26 Nisan 2018, Perşembe

MOBESE SİSTEMİ GÜÇLENDİRİLİYOR

16 Mayıs 2016, Pazartesi 06:49

     


Türk Telekom ile İzmir Emniyet Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle İzmir ve ilçelerinde MOBESE sisteminin tüm alt yapısı Türk Telekom tarafından geliştirilecek. Protokol kapsamında Aliağa’daki mevcut MOBESE sistemine 30 kamera ilave edilecek.

Türk Telekom ve İzmir Emniyet Müdürlüğü arasında İzmir ve ilçelerini kapsayan MOBESE sistemi alt yapısı geliştirilme çalışmalarına yönelik protokol, İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya ve Türk Telekom Batı-1 Bölge Müdürü Timur Sevim tarafından imzalandı. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından yürütülen Kent Güvenliği Yönetim Sistemi (KGYS) projesi ile İzmir ve ilçelerinde kent güvenliğinin en üst düzeye ulaştırılması amaçlanıyor.

ŞEHİR GÜVENLİĞİ KAMERALARLA ARTTIRILACAK

Türk Telekom altyapısı desteği ile hayata geçecek KGYS projesinin İzmir ayağı ile şehirdeki mevcut MOBESE sistemindeki kamera sayısı artırılarak, coğrafi yaygınlık olarak daha kapsamlı hale getirilmesi sağlanacak. Proje çerçevesinde şehir güvenliği İzmir genelinde 789 noktada yerleştirilecek hareketli ve sabit kameralarla artırılacak. İzmir’in Narlıdere, Balçova, Karşıyaka, Çiğli, Güzelbahçe, Gaziemir, Buca, Konak, Karabağlar, Bornova, Bayraklı gibi merkez ilçelerinin yanı sıra Aliağa, Bayındır, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Foça, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Menemen, Seferihisar, Urla, Ödemiş, Tire ve Torbalı gibi dış ilçelerini de kapsayan 11 merkez ilçede, bin 759 sabit ve 150 hareketli kamerayla toplamda bin 909 kamera, 18 dış ilçede ise 751 sabit 97 hareketli kamera olmak üzere toplamda 848 kamerayla hizmet verecek. Sistem ayrıca MOBESE’nin önemli bir parçası olan Plaka Tanıma Sistemi (PTS) sayesinde kayıp, çalıntı ve şüpheli araçların kontrolünü yapabilme yeteneğine de sahip olacak. Bu amaçla merkez ilçelerde 20 noktada 108 PTS kamerası, dış ilçelerde ise 40 noktada 147 PTS kamerası konumlandırılacak. İzmir Emniyet Müdürlüğü, kent genelini izleme merkezleri üzerinden 7/24 izleyerek binlerce kameradan gelen görüntüler eşliğinde kent güvenliğine önemli bir katkı sağlayacak.

“HALKIMIZ ÇOK DAHA GÜVENLİ BİR ŞEHİRDE YAŞAYACAK”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, proje ile İzmir halkına daha güvenli bir şehir yaşamı sunacaklarını ifade etti. Uzunkaya, “Ülkemizin güçlü iletişim devi Türk Telekom ile büyük bir projeye imza atmaktan memnuniyet duyuyoruz. Savunma Sanayii Müsteşarlığı desteğiyle yürütülen proje tamamlandığında İzmir MOBESE ağı daha da genişleyecek ve halkımız çok daha güvenli bir şehirde yaşayacak” dedi. Türk Telekom Batı-1 Bölge Müdürü Sevim ise gerçekleştirecekleri projeyle İzmir kent güvenliğinde yeni bir sayfa açılacağını belirterek, “Türk Telekom olarak MOBESE çözümlerimizle suç oranlarını azaltacak güvenlik sistemlerine sahibiz. Fiber altyapı gücümüz ve akıllı şehir çözümlerimizle İzmir kent güvenliğine önemli bir destek sağlayacağız” diye konuştu.

“ ALİAĞA’DA 30 KAMERA VE 10 NOKTA ARTIRIMI YAPILACAK”

Protokol kapsamında Aliağa’daki MOBESE sistemine sağlanacak destek hakkında bilgiler veren Aliağa İlçe Emniyet Müdürü Hasan Tuğan da, “Savunma Sanayii Müsteşarlığı bütçesinden gerçekleştirilecek olan böyle bir proje var. Aliağa’da da 30 kamera artırımı söz konusu. Bu planlamanın 1 yıllık bir geçmişi var. Aliağa şartlarında 30 kamera ve 10 nokta artırımı şeklinde bir çalışma var. Aliağa’da MOBESE sistemi kurulurken İlk baştaki planlamamıza ödenek yetmediği için uyamamıştık. Bu destek sayesinde hem onları kapatmış olacağız, hem de mevcut sistemi biraz daha güçlendirmiş olacağız. Bizim MOBESE ile ilgili ilk planlamamızda 89 kamera vardı. Ancak ödenek durumundan 77 kamerada kalmıştık. Şuan Aliağa’da MOBESE ile ilgili mevcut bir altyapı var. Bu altyapının üzerine hem kamera, hem de Türk Telekom hizmeti bakımından ilave yapılacak” ifadelerini kullandı.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler