131019098
22 Ocak 2021, Cuma

HELVACI’DA DEVE GÜREŞLERİ İLGİ GÖRDÜ

4 Şubat 2020, Salı 07:23

     


Aliağa’nın Helvacı Mahallesi’nde, Helvacı Gençlik ve Spor Kulübü tarafından ilk kez gerçekleştirilen ‘1.Helvacı Deve Güreşleri’ renkli görüntülere sahne oldu.

Ege ve Akdeniz Bölgesinden gelen 150 pehlivan devenin katılımıyla düzenlenen güreşler vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi. Binlerce kişinin akın ettiği güreşlerde pehlivan develerin kıran kırana mücadeleleri izleyenlere heyecan dolu anlar yaşattı. Helvacı Futbol Sahasında düzenlenen organizasyon Aliağa Engelsiz Mehteran Takımının mini konseri, saygı duruşunda bulunulması, istiklal marşının okunması ve Baş Cazgır Halil Coşkun’un duası sonrası ‘Büyük İskender’ adlı deve ile ‘Engin Bey’ isimli devenin güreşiyle başladı. Gün boyu süren güreşler sırasında zaman zaman rakibinden korkup kaçan develeri zapt etmeye çalışan urgancılar ve deve sahipleri zor anlar yaşadı. Birbirlerine üstünlük sağlamaya çalışan develerin güreşlerini izlemek için Helvacı’ya akın eden binlerce vatandaş bir taraftan güreşleri heyecanla izlerken, bir taraftan da güzel havanın tadını çıkartarak piknik yaptı. Etkinlik alanında deve sucuklarının boy boy sergilenip, ekmek arasında servis edilmesi de dikkatlerden kaçmadı.

Acar vatandaşları selamladı

Etkinliğin bir bölümünde güreş alanına gelen Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, alanda vatandaşlar tarafından yoğun bir ilgiyle karşılandı. Güreş alanını gezerek vatandaşları selamlayan Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’a güreş tertip komitesi tarafından günün anısına mini deve heykeli hediye edildi. Deve güreşlerinin yörük kültürünün asırlardır süre gelen bir geleneği olduğunu belirten Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, “Geleneğimizi Helvacı’da yaşamamıza vesile olan başta Helvacı Spor Kulübü yöneticilerimize ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bir yörük kardeşiniz olarak bugün yörük kültürünü hep birlikte yaşıyoruz. Bölgemizin en namlı pehlivan develerini hep birlikte izleyeceğiz. Kültürümüzü yaşatmak adına düzenlediğimiz deve güreşlerine katılarak bizlere onur veren tüm deve sahiplerine ve tüm misafirlerimize de tek tek teşekkür ediyorum. Allah hepinizden razı olsun. Allah birliğimizi ve beraberliğimizi daim etsin” dedi.

Develer başkanlık kupası için mücadele etti

Güreşler esnasında aynı zamanda Aliağa Belediye Başkanlık kupası heyecanı da yaşandı. Başpehlivan unvanına sahip, Türkiye’nin en iyi iki devesi; Akça’dan Nuri Karagöz’ün sahibi olduğu ‘Karagözoğlu’ isimli deve ile Bodrum’dan Kaptan Mustafa’nın sahibi olduğu ‘Kanka’ isimli deve belediye başkanlık kupası için karşı karşıya geldi. Kıyasıya geçen mücadelede ‘Karagözoğlu’ isimli deve rakibi ‘Kanka’ karşısında üstünlük sağladı. Mücadele sonrasında deve sahipleri belediye başkanlık kupasını Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın elinden aldı.

(DERYA SÜNER)  
Son Eklenen Haberler