19 Haziran 2018, Salı

NEMPORT ZIM LINE İLE AMERİKA’YA BAĞLANIYOR

4 Nisan 2017, Salı 07:14

     


Ege Bölgesi'nin ilk özel konteyner limanını 2009 yılında Aliağa'da hizmete açan Nemport Liman İşletmeleri, hizmet verdiği hatlar arasına ZIM hattını da ekledi. ZIM hattının Atlantik servisi, 4250 TEU kapasitesine sahip 7 gemi ile haftalık olarak Nemport Limanı’na uğrayacak.

ZIM LINE, 2 Nisan’da ZIM Texas gemisi ile ilk Nemport uğrağını yaparak Ege Bölgesi’ndeki ihracat ve ithalat firmalarına direkt Amerika bağlantısı sağladı. ZIM LINE ile Nemport Limanı’ndan 19 günde Newyork, 21 günde Norfolk ve 23 günde Savannah limanlarına ulaşım sağlanacak.

Nemport’a uğrak yapan ilk ZIM TEXAS Gemisi, ZIM LINE ile Nemport Liman İşletmeleri’nin yönetici ve çalışanlarının katıldığı görkemli bir tören ile karşılandı. Törende gemi kaptanına plaketini Genel Müdür Yardımcısı Özer Arıca verirken, ZIM Türkiye Temsilcisi Belstar Denizcilik Genel Müdürü Josi Çikurel’e plaketini Cem Heris verdi. Nemport Limanı’nın Ege Bölgesi ve Türkiye ekonomisi için önemine değinen Cem Heris, limanın ZIM seferlerinin başlamasıyla Türkiye’nin Amerika’ya doğrudan açılan kapısı olacağını vurguladı. Nemport Limanı’ndan gördükleri yakın ilgiden memnun olduklarını dile getiren Josi Çikurel ise, “İş birliğimizin gerek ZIM için gerekse Nemport için hayırlı olacağını ve uzun yıllar devam edeceğini düşünüyorum. Bu işbirliğinin her iki taraf için de kazançlı olmasını diliyorum. Nemport yönetimi bizleri her limanda göremediğimiz bir sıcaklıkla karşıladı. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

(BÜLENT PINARBAŞI) 
Son Eklenen Haberler