131019098
23 Haziran 2021, Çarşamba

SELDEN ETKİLENEN VATANDAŞLAR KISITLAMADAN MUAF

5 Şubat 2021, Cuma 07:14

     


İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger başkanlığında toplandı. 14 Şubat nedeniyle talepte yaşanacak yoğunluk göz önünde bulundurularak çiçek satışı yapan işyerlerinin sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı tarihlerdeki hizmet saatleri değiştirildi. Ayrıca, yaşanan sel felaketi sonrasında evleri hasar gören vatandaşların 06-07 Şubat Cumartesi-Pazar günleri kısıtlamadan muaf tutulmasına karar verildi.

Koronavirüs (Covid­19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanının talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildi.

Sevgililer Günü çiçekleri evlere servis

Bu kapsamda; İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün hafta sonları için getirilen sokağa çıkma kısıtlaması süresince gün içerisinde çalışabilecek iş yerlerine ilişkin düzenlemelere ve sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan kişiler ile iş yerlerine yer verildi. Genelgede belirtilen kısıtlamalara yönelik sıkça sorulan sorular kapsamında, sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı günlerde çiçek satışı yapan işletmelerin faaliyetlerini evlere servis şeklinde 10.00-17.00 saatleri arasında sürdürebileceği belirtildi. İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün genelgesi doğrultusunda; 14 Şubat nedeniyle talepte yaşanacak yoğunluk da göz önünde bulundurularak çiçek satışı yapan işyerlerinin sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı, 12 Şubat 2021 Cuma günü 20.00­-24.00 saatleri arasında evlere servis, 13­14 Şubat 2021 Cumartesi­Pazar günlerinde 10.00-17.00 saatleri arasında müşterilere işyerinde ve 10.00­-24.00 saatleri arasında evlere servis şeklinde hizmet vermesine karar verildi.

Selden etkilenen vatandaşlar kısıtlamadan muaf tutulacak

Ayrıca İzmir’de yaşanan sel felaketi nedeniyle, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan 06-07 Şubat 2021 Cumartesi-Pazar günü sel felaketinin yol açtığı hasarın tespiti, bakımı, onarımı ve iyileştirme çalışmalarının yapılabilmesi amacıyla bu işlerde görev alacak kişilerle birlikte, sel baskınında zarar gören ev ve işyerlerinin tamirat, tadilat ve boyanması gibi işlerde çalışan her türlü zanaatkarlar, sigorta eksperleri ve çalışanları ile ev ve işyerleri su baskınında zarar gören vatandaşların, İl Hıfzıssıhha Kurulunun kararına istinaden uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmasına; belirtilen esaslar doğrultusunda Kaymakamlıklarca İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınmasına, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına oy birliğiyle karar verildi.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler