük. Çiğli ve Karşıyaka ilçeleri arasında önemli bir ulaşım alternatifi oluşturacak Çiğli Tramvayı’nın temelini attık. 11 kilometre uzunluğunda ve 14 istasyondan oluşan Çiğli Tramvayı’nı, iki yıl sonra Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında hemşerilerimizin hizmetine sunuyoruz” dedi.

Tarımda devrim niteliğinde destekler

“Başka Bir Tarım Mümkün” anlayışıyla inşa ettikleri İzmir Tarımı ile aynı anda “kuraklıkla” ve “yoksullukla” mücadele ettiklerini söyleyen Soyer konuşmasını şöyle sürdürdü: “İzmir Tarımı, sadece tarlada başlayıp tarlada biten bir faaliyet değil; lojistiği, paketlenmesi, ürünlerin işlenmesi, markalaşması, satışı, ihracatı, Ar-Ge ve eğitim faaliyetleri ile bütün bir ekonomik süreci kapsıyor. 2021 ve 2022 üretim dönemini kapsayan 12 ayda toplam 338 milyon 600 bin liralık alım yapacağız. Bunun 154 milyon 600 bin lirası süt ürünlerine, 97 milyon lirası et ürünlerine, 15 milyonu yem bitkilerine ve geri kalan 72 milyon ise diğer ürünlere tekabül ediyor. Bayındır’da 65 milyon liralık bir yatırımla kuracağımız Süt İşleme Fabrikası son yıllarda kamu eliyle açılan çok az sayıdaki tesisten biri olacak. 2021 ve 2022 döneminde inek sütü alımına küçükbaş süt alımını da ekliyoruz. Belediye şirketimiz Baysan aracılığıyla Bayındır’daki tesisimizde kullanılmak üzere üreticilerimizden ilk yılda 7 milyon 500 bin litre koyun sütü, 5 milyon litre keçi sütü ve 2 milyon litre manda sütü satın alacağız.”

“Bütçenin yüzde 42’si yatırım”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin finansman yapısı çok güçlü bir belediye olduğunun da altını çizen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Biz, 8 milyar liralık bütçemizin yüzde 42’ sini yatırıma ayırmaya karar verdik. Bu yatırımların da büyük kısmını, bu şehrin nimetlerinden daha az yararlanan insanlara, yani arka mahallelerimize yönlendirdik. Mücadelemiz, öteki İzmir diye bir şeyin kalmaması, şehrin refahının tüm mahallelerde dengeli bir şekilde paylaşılması. İzmir’in arka mahallelerindeki sorunları çözmek için pek çok yöntem geliştirdik. Bunun en önemlisi “Acil Çözüm Ekibi” oldu. Sadece şehir merkezindeki mahalleler değil, köylerimiz için de yeni bir yapılanma kurduk. Acil Çözüm Kırsal ekibimiz, İzmir’in tüm köylerini ziyaret ederek hem sorunları yerinde tespit etmeye, hem de şehrimizin tarımsal ürün envanterini hazırlamaya başladı. Belediye tarihinde ilk defa köy köy gezen ve halkımızın sorunlarını dinleyen ekiplerimiz, köylerimizde yoksullukla mücadele için yolumuza ışık tutuyor. Deprem sonrası başlattığımız büyük kentsel dönüşüm seferberliği ile birlikte sadece iki yıl içinde; Ege Mahallesi’nde 418 milyon, Örnekköy’de ise 520 milyon lira olmak üzere yaklaşık 1 milyar lira ihale bedeli olan kentsel dönüşüm uygulamalarını başlattık. Yıkımlar ve yeni inşaatların yapımı devam ediyor. Etaplar halinde devam eden tüm kentsel dönüşüm projeleri için 2 milyar liralık bir yatırım yapıyoruz” dedi.

Böke, “Düzen değişmedikçe karanlığı yaşayacağız”

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ise “İçerisinde bulunduğumuz ağır koşullar her birimizi derinden etkiliyor. Karanlığın gerçeğini hiç unutmadan yola devam etmemiz gerek. Düzeni değiştirmediğimiz takdirde karanlığı yaşamaya mahkum olacağız. Bugün karanlık olabilir ama karanlığın kendisinin içerisinde umut yaratılıyor” dedi. Salıcı, “Kriz buhrana dönüştü ve ardından pandemi çıktı” CHP Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, “Türkiye bir yandan ağır sorunlar ile karşı karşıya bu sorunlar 3 günde çıkmış değil. 19 yıldır iktidarda olan bir AKP var ve bunu ortadan kaldırılabilmesi için, Türkiye’nin haklar ve özgürlükler anlamında da iyi bir noktaya gelebilmesi için, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çizdiği muasır medeniyetler seviyesine çıkabilmesi için Türkiye'nin iktidar değişimine ihtiyacı var. Meseleleri biz önceden uyarmamıza rağmen tedbir almayan, kılını kıpırdatmayan sonra da bunlar engellenemezmiş gibi vatandaşa anlatan bir iktidar. Biz 3 yıldan beri ağır bir ekonomik krizin içindeyiz. Kriz buhrana dönüştü ve ardından pandemi çıktı. Türkiye'nin etrafındaki tüm komşularda vaka gözüktü ancak bizde ciddi bir tedbir alınmadı” diye konuştu.

Oğuzhan, “Emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum”

Toplantı sonrası açıklamada bulunan CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan, “ İzmir ve Manisa ili ilçe başkanlarımızın katılımıyla gerçekleştirdiğimiz bir Ege bölge toplantımızdı. Oldukça verimli bir toplantı oldu. İlerleyen süreçteki seçimlerde Manisa ilimizi ve İzmir’deki 30 ilçemizi Cumhuriyet Halk Partisi yönetimiyle buluşturacağız. Bu konuyla ilgili görüş alışverişinde bulunduğumuz güzel bir toplantı oldu. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum.” Dedi.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler