131019098
1 Aralık 2023, Cuma

Canlar aşure etkinliğinde bir araya geldi

15 Ağustos 2022, Pazartesi 06:47

     


Alevi Kültür Dernekleri Aliağa Şube Başkanı Celal Süslü ve yönetimi, geleneksel olarak düzenledikleri aşure etkinliğini bu yıl da gerçekleştirdi.

Alevi Kültür Dernekleri Aliağa Şubesi, aşure etkinliği gerçekleştirdi. Muharrem ayının son günlerinde yapılan aşure etkinliği geleneksel olarak bu yıl da yapıldı. Alevi Kültür Dernekleri Aliağa Şubesi’ne bağlı Cemevinde düzenlenen etkinliğe Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Aliağa İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Balıkçıoğlu, Aliağa Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar, AK Parti Aliağa İlçe Başkanı Yaşar Demir, CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan, MHP Aliağa İlçe Başkanı Nuray Aydemir, İYİ Parti Aliağa İlçe Başkanı Yavuz Adar, Saadet Partisi Aliağa İlçe Başkanı Mahmut Koç, DEVA Partisi Aliağa İlçe Başkanı Emre Kaya ve partilerin ilçe yöneticileri, oda başkanları, dernek başkanları, sendika temsilcileri ve Aliağalı canlar katılım gösterdi. Alevi Kültür Dernekleri Aliağa Şubesi’nin geleneksel aşure hayrına ilçede yaşayan Alevilerin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

“Alevi’siyle, Sünni’siyle hep birlikte olmaya çalıştık”

Aşure etkinliği Alevi Kültür Dernekleri Aliağa Şube Başkanı Celal Süslü’nün konuşmasıyla başladı. Süslü, “Muharrem ayı biz Aleviler için yas aydır, matem ayıdır, bizde Muharrem ayında gösterişe, şatafata, eğlenceye yer yoktur. Çünkü Muharrem ayında Kerbelâ çölünde, yezitler tarafından susuz bırakılarak çocuk, yaşlı, genç demeden 72 canımız katledildi. Onların anısına Muharrem ayında 12 gün yas çeker, oruç tutar onların yaşadığı acıyı yaşamaya çalışırız. 12 gün sonrasında birliğin beraberliğin ve bereketin simgesi olan aşureler pişirilir dağıtılır. Aynı zamanda Kerbela'dan sağ kurtulan Zeynel Abidin için kurtuluş kurbanları keser, lokmalar dağıtırız. Bugün burada da Aliağa'da, Alevi’siyle, Sünni’siyle hep birlikte olmaya çalıştık. Ayrıştırmadan, ötekileştirmeden, katılan, katkı koyan, acımızı paylaşan, yanımızda olan, yanımızda olamayıp da gönlü bizimle olan herkese çok teşekkür ederim.” dedi. Süslü’nün konuşmasının ardından Gökmen Savak dede, Kerbela'da şehit edilen Hz. Hüseyin ve 12 imamların ruhuna dua yaptırdı. Kazanlarda dualar eşliğinde pişirilen aşure konuklara ikram edildi. Aşure dağıtımı yapılmasının ardından etkinlik son buldu.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler