131019098
11 Ağustos 2022, Perşembe

EMEKLİ SEN’DEN ZAMLARA TEPKİ

7 Temmuz 2021, Çarşamba 06:54

     


DİSK’e bağlı Emekli Sen’in Aliağa Şube Başkanı Sebahattin Yeşiltepe, emekli maaşlarına yapılan Temmuz ayı zammı hakkında açıklamada bulundu.

DİSK’e bağlı Emekli Sen Aliağa Şube Başkanı Sabahattin Yeşiltepe emekli maaşlarına yapılan Temmuz ayı zammı ile ilgili basın açıklamasında bulundu. Yeşiltepe açıklamasında, “Helal etmiyoruz; isyan ediyoruz! Bu temmuz ayında da biz emeklilerin maaş zamlarına temel oluşturan, ancak bilimsel ve objektif değerlendirmelerden son derece uzak; dört işleme takla attırılarak belirlenen enflasyon verileri TÜİK tarafından açıklandı. Böylece emekli zamları altı aylık “resmi” enflasyon oranında; yüzde 8.45 olarak belirlendi. Zamlar sonucunda; En düşük memur emeklisi maaşına 247 lira, 2000 yılından önce emekli olanlardan en düşük işçi emeklisi maaşına 224 lira, 2000 yılından sonra emekli olanlardan en düşük işçi emeklisi maaşına 127 lira, En düşük esnaf emeklisine 149 lira, En düşük çiftçi emeklisine 140 lira artış yapılacak. Gelin bu artış ile bir işçi emeklisinin market alışverişini birlikte yapalım: Bunu yaparken sadece sebze fiyatlarının son bir yılda yüzde 60, et ve balık fiyatlarının yüzde 20’nin üzerine arttığı gerçeği de aklımızın bir köşesinde dursun.” Dedi.

“Emeklilerin ellerine geçen üç kuruşları ile ölümü beklemesi istenmektedir”

Emekli maaşlarına yapılan zammın yeterli olmadığını dile getirerek sözlerine devam eden Başkan Yeşiltepe, “Bugün bu koşullarda işçi emeklisine yapılan zammın somut hali iki ekmek, bir kilo çay, bir litre sıvı yağ ve yarım kilo ettir. Ne var ki bir işçi emeklisinin aldığı maaş zammı henüz bunları almak için markete gitmeden gaza, elektriğe, suya; temel tüketim maddelerine getirilen zam karşısında eriyip gitmektedir. Bugün bir işçi emeklisinin aldığı maaş zammı bırakalım refah düzeyinin artmasını, bir günlük market alışverişini dahi karşılamamaktadır. Bugün dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 2.864,82 TL, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yani yoksulluk sınırı 9.331,67 TL iken en düşük emekli maaşının zamlı hali ile 1627 lira olacak olmasının başka bir açıklaması yoktur: Emeklilerin daha ellerine geçmeden, daha ceplerine girmeden eriyen üç kuruşları ile ölümü beklemesi istenmektedir.” İfadelerini kullandı.

“Açlığa, sefalete, sömürüye boyun eğmeyiz.”

Açıklamasına devam eden Başkan Sabahattin Yeşiltepe, “Ya bizim aklımızla alay ediliyor ya da ne TÜİK ne de hükümet dört işlem nedir bilmiyor. Bilsinler: Aklımızla alay edilmesine izin vermeyiz. Bilsinler: Açlığa, sefalete, sömürüye boyun eğmeyiz. Bilsinler: Helal etmiyoruz; isyan ediyoruz. Ülkenin ve emeklilerin somut gerçekliğinden uzak, en temel aritmetik ve istatistik bilimine dahi düşman olan TÜİK’e de; 365 günün 357 günü “emekliye zam müjdesi” manşeti atan sahibinin sesi basınlarına da aldanmıyoruz. İktidarın zaten açlık sınırında yaşam mücadelesi veren emeklilere bir de küresel salgın döneminde üç kuruş zam vermemek adına başvurduğu ayak oyunlarını bitireceğiz! İktidarın 13,5 milyon emekliye topyekûn saldırmaya devam etsin; emekliler iktidara direniş olmaya devam edecek, bu iktidarı meydanlarda da sandıkta da yenecek.” Şeklinde konuştu.

“Sadaka değil, hakkımızı istiyoruz”

Tüm emeklileri sendika çatısı altında toplanmaya davet eden Yeşiltepe, “Emeklilikte insan onuruna yaraşır bir ücret almak için, Temel gıda ve tüketim mallarına yapılan tüm zamların geri çekilmesi için, Sağlıkta katkı payı kaldırılması, başta emekliler olmak üzere tüm toplumun nitelikli, kamusal sağlık hizmetinden ücretsiz şekilde faydalanması için, Emekli ücretlerinin yalnızca enflasyona endeksli değil milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlenmesi için, Emekli ücretleri arasındaki farklıların bir intibak yasasıyla giderilmesi için, Emeklilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmesi önündeki engellerin kaldırılarak yasal düzenlemelerin acilen hayata geçirilmesi için 13,5 milyon emekli ve hak sahibi yoldaşımızı, 13,5 milyon emekli ve hak sahibinin sendikası DİSK Emekliler Sendikası’nda örgütlenmeye, mücadelemize ses olmaya çağırıyoruz. Sadaka Değil, Hakkımızı İstiyoruz. Hakkımızı Helal Etmiyoruz! Haklıyız, Kazanacağız! Yaşasın DİSK! Yaşasın Emekli-Sen! Yaşasın Mücadelemiz” dedi.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler