14 Haziran 2024, Cuma

ALÇEP, “Kanser olmamak için nöbetteyiz”

18 Ağustos 2022, Perşembe 07:02

     


Aliağa Çevre Platformu (ALÇEP) üyeleri, Aliağa’da sökülmesi planlanan ve asbest barındırdığı iddia edilen NAe Sao Paulo Gemisinin ülkeye getirilmesine karşı bir basın açıklaması düzenleyip Demokrasi Meydanı’nda nöbet başlattıklarını duyurdu.

ALÇEP üyeleri, NAe Sao Paulo gemisinin Aliağa’da sökülmesine karşı Demokrasi Meydanı’nda her gün saat 18.00 ve 22.00 saatleri arasında nöbette olacaklarını duyuran bir basın açıklaması düzenledi. ALÇEP üyeleri nöbette beklerken geminin Aliağa’da sökülmek istenmesine karşı imza kampanyası da düzenleyecek. Konuyla ilgili ALÇEP adına açıklamada bulunan Zeki Küçükakyüz, “Brezilya Donanması’na ait Sao Paulo diğer adıyla yüzen tehlikeli atık gemisi hepimizin bildiği üzere 4 Ağustos günü Brezilya’dan ayrılarak ülkemize doğru yola çıktı. Yola çıkışından bir gün sonra Brezilya mahkemeleri geminin limandan çıkışına yasak getirdi. Bu haber kamuoyunda geminin gelmeyeceği yönünde yanlış bir algıya sebep oldu. Oysa gemi SÖK Denizcilik refakatinde mahkeme kararını yok sayarak İzmir’e doğru geliyor. Firma aynı zamanda bu gemi ile ilgili transit ülkelere bildirim ve izin sürecini de işletmeden, tamamen hukuksuz, kanunsuz bir şekilde, tüm uyarılarımıza rağmen, Türkiye’de tehlikeli atık ithalinin yasak olduğunu bile bile, ısrarla bizleri zehirlemek için yoluna devam ediyor.” dedi.

“Bu gemi zehir taşıyor”

Konuşmasına sorularını yönelterek devam eden Küçükakyüz, “Buradan soruyoruz; bu firma mahkeme kararını tanımayacak, uluslararası sözleşmeleri hiçe sayacak gücü nereden alıyor? Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tüm bu sürece rağmen, ulusal ve uluslararası uyarılara rağmen bu geminin yoluna devam etmesine neden hala izin veriyor? Aliağa’da, İzmir Gündoğdu Meydanı’nda, sosyal medyada, dağıttığımız bildirilerde, basına verdiğimiz röportajlarda, topladığımız imzalarda sesimizi duyuracağımız her platformda haykırdık. Bu gemi zehir taşıyor, bu gemi tehlikeli atık ve bunun aksini söyleyecek hiçbir bilimsel veri yok elimizde. Siz sökün mahkeme kararı sonradan gelir zihniyetine kentimizi teslim etmeyeceğiz. Biliyoruz ki gemi buraya geldikten sonra bir oldu bitti ile sökülmek istenecek, ne sonradan çıkacak mahkeme kararları ne de kamuoyundan kaçırılacak olan bilgiler zehir tüm kente yayıldıktan sonra bir anlam ifade edecek. Bu sebeple gemi söküm tesislerinin yarattığı çevre kirliliği ile işçi sağlığı ve iş güvenliği sorunlarının yetkili kurumlar, yanı sıra üniversite ve meslek odalarının kuracağı bir kurumun denetimine açılmasını istiyoruz. Biz Aliağa ve İzmir halkı olarak buna boyun eğmeyeceğiz. Bizler inatla bu gemiyi ülkemiz karasularına sokmayacağız ve sökümüne izin vermeyeceğiz. Sermaye değil halk kazanacak, çevre mücadelemiz, yaşam mücadelemiz kazanacak. Biz haklılığımızı meşru mücadelemizden alıyoruz. Bir avuç sermayedarın kar hırsına boyun eğmeyeceğiz.” İfadelerini kullandı.

“Bir firmanın kârı uğruna şehrimizin zehirlenmesine karşı nöbetteyiz”

Açıklamasında gemi geri dönüşüm işçilerine de seslenen Zeki Küçükakyüz, “Gemi sökümünde çalışan işçi kardeşlerimize sesleniyoruz, bu gemiyi sökmeyin. Sizlerin yaşamı gemi söküm patronlarının kazanacakları paradan daha değerli. Gemi Sökümünde AB standartları dışında çalışmayı kabul etmeyin. Kentimizin annelerine, babalarına sesleniyoruz. Gözümüzden sakındığımız çocuklarımızın yaşamını tehlikeye atacak olan bu gemiye geçit vermeyin. Gençlere, çocuklara sesleniyoruz. Sizlere sözümüz olsun sağlıklı bir çevrede yaşam hakkınızı ne pahasına olursa olsun koruyacağız. Bu amaçla bugün burada zehirli gemiyi durdurmak için nöbet eylemimizi başlatıyoruz. Tüm STK’lar, sendikalar, il ve ilçe belediyeleri, sivil toplum ve partileri, halkımızı bize destek vermeye davet ediyoruz. Diyoruz ki; Temiz hava, temiz su, temiz toprak ve temiz çevre hakkımız için nöbetteyiz! Kanser olmamak için nöbetteyiz! Bir firmanın karı uğruna şehrimizin zehirlenmesine karşı nöbetteyiz! Gemi Sökümünde İş kazalarının son bulması, iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için, gemi söküm firmalarının AB standartlarına yükseltilmesi için nöbetteyiz! Aliağa Dünyanın Çöplüğü Değildir demek için nöbetteyiz!” şeklinde konuştu.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler