20 Haziran 2024, Perşembe

“Gelirde adalet, vergide adalet!”

16 Aralık 2022, Cuma 06:25

     


DİSK Ege Bölge Temsilciliği 'insanca ücret, vergide adalet' başlıklı basın açıklaması gerçekleştirdi. DİSK Emekli Sen Ege Bölge Temsilcisi ve Aliağa Emekli Sen Şube Başkanı Sabahattin Yeşiltepe’nin de katılım gösterdiği eylemde “Gelirde adalet, vergide adalet!” sloganları atıldı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilciliği “İnsanca ücret, vergide adalet” diyerek alana indi. Eylemde yüksek enflasyon ve zamlara karşı tepki gösterilirken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin son dönemde gündem olan sözlerine de tepki gösterildi.

Sendikalara sokak ve genel grev çağrısı

Konak’ta Kemeraltı Vergi Dairesi önünde toplanan DİSK adına açıklama yapan Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı konuşmasında asgari ücret görüşmelerine de değinerek, "Biz sokaktayız bazıları masada, masada olanları sokağa davet ediyoruz, gelin genel grev yapalım diyoruz" diye konuştu. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Sarı sendika adına yaptığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Asgari ücretin Türkiye’ de ortalama ücret haline geldiği gerçeği yok sayılırken, Dünyada asgari ücretin bu kadar yaygın olduğu bir ülke daha gösterilemiyor. Ülkeyi yöneten siyasi iktidar, göz göre göre Türkiye İşçi Sınıfını asgari ücrete mahkum ediyor. Bu ülke 22 yıldır AKP iktidarı tarafından yönetilmektedir. 22 yıldır işçinin, emekçinin, emeklinin ve dar gelirlinin alım gücü düşerken, işsizlik, yoksulluk katlanarak artmakta, genç işsiz, kadın işsiz ve çocuk işçi sayısı ise her geçen gün çoğalmaktadır. Yoksulun daha yoksul, zenginin daha zengin olduğu bir ülkede elinizdeki bu yetkiler, size ülkeyi adaletli bir şekilde yönetin diye verildi, asgari ücreti ve emekli ücretlerini açlık sınırının altında bırakarak milyonlarca işçiyi, emekliyi açlığa yoksulluğa mahkum edin, işsizliğin önünü açın, grevleri yasaklayarak, sendikal hak ve özgürlüklerin önüne engeller çıkartın, işçileri ve emeklileri açlık sınırının altındaki ücretlere mahkum edin diye verilmedi bu yetkiler. Bu ülkenin aydınlık yüzü olan biz işçiler, bu böyle gitmez diyerek verdiğimiz yetkiyi almasını da biliriz.”

“Ücretin çoğu vergiye gidiyor!”

Konuşmasına devam eden Sarı, “TUİK yıllık enflasyon rakamını %84 olarak açıklarken, ENAG bu rakamın %170 olduğunu açıklıyor. Gıda enflasyonu ise mutfaktaki yangını gözler önüne seriyor. İnsanlar, eti sütü, peyniri bırakın bir kenara, sebzeye meyveye dahi ulaşamıyor artık. Bizlerin ekmeği küçülürken, “Ülke büyüme rekoru kırıyor” diyenlerin cepleri doluyor; fabrikalar, bankalar, işletmeler karlarına kar katıyorlar. İşçilerin ücretleri artsa bile, vergi kesintisi o kadar yüksek ki, yılsonuna kadar işçinin eline geçen ücretin çoğu vergiye gidiyor.” İfadelerini kullandı.

“Mücadelemizi büyütmeye devam edeceğiz”

Alanda olmaya devam edeceklerini vurgulayarak sözlerine devam eden Sarı, “Çalışanların Ocak ayında %15 vergi kesintisiyle başlayıp, Nisan- Mayıs aylarında %20, Eylül-Ekim aylarında %27’lik vergi dilimleriyle gelirlerinin büyük bölümü, vergi olarak devlete ödeniyor. Yani Ocak ayında 637 TL. Vergi ödüyorsa bir çalışan Eylül ayında 2342 TL vergi ödüyordur. Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınması gerekirken, Türkiye’ de “Verginin tabana yayılması” adı altında vergi yükü; işçiye, emekçiye yani ücretli çalışana yıkılmakta ve ücretlerin büyük bölümünün vergi adı altında adaletsiz bir şekilde kesilerek çalışanların dilim dilim soyulmasına neden olmaktadır. Biz DİSK olarak bugün “Vergide adalet olmadan, gelirde adalet olmaz” demek için alanlardayız ve bu soyguna dur diyerek, vergi adaletsizliğine karşı; alanlarda, meydanlarda taleplerimizle mücadelemizi büyütmeye devam edeceğiz. Asgari ücretin insan onuruna yaraşır bir ücret olmasını talep ederken, çalışanların asgari ücretli değil, toplu sözleşmeli çalışanlar olmasını dile getiriyoruz ve gelirdeki adaletsizliğin gündeme geldiği bu süreçte vergi sistemindeki adaletsizliğin kaldırılması için taleplerimizi bir kez daha ifade etmek istiyoruz” dedi.

Sabahattin Yeşiltepe, “Vergi dilimleri düşürülsün”

Konuyla ilgili DİSK Emekli Sen Ege Bölge Temsilcisi ve Aliağa Emekli Sen Şube Başkanı Sabahattin Yeşiltepe açıklamada bulundu. Başkan Yeşiltepe, “Aldığımız maaşların belli vergilendirmeleri var. Bu vergilendirmeler yüzde 10’dan başlayarak yüzde 30’a kadar gidiyor. Biz emeğimizi harcayarak paramızı alıyoruz. İşveren de ürettiklerimiz vasıtasıyla kazanıyor. Özetle, ücretlerden ve tükettiklerimizden değil, kardan, faizden, ranttan daha fazla vergi alınan, az kazananın az, çok kazananın çok vergi ödediği bir vergi düzeni şarttır. Vergide adalet için verdiğimiz mücadelemizi bir imza kampanyası ile sürdüreceğiz. İşyerlerimizde, alanlarda, meydanlarda, sokaklarda, bulunduğumuz her alanda işçi, işsiz, emekli, emekçi herkesi her yerde imza toplamaya çağırıyoruz. Bizler de diyoruz ki bu vergi dilimleri düşürülsün. Maaşlarımız da o oranda iyileştirilsin ve diyoruz ki; asgari değil, insanca bir yaşam! Asgari ücret değil, toplu sözleşme! Asgari ücret 13.200 Net! Gelirde adalet, vergide adalet!”dedi.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler