PLAJLARIN İKİ YÜZÜ

11 Temmuz 2016, Pazartesi 06:51

     


Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte vatandaşların akın ettiği Aliağa plajları pislik içinde. Ağapark ile arka plajları kısmen düzenleyen belediyenin ön plajlardaki çirkin görüntüyü görmezden gelmesi tepkiye neden oluyor.

Ramazan ayı nedeniyle normal seyrinde giden Aliağa’nın plajlar bölgesindeki yoğunluk, ramazan ayının bitmesiyle birlikte arttı. Tatile gitme imkanı olmayan dar gelirli vatandaşlar plajlar bölgesine akın ederek kumsal ve çimlendirilmiş alanları doldurdu. Plajlar bölgesinin neredeyse tamamına gelişigüzel kurulan çadırlar çirkin bir görüntü oluşturuyor. Vatandaşlar, çöp yığınları, kurutulmak üzere etrafa asılmış çamaşırlar, kumsala akan çamaşır ve bulaşık suları içinde denize giriyor. Atık suların kumsal üzerinden denize akması plajda denize girenlerin sağlığını da tehdit ediyor. Ağaçlık alanda yakılan mangallar ise tam söndürülmüyor ve çöpleri öylece etrafta bırakılıyor. Daha birçok olumsuzluğun yaşandığı bölgede cankurtaran, zabıta ve güvenlik görevlisi bulunmaması da ayrı bir sorun.

“ÜCRETSİZ OLDUĞU İÇİN Mİ BÖYLE?”

Ön Plajlar olarak bilinen Halk Plajı’nda bu görüntüler yaşanırken, geçtiğimiz günlerde hizmete açılan Ağapark’ta ise durum bir nebze olsun farklı. Ağapark Projesi’nin hayata geçirilmesi ile birlikte kısmen düzenli bir görüntüye kavuşan Arka Plajlar bölgesinde bu tür çirkin görüntülere pek rastlanılmıyor. Plajlar bölgesindeki bu iki farklı görüntü karşısında şaşkınlıklarını gizleyemeyen vatandaşlar ise, “Plaj paralı olunca bakım yapılıyor, oraya giden insanlara değer veriliyor. Ancak bu tarafta cebinde parası olmayan insanların kullandığı plajlar ise rezalet içinde. Kimse buradaki eksiklikler, çevre düzensizliği ile ilgilenmiyor. Ücretsiz olduğu için, para kazandırmadığı için mi belediye yetkilileri ön plajları görmezden geliyor” diyerek tepkilerini dile getiriyor.

(VOLKAN GÜNDÜZ)