20 Haziran 2024, Perşembe

Su tarifelerine ikinci indirim

17 Mart 2023, Cuma 06:35

     


İZSU Genel Müdürlüğü, mahalle statüsüne geçen köy ve beldelerde uygulanacak yüzde 50 ve yüzde 75 indirimli tarifeyi tekrar uygulamaya koydu. Söz konusu aboneliklerde kazanılmış olan indirim hakkı 2025 yılına kadar uzatıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, mahalle statüsüne geçen köy ve beldelerde uygulanan yüzde 50 ve yüzde 75 indirimli tarife uygulamasını yeniden uygulamaya koydu. 12 Mart’ta resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yasa kapsamında uzatılan indirimli tarifeler 2025 yılına kadar geçerli olacak. 7440 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” un yürürlüğe girmesi ile Büyükşehir yasası ile mahalleye dönüşen köy ve beldelerde yaşayan ve daha önceden indirimli su kullanma hakkı bulunan aboneler, indirim hakkına tekrar kavuşuyor. Söz konusu aboneliklerde kazanılmış olan indirim hakkı 2025 yılına kadar uzatıldı. 1 Ocak tarihinden itibaren geçerli olacak tarife değişikliği geriye dönük uygulanacak. Şubat ve Mart ayında tahsil edilen indirimsiz faturalardaki fazla tutarlar sonraki ayların faturalarından düşülecek.

Yüzde 7 indirim de devam edecek

İZSU Genel Müdürlüğü, Ocak ayı olağanüstü genel kurul toplantısında, 6360 ve 5216 sayılı yasalarla görev alanına giren yerleşimlerdeki indirimli su tarifelerinin yasal düzenleme nedeniyle kaldırılması üzerine kent genelindeki abonelere yüzde 7 oranında indirim yansıtma kararı almıştı. 12 Mart’ta yürürlüğe giren yeni düzenleme ile kırsal mahallerde yüzde 50 ve yüzde 75 indirimli tarife uygulamasına yeniden geçen İZSU, söz konusu indirim geri gelmesine rağmen, 2 milyon abonenin faydalandığı yüzde 7 indirimi de geri çekmeyecek. Yüzde 50 ve yüzde 75 oranında indirimli tarifeler, 19/07/2019 tarih 7186 sayılı yasa ile 5216 sayılı yasada köy tüzel kişiliği kaldırılarak mahalleye dönüşen yerler için geçerli olmadığından indirimlerin bittiği eski köyler merkez ilçeler tarifesinden su kullanmaya devam edecek. Bu kapsama giren eski köylerin “kırsal mahalle” statüsü alarak indirimli tarifelerden faydalanabilmeleri için İlçe Belediyelerine başvuruda bulunması gerekiyor.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler