131019098
26 Mayıs 2024, Pazar

Serdar Berk, Ahilik Haftası’nı kutladı

20 Eylül 2023, Çarşamba 06:37

     


Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk, Ahilik Haftası kapsamında bir mesaj yayımladı. Mesajında tüm esnaf ve sanatkârların Ahilik Haftası’nı kutlayan Berk, bereketli ve bol kazançlı günler diledi.

Aliağa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Serdar Berk, 36. Ahilik Haftası nedeniyle bir mesaj yayımladı. Ahilik geleneğinin Anadolu’da birlik beraberliğin ve refahın sağlanmasına, toplumsal düzenin tesis edilmesine öncülük ettiğini ifade eden Berk, “Ahilik, günümüze kadar ulaşan ahlaki ve felsefi prensipleriyle gelecek kuşaklara da ışık tutmaya devam edecektir. Ahilik Teşkilatı, ticari ve sosyal hayatta güzel ahlak, doğruluk, adalet, kardeşlik, yardımseverlik gibi değerleri esas alan kadim bir müessesedir. Kurmuş olduğu Ahilik Teşkilatı ile sosyal, iktisadî ve siyasî hayatımızı etkileyen Ahi Evran’ın Türk esnaf ve sanatkârlarına miras bıraktığı yüksek ticaret ahlak ve çalışma disiplininin günümüzde de yaşatılması hem ekonomik gelişme hem de sosyal barışın yaygınlaşması açısından büyük önem taşımaktadır.” Dedi.

“Esnaf ve sanatkârlarımıza bereketli ve bol kazançlı günler dilerim”

Geçmişte Ahilik teşkilatında yaşatılan bütün bu değerler ve ilkeler bütününün, günümüzde esnaf ve sanatkâr kuruluşlarında yaşatılmaya devam ettiğini kaydeden Serdar Berk, “Ahilik, aynı toplumda bulunan insanları birbirine yaklaştıran, kaynaştıran ve dayanışmayı sağlayan milli bir kültürdür. Doğruluk, helal kazanç, yardımlaşma, sabır, dürüstlük ve kanaat etmeyi öğreten bir mektep olan Ahilik Teşkilatı, içerisinde barındırdığı değerler ve usta-çırak ilişkisiyle tüm dünyada örnek gösterilen medeniyetimizin en büyük zenginlikleri arasında yer almaktadır. Anadolu'daki topluma sanat ve meslek alanında yön veren, çalışma hayatında ve sosyal yaşamda dürüstlüğü, iyi ahlakı, bilimi, eğitimi, üretmeyi ve çalışkanlığı esas alan, öğretileri ile esnaf ve sanatkarlara yol gösteren, Ahi Evran düşüncesinin ve kültürünün hiç bitmemesi dileğiyle tüm esnaf ve sanatkarlarımızın, Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı’nı kutlar, bereketli ve bol kazançlı günler dilerim.” İfadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler