131019098
24 Nisan 2024, Çarşamba

Aliağa-Midilli seferlerinde hedef aylık 6 milyon TL

14 Haziran 2023, Çarşamba 06:43

     


AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi’ni ziyaret etti. Çankırı, Aliağa – Midilli arası vapur seferlerine yönelik aylık 6 milyon TL gelir elde etmek istediklerini vurguladı.

AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Aliağa’da çeşitli temaslarda bulundu. Çankırı, İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Aliağa Şubesi’ni ziyaret ederek ilçenin kültür ve turizm destinasyonlarında markalaşmasını sağlayacak yatırımlara ilişkin bilgi aldı. AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Aliağa – Midilli arası vapur seferlerine yönelik aylık 6 milyon TL gelir elde etmek istediklerini belirtti. Çankırı’nın Aliağa’da gerçekleştirdiği programa Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, İMEAK DTO Aliağa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek ve yönetimi ile AK Parti Aliağa İlçe Başkanı Yaşar Demir katıldı.

“Aliağa’yı turizmde cazibe merkezi haline dönüştürecek yatırımın yanındayız”

AK Parti hükümetleri olarak 21 yıldır siyasi parti gözetmeksizin insan odaklı hizmet anlayışına imza attıklarını dile getiren Çankırı, İzmir’in tepeden tırnağa çehresini değiştirecek projelerle kan tazeleyeceğini söyledi. Hükümet olarak şeffaflık, halka hizmet, değişim, gönüllere dokunma anlayışı ile hareket ettiklerini aktaran Çankırı, “Biz güzel İzmir’imizin her ilçesinde olduğu gibi Aliağa’da da artık sanayide olduğu gibi turizmde de cazibe merkezi haline dönüştürecek yatırımın yanındayız. Koltuklarından seçim vaatleri veren muhalefete İzmir’de hizmet odaklı projelerin yanında olarak cevap veriyoruz. Muhalefet bu kentte hizmetsizlikte sınıfta kaldığı için başını kuma gömmüştür, gömdükleri için de görmemektedirler. Bizim için esas olan insandır ve hizmettir. Yeter ki İzmir’deki vatandaşlarımız hak ettiği yaşantıyı sürebilsinler” dedi.

“Aliağa turizmle de nefes alan bir adres vizyonu kazanacak”

Aliağa Belediyesi ile İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Aliağa Şubesi iş birliğinde 33 milyon TL’ye mal edilmesi beklenen Aliağa Yolcu İskelesi ve Kıyı Düzenlemesi projesi hakkında değerlendirmede bulunan Çankırı, “Proje fuar, piknik ve eğlence alanı, otopark alanı (90 araç) ve yol alanına sahip. Amacımız seferlerin uygun koşullar dahilinde yaklaşık 1 saat 20 dakika olması yönünde. Bu henüz planlama aşamasında. Öngörümüz şudur ki seferlerin haftada iki gün olması planlıyor. Bu seferler örneğin Ayvalık – Midilli’yi baz alırsak artık kökleşmiş, akraba olmuş ve belli adet de insanın gelip gittiği bir hacim düzeyine kavuşmuş. Hükümet olarak biz Aliağa’da da bu projeyle sadece vapur seferlerinden aylık 6 milyon TL gibi bir gelir elde etmeyi amaçlıyoruz. Proje sayesinde Aliağa sanayiden elde ettiği gelirin dışında turizmle de nefes alan hem de kültürel ve sosyal noktada zirve yapan bir adres vizyonu kazanacaktır.” dedi.

Proje bakanlıkta

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar da ilçenin deniz turizminde büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirtti. Acar, Aliağa plajlarında, özellikle Ağapark Plajı’nın 7 yıldır Mavi Bayrak sertifikalı olduğunu, deniz, doğa ve gastronomi alanında yatırım hamleleriyle Aliağa’nın İzmir’in gözde ilçeleri arasında yer alması için çalıştıklarını ifade etti. Balıkçı Barınağı'nın bulunduğu yere inşa edilecek olan Aliağa Yat Limanı /Marina projesinin bakanlığa gönderildiğini ve ile ilgili kurumlardan görüş alınmaya devam ettiğini hatırlattı.

Aliağa yolcu iskelesi ve kıyı düzenlemesi projesi

Aliağa Yolcu iskelesi ve Kıyı Düzenlemesi Projesi 33 milyon TL'ye mal olacak. Proje toplamda 26 bin 877 metrekarelik alanın; 5 bin 320 metrekaresi iskele alanı, 10 bin 747 metrekaresi park alanı, 3 bin 275 metrekaresi fuar, piknik ve eğlence alanı, 2 bin 490 metrekaresi otopark alanı (90 araç) ve 5 bin 045 metrekaresi de yol alanına sahip olacak.

(SAMİYE ÖZTÜRK)  
Son Eklenen Haberler