131019098
13 Nisan 2021, Salı

TİCARİ MAL ALIM-SATIMLARINDA KOLAY FİNANSMAN İÇİN İŞBİRLİĞİ

12 Aralık 2020, Cumartesi 06:28

     


Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Yöneim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, Ziraat Bankası ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) arasında “Ticari Mal Alım-Satım” süreçlerini kolaylaştırmak için gerçekleştirilen Tedarik Zinciri Finansman Programı Lansmanına katıldı.

ALTO Başkanı Ömer Ertürk, Tedarik Zinciri Finansman Programı Lansmanı onrası yaptığı değerlendirmede, TOBB ve Ziraat Bankası ticarette tedarik finansmanını güvence altına almak ve firmaların nakit akışını kolaylaştırmak için işbirliğine gittiğini ifade etti. ALTO ve Türkiye genelinde kurulu 365 oda ve borsanın TOBB önderliğinde üyelerine destek olmaya ve proje üretmeye devam ettiğini ifade eden Başkan Ertürk, “Bugüne kadar KGF, Nefes ve Cansuyu projelerinde tüm kaynaklarını kullanarak, kefalet ve bloke sistemlerinin yanında ‘Güvenli Ticaret’ sistemine geçiş projesi ile de malzeme alınımını kolaylaştırmanın yanında alacağın garanti altına alınması veya vade garantisi altına alınmasına fayda sağlayacak projeye imza atmıştır. Tacirler ve diğer iş insanları arasında ki ticaret, satış ve tahsilat dengesini kurarak yeni bir sistem üzerinden Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü nezdinde yürütülen ‘Güvenli Ticaret’ başlıklı proje TOBB ve Ziraat Bankası arasında imzalanarak yürürlüğe girdi” dedi.

Firmaların nakit akışını kolaylaştıracak

Ticarette tedarik finansmanını güvence altına almak ve firmaların nakit akışını kolaylaştırmak için gerçekleştirilen işbirliği hakkında bilgi veren Ertürk, “Sistem, Ziraat Bankası ticari müşterilerine mevcut kredi limitlerinin üzerine yüzde 20 ek limit, kullanıma göre ilave yüzde 50 limitli ‘Bankkart’ üzerinden kefalet karşılığı finansman kredisi açmakta ve anılan kart ile ticari ürün satın alımları ve satışlarının yapılmasını sağlamaktadır. Bu alışveriş krediye dönüşebilmekte ve 18 aylık taksitler halinde ödenebilmektedir. Doğrudan Borçlandırma (DBS) sistemi tek firmaya tahsis edilirken bu kart ile bu sisteme dahil pos sistemi olan birçok firmadan alışveriş yapılabilir” diye konuştu.

Ürünü diğer ödeme sistemlerinden ayıran temel özellikler

Ziraat Bankası Aliağa Şube Müdürü Serhat Engin Kıras ise yapılan işbirliği ile ilgili şunları söyledi: “Bankamız, ülkemizdeki üretimi ve ticareti desteklemek, alıcı-satıcı arasındaki alışverişi/ ticareti düzenleyerek yönetmek-yönlendirmek ve alıcı-satıcı arasında güven sağlayarak nakit akışlarını düzenlemeye yönelik olarak 'Güvenli Ticaret Sistemi Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı Ürününü' kullanıma sunmuştur. Ürünün diğer ödeme sistemleri ve araçlarından ayıran temel özellikler şunlardır: Açık hesap, çek-senet ile yapılan satışlarda alıcı riskini ortadan kaldırır, satıcıya tahsilat güvencesi sağlar. Tedarikçiye/üye işyeri sahibi satıcıya piyasa koşullarına göre daha uygun fonlama sağlar. Satıcı mevcut üye işyeri çalışma koşulları çerçevesinde yaptığı satışın bedelini uygun finansman ile tahsil edebilir. Alıcıya ‘Mal Alımı Teminat Mektubu ve DBS’ ürünlerinin getirdiği tek satıcı ile çalışma kısıtı yerine tedarikçiyi seçme imkanı sunar. Alıcıya 18 aya kadar uygun koşullarda taksitle mal/hizmet satın alma imkanı sunar. Güvenli Ticaret Sistemi-Bankkart Başak yukarıda belirtilen güçlü yönleri ile satıcı tarafında tahsilat ve finansman, alıcı tarafında vade ve alım çeşitliliği imkanları ile üretimi ve ticareti destekleyerek güçlendirmektedir.”

(DERYA SÜNER)  
Son Eklenen Haberler