30 Mayıs 2024, Perşembe

Arslan: “Esnaf kredileri yetersiz”

3 Kasım 2023, Cuma 06:12

     


CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, Plan Bütçe Komisyonu'nda 2024 Bütçe görüşmeleri sırasında Ticaret Bakanlığı'nın esnaf ve sanatkarlar için ayrılan destekleme kredilerinin yetersiz olduğunu söyledi.

CHP PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Ednan Arslan, Plan Bütçe Komisyonu'nda 2024 Bütçe görüşmeleri sırasında Ticaret Bakanlığı'nın esnaf ve sanatkarlar için ayrılan destekleme kredilerinin yetersiz olduğunu dile getirdi. Bütçede esnafın ihtiyaçlarının göz ardı edildiğini söyleyen Arslan, "Bütçede 30,4 milyar TL destekten bahsediliyor, ancak 2,2 milyon esnafın bu destekten aldığı pay, yaklaşık olarak bir asgari ücret kadar olan 13.600 TL'yi buluyor. Bu, esnafın yine krediye ulaşamayacağı anlamına geliyor. Bu bütçe, esnafın ihtiyaçlarını karşılamıyor çünkü esnaf bu bütçede göz ardı edilmiştir" şeklinde konuştu. Arslan ayrıca Türkiye'nin dış ticaret açığının son yıllarda büyük ölçüde arttığını ve bu açığın önemli bir sorun olduğunu vurguladı. Ayrıca yüksek teknoloji ürünlerinin ihracat payının artırılması gerektiğini ve esnaf sayısındaki değişimin daha detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiğini belirtti.

“Haksız ticari uygulamalara karşı önlemler alınmalı”

Ticaret Bakanlığı'nın, AVM zincir mağazalarının ve büyük mağazaların haksız rekabetine karşı daha etkili düzenlemeler yapması gerektiğini ifade eden Arslan, ayrıca esnafın uygun krediye ulaşamama sorununu ele aldı. Bankaların esnaf ve sanatkar işletmelerinden talep ettiği ağır teminatların yerine getirilemeyeceğini söyledi ve Kredi Garanti Fonu'nun bu konuda daha fazla destek sağlaması gerektiğini öne sürdü. Arslan ayrıca depremzedeler için kredi borçlarının silinmesi ve ihtiyacı olanlara karşılıksız ve hibe kredilerin verilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca tüketici haklarının korunması ve haksız ticari uygulamalara karşı önlemler alınması gerektiğini vurguladı. Arslan, son olarak, sınırda karbon uygulamasının 2026'da başlayacak olmasına rağmen bu konuda daha fazla detaylı bilgi ve veri gerektiğini söyledi ve Bakanlığın bu konuda daha fazla bilgi sunması gerektiğini ifade etti. Arslan ayrıca PERBİS hakkında bilgi talep etti ve Ticaret Bakanlığı'nın harcamalarıyla ilgili şeffaflık sağlanmasını istedi. Sayıştay raporlarındaki hukuksuzluklara son verilmesini de talep etti.

(HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler