131019098
14 Mayıs 2021, Cuma

“EMEKLİLERİN İHTİYAÇLARI YETERİNCE KARŞILANMADI”

23 Nisan 2020, Perşembe 06:49

     


DİSK'e Emekli-Sen, DİSK Ege Bölge Başkanlığı’nda Koronavirüs salgın süreciyle ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada, Covid 19 virüsü salgını nedeniyle 65 yaş üzeri emeklilerin ihtiyaçlarının yeterince karşılanmadığı vurgulandı.

Emekli-Sen, DİSK Ege Bölge Başkanlığı’nda Koronavirüs salgın süreciyle ilgili bir basın açıklaması düzenledi. Emekli-Sen Ege Bölge Baş Temsilcisi Hüseyin Özkaynak ve diğer katılımcılar maske takıp sosyal mesafeye özen gösterdi. Basın toplantısına Emekli-Sen Ege Bölge Baş Temsilcisi Hüseyin Özkaynak, Ege Bölge Temsilci Yardımcıları Şadiye Sual ve Levent Daşkın, Sabahattin Yeşiltepe, Bünyamin Yolal, Kadir Altanhan, Hasan Tufan, Sait Temur, Necmettin Uyar ve Firdevs Tekin Kutluk'un yanı sıra İzmir şubeleri ve temsilcilikleri hazır bulundu.

“Acil ve yaşamsal önlemlerin alınmadığına inanıyoruz”

DİSK Emekli-Sen Ege Bölge Baş Temsilcisi Hüseyin Özkaynak yaptığı basın açıklamasında, “Covid 19 virüsü salgını nedeniyle 65 yaş üzeri emeklilerin ihtiyaçları yeterince karşılanmamış ve büyük çoğunluğu ölüm korkusuyla burun buruna yaşamaktadır. Emeklilerin ihtiyaçlarını kolonya ve maskeyle sınırlandıran iktidar, evde kalın telkininden başka emeklilere verdiği hiçbir şey yoktur. Sokaktaki simitçinden, geçimini çöpten sağlayan kağıt toplayıcısına kadar kapanan 270 binin üzerindeki işyerlerindeki emekçiler ile milyonlarca insan açlığa terk edilmiştir. Salgına karşı ön cephede canı pahasına mücadele eden sağlık emekçilerine iktidar sözde sahip çıkıyormuş gibi sadece alkış istemiş ama sağlık emekçilerinde de ayırım yapmış ve onların taleplerine duyarsız kalmıştır. Buna bir an önce son verilmelidir. Biz DİSK Emekliler Sendikası olarak diğer demokratik ve sosyal haklarımız saklı kalmak kaydıyla Koronavirüs salgın günlerinde acil ve yaşamsal önlemlerin alınmadığına inanıyoruz.” İfadelerini kullandı.

“Taleplerimizin takipçisiyiz”

DİSK Emekli-Sen olarak taleplerini dile getiren Özkaynak, “Emeklilerin yaşadığı haneler öncelikli olmak üzere her haneye en az bir asgari ücret tutarında yaşam hakkı ücreti ödenmesi. Salgın bahane edilerek işten çıkarmalar yasaklanmalıdır. Ücretli izin uygulamasında işsizlik fonunda biriken 131 milyar liranın patronlara kredi olarak değil emekçilere verilmesi. Pandemi günlerinde her türlü politik çıkar ve hesaplar yerine bütün kurumlarla birlikte dayanışmanın sağlanması. Emekli-Sen olarak demokratik çerçevede bu taleplerimizin her zaman savunucusu ve takipçisi olduğumuzu beyan ediyoruz. Unutulmamalı ki bu salgın sürecinde gemiyi kaptanlar değil tayfaların devrimci dayanışması kurtaracaktır.” Şeklinde konuştu.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler