131019098
29 Haziran 2022, Çarşamba

Kurtuluşun 100’üncü yılı için dev organizasyon

4 Haziran 2022, Cumartesi 06:10

     


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü için düzenlenen etkinliklerin tanıtım toplantısına ev sahipliği yaptı.  

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Tarihi Havagazı Fabrikası’nda İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü için düzenlenen etkinliklerin tanıtım toplantısına ev sahipliği yaptı. Başkan Soyer, 400 kilometrelik Zafer ve Anma Yürüyüşü’nden görkemli 9 Eylül kutlamasına ve 2023’te İzmir’de düzenlenecek İktisat Kongresi’ne değinerek İzmirlilere seslendi: “Özellikle 9-10 ve 11 Eylül tarihlerinde İzmir’den ayrılmayın. Tarihi üç gün yaşanacak. Tüm İzmir’i ayağa kaldıracağız.” 

“Barışın 100 yıllık hikayesidir”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Şehrimizin kurtuluşunun bir asrı tamamladığı bu yıl, bizim için barışın 100 yıllık hikayesidir. İzmir’in kurtulduğu gün, 9 Eylül, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun başladığı gündür. Bu nedenle şehrimiz, Türkiye için aynı zamanda umudun yüzüdür. Bu yıl İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yılını büyük bir coşkuyla kutlayacak ve ardından Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını karşılayacağız. Birinci yüzyıl, yaşadığımız tüm zorluklara rağmen barışın yüzyılı oldu. Hiç şüpheniz olmasın ki çocuklarımıza bırakacağımız ikinci yüzyıl da yine barışın yüzyılı olacak” dedi.

“Atatürk en büyük zaferin barış olduğunu göstermiştir”

İnsanların hayallerini, yaşamını ve emeğini sömüren kutuplaştırıcı siyasetten asla medet ummadıklarını vurgulayan Başkan Soyer, sözlerine şöyle devam etti: “Askeri dehasıyla dünya tarihine yön veren, sayısız cephede tartışılmaz zaferler kazanan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, verdiği onca savaşın ardından aslında en büyük zaferin barış olduğunu göstermiştir. Onun için; ‘Yurtta barış, dünyada barış’ demiştir. Biz bu vasiyetten yola çıkarak İzmir’in kurtuluşunun yüzüncü yılını Cumhuriyetimizi ikinci yüzyılına kavuşturan bu tarihi yıl dönümünü ‘Barışın Yüzyılı’ olarak tanımlıyoruz.”

14 günde yürünecek

Başkan Soyer, 100’üncü yıl için üç önemli etkinlik düzenlediklerini aktararak, “Kurtuluşun 100’üncü yılında İzmir’de uyumu çoğaltmak, Milli Mücadele’nin ve Cumhuriyetin kazanımlarını, barışı ve demokrasiyi pekiştirmek için birçok etkinlik planladık. Öncelikle Kocatepe’den İzmir’e Zafer ve Anma Yürüyüşü gerçekleştiriyoruz. Bu yolculuk, 25 Ağustos akşamı Çakırözü Köyü’nden Kocatepe'ye doğru 14 kilometrelik bir gece yürüyüşü ile başlayacak. Kafilemiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Kurtuluş̧ Savaşı’nın sevk ve idaresini gerçekleştirdiği Kocatepe’de düzenlenecek anma törenine katılacak. Ardından tarihi zaferin yıl dönümünde Kocatepe’den İzmir’e doğru yürüyeceğiz. Üniversiteli gençler, sporcu ve profesyonel dağcıların da yer alacağı ekibimiz, hürriyet ve bağımsızlık mücadelesinin eşsiz bir zaferle mühürlendiği 400 kilometrelik Zafer ve Barış Yolu’nu aynı atalarımızın geçtiği güzergahtan 14 günde yürüyecek. 9 Eylül sabahı Kordon’da düzenlenecek İzmir’in kurtuluş törenlerine zamanında yetişmeyi sağlayacağız. O akşam, İzmir’in, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük kutlamasını Gündoğdu Meydanı'nda gerçekleştireceğiz. Bu görkemli kutlamayla ilgili tamamı sürpriz olduğu için bir şey söylemek istemiyorum. Ama tekrar edeyim; Türkiye tarihinin en görkemli kutlamasını gerçekleştiriyor olacağız. Bunu kaydedeceğiz, bunun belgeseli, filmi gelecek kuşaklara yüzüncü yıl hatırası olarak bırakacağımız bir miras olacak” dedi.

“Yeni yüzyılın rotasının çizilmesine ihtiyaç var”

Şubat 2023’te ise İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’ni İzmir’de düzenleyeceklerini söyleyen Başkan Soyer, çok sayıda kurumun katılacağı ve Türkiye ekonomisinin yeniden inşa edileceği bu buluşmanın ülkemiz tarihinin en önemli kilometre taşlarından biri olacağını belirtti. Soyer, “İktisat Kongresi’nin 100’üncü yılı şu nedenle çok önemli; hatırlayın 17 Şubat- 4 Mart tarihleri arasında düzenlenen İktisat Kongresi aslında Cumhuriyet Türkiye’sinin ekonomi politikalarının kaderidir. Sadece bu da değil. Arkasından düzenlenen Milli Numune Sergisi ve fuarlar İzmir’in kimliğinin bir parçası hatta en önemli parçası olmuştur. Düşünün daha ortada bir Cumhuriyet, gelecek hayali yok. Daha Lozan bitmemiş. Böyle bir ortamda Atatürk İktisat Kongresi’ni İzmir’de topluyor ve Türkiye’nin Cumhuriyet kurduktan sonra hayata geçireceği ekonomi politikalarının tespitini yapıyor. Şimdi daha iyi koşullarda oluruz olmayız bu tartışmalıdır. Ama şunu biliyoruz ki; ikinci yüzyılın ekonomi politikalarının tartışılmasına, masaya getirilmesine ve demokratik biçimde tarafların aynı masada bir araya gelip müzakere etmesine ihtiyaç var. Yeni yüzyılın rotasının çizilmesine ihtiyaç var. O nedenle İktisat Kongresi’nin yüzüncü yılında İzmir’in gelecek yüzyılının tasavvurunu yapacak bilim insanlarıyla, akademisyenlerle, siyasetçilerle aylar süren bir çalışma sonunda o günü bulacağız” dedi.

“İzmir, 8 bin 500 yıllık bir barış projesidir”

Başkan Soyer konuşmasını ülkemizin ve dünyanın içinde bulunduğu durumu değerlendirerek tamamladı. Soyer, savaşa karşı barışı ve toplumsal refah için demokrasiyi örgütlemek gerektiğini belirterek “İşte bu yüzden diyoruz ki İzmir, 8 bin 500 yıllık bir barış projesidir. Bugün sizlerle paylaştığımız 100’üncü yıl etkinliklerimiz ise barışa ve demokrasiye duyduğumuz inancın bir göstergesidir. Şehrimizin kuruluşunun 100’üncü yılını en görkemli şekilde anmak, bizim İzmir’e, İzmirlilere ve aziz atalarımıza, kahramanlarımıza olan borcumuzdur” dedi.   

Tarihi yürüyüşün tüm detaylarını anlattı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay da Afyon’dan İzmir’e uzanacak Zafer ve Anma Yürüyüşü’nün detaylarını paylaşarak “Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük taarruza ilişkin son hazırlıklarını planladığı Akşehir Batı Cephesi Karargah Müzesi’ni, Büyük Taarruz öncesi başta Kafkas Tümeni olmak üzere şanlı ordumuza kucak açan Dereçine ve Yeşilçiftlik kasabalarını, Mustafa Kemal Atatürk’ün Kocatepe’ye geçmeden evvel son gecesini geçirdiği Şuhut Atatürk Evi’ni, Türkiye’nin dört bir yanından gelen yurttaşlarla hep birlikte Kocatape’ye yürüyeceğimiz 14 kilometrelik Zafer Yolu’nu, hürriyet ve vatan aşkıyla mayalanan Kocatepe Atatürk Anıtı ve şanlı kitabesini ziyaret edeceğiz. Dereçine’den teslim aldığımız bayrağımızla birlikte Zafer Yolu yürüyüşümüz başlayacak. Ordumuzun yürüdüğü 400 kilometrelik rotanın 217 kilometresini adım adım dağcılarla, genç sporcularla ve katılımcılarla beraber gerçekleştireceğiz” dedi.  

(SERKAN SELİNGİL)

  
Son Eklenen Haberler