131019098
15 Ağustos 2022, Pazartesi

ÜRETİCİLERE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN VE KOVAN DESTEĞİ

30 Kasım 2021, Salı 06:20

     


İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün il genelinde başlattığı ‘Damızlık Küçükbaş Hayvan Yatırımı Programı’ kapsamında Aliağalı 22 üreticiye 352 adet küçükbaş hayvan dağıtıldı. ‘Bal ve Polen Üretimimiz Artıyor’ projesi kapsamında ise 71 üreticiye 5’er tane olmak üzere 355 adet kovan dağıtımı yapıldı.

Yeni Mahalle Kapalı Pazaryeri’nde gerçekleştirilen dağıtım törenine Aliağa Kaymakamı Ömer Karaman, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ferhan Eroğlu, Aliağa Tarım ve Orman İlçe Müdürü Selim Aksakal, siyasi parti temsilcileri ve üreticiler katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ferhan Eroğlu, Bakanlık ve il tarım müdürlüğü ile el ele vererek üreticilerin daima yanında olduklarını söyledi.

ÖZEN: “TÜRKİYE’DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Hayata geçirilen tarım projelerinin üreticilere ve Türkiye’nin tarımsal sektörüne bereket getirmesi temennisinde bulunan İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, “Bugün burada ilimizin küçükbaş hayvan varlığına katkı sağlamak adına yapmış olduğumuz birkaç projeden sadece bir tanesinin Aliağa ayağını gerçekleştiriyoruz. İlimizde, yaklaşık 4 bin 800 küçükbaş hayvanı 300 üreticimize, bakanlığımızın yüzde 85 hibeli destekli projesi olarak damızlık üretimini artırmaya yönelik çalışma yapıyoruz. Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın katkı ve destekleriyle ilimizin ve ülkemizin damızlık üretimine katkı sağlayabilmek adına Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. İlk kez bir belediye ile iş birliği yaparak damızlık üretim merkezini Aliağa’nın Çoraklar Mahallesi’nde yaklaşık 45 dönümlük alanda hayata geçireceğiz. 5 bin kapasiteli damızlık hayvan üretim merkezimizin temelini yapmış olduğumuz protokolle atmış olduk” dedi.

KARAMAN: “DAMIZLIK KOYUN ÜRETİM MERKEZİ BÖLGEYE ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAK”

Anadolu’nun tarım alanında dünya üzerinde çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Aliağa Kaymakamı Ömer Karaman ise şunları söyledi: “Aliağa olarak tarıma, hayvancılığa, doğaya ve turizme önem veren bir ilçeyiz. Aliağa’daki üreticilerimizin damızlık hayvan desteğinden faydalanması bizleri çok memnun etti. Ayrıca Aliağa Belediyesi ile İl Tarım Müdürlüğümüz iş birliğinde Türkiye’ye rol model olacak damızlık koyun üretim merkezinin hayata geçirilecek olması da Aliağa’daki üreticilerimize ve bölgeye önemli katkılar sağlayacaktır.”

352 KÜÇÜKBAŞ HAYVAN VE 355 ADET KOVAN DAĞITIMI YAPILDI

Program sonunda gerçekleştirilen kura ile ‘Damızlık Küçükbaş Hayvan Yatırımı Programı’ kapsamında 22 üreticiye 15 koyun ve 1 koç olmak üzere toplam 352 küçükbaş hayvan dağıtımı; ‘Kovanlarımız yenileniyor, Bal ve Polen Üretimimiz Artıyor’ projesi kapsamında ise 71 üreticiye 355 adet olmak üzere 5’er adet kovan dağıtımı yapıldı.

(SERKAN SELİNGİL)  
Son Eklenen Haberler