131019098
24 Ekim 2020, Cumartesi

“SAVUNMAYA DOKUNMA”

4 Temmuz 2020, Cumartesi 07:11

     


Aliağa’da bir grup avukat, gündemdeki çoklu baro sistemine karşı Aliağa Adliyesi önünde oturma eylemi ve basın açıklaması düzenledi. Avukatlar açıklamalarında “Savunmaya dokunma” ifadelerini kullandı.

Aliağalı bir grup avukat hükümet tarafından getirilmek istenen çoklu baro sistemine tepki gösterdi. Avukatlar Aliağa Adliyesi önünde oturma eylemi gerçekleştirip basın açıklamasında bulundu. Avukatlar adına açıklamayı okuyan Avukat Mahmut Seçgin, “Savunmadan hiç hazzetmediniz, biliyoruz. İlk fırsatta kapılarınızı ayırdınız, sonra susturmaya çalıştınız. Olmayınca, duruşma salonlarından atmaya; olmayınca, tutuklamaya; olmayınca, hastanelere göndermeye çalıştınız avukatlığı hastalık derecesinde sahipleniyorlar diye. Olmayınca, hukuksuz yargılamalarla on yıllarca ceza vermek yolunu seçtiniz. Şimdi de teslim alamadığınız baroları parçalayarak, cübbelerimize ilik açmaya, düğme dikmeye çalışıyorsunuz. İstiyorsunuz ki, yargının son ayağı da iktidara bağlansın. İstiyorsunuz ki, herkes sussun. İstiyorsunuz ki, bu karanlık böyle sürsün. Sizden öncekilere de söylemiştik duruşma salonlarında; şimdi size de aynı şeyleri söylüyoruz: Bu projenin eski sahiplerinin yakalandıklarında ilk sözlerinin “avukatımı istiyorum” olduğunu hiç hatırınızdan çıkarmayın.” İfadelerini kullandı.

“Aydınlığı onlar temsil ediyor”

Baroların faaliyetlerinin son günlerde eleştirilmeye başlandığını dile getirerek sözlerine devam eden Seçgin, “Unutmayın; tarih aydınlık için, umut için, insanlık için mücadele edenleri, umudu savunanları yazar. “Bu barolar artık çok oldu” diyorsunuz ya; siz yargıyı bağımlı kıldıkça, hukuku yok saydıkça, adaleti unuttukça, insan haklarını ayaklar altına almaya devam ettikçe; biz de “çok” olmaya devam edeceğiz. Siz çocuk istismarına, kadına şiddete, kadın cinayetlerine, doğanın talan edilmesine sessiz kaldıkça; biz barolar da “çok” olmaya devam edeceğiz. Bu ülkenin baro başkanlarının adalet adımlarına çelme takmaya çalıştığınızda da “çok” olmaya devam edeceğiz. Baroları bölmeye, susturmaya yönelik tasarı yasalaşırsa, “daha çok” olmayı sürdüreceğiz. Çünkü bu ülkede avukatlar var: Aydınlığı onlar temsil ediyor. Özgürlüğü onlar, hukuk devleti ve demokrasi adına ne varsa onlar temsil ediyor. Onlar; bütün baskılara, tehditlere, gözdağlarına, yargılamalara rağmen susmayanlar, güce biat etmeyenler, vazgeçmeyenler, özgürlükler için bedel ödeyenler. Ne yurttaşın sesinin kısılmasına izin verecekler, ne de karanlığınızın sürgit devam etmesine. Savunmaya dokunma.” Şeklinde konuştu.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler