131019098
14 Mayıs 2021, Cuma

YÜZ YÜZE SINAVLAR ERTELENDİ

26 Aralık 2020, Cumartesi 06:43

     


Yüz yüze sınavlar yarıyıl tatili sonrasına ertelendi. Yeni kararla ilk dönem ilkokul ve ortaokulda etkinlik notlarına göre karne verilecek. Liselerde ise karne verilmeyecek.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla orta okul ve liselerde yüz yüze yapılacak sınavların ertelendiğini duyurdu. Bakan Selçuk, “İlkokul ve ortaokul öğrencilerimiz karne notlarını bu dönem ders etkinliklerine katılım puanı üzerinden alacak. Lise öğrencilerimizin birinci dönem notlarını ise ikinci dönem yapacağımız yüz yüze sınavlarla belirleyeceğiz” dedi.

"Sınavlar ölçmek için yapılır"

Sınavlarla ilgili öğrencilere rahatlatan açıklamalar da yapan Bakan Selçuk şu ifadeleri kullandı: “Biz eğitimi, ders konularını sizlere yüklemek için değil; sizleri bilgiyle yetiştirmek ve donanımlı bir şekilde geleceğe hazırlamak için veririz. Sınavlar da bu bilgileri ne kadar aldığınızı ölçmek ve durumu değerlendirmek için yapılır. Sınavın başka bir amacı yoktur. Eğer bugün bir öğrenme kaybınız olur ve biz bunu fark etmezsek bu eksiklikler, hayatınız boyunca karşınıza çıkar.”

"Sadece sağlığınıza ve derslerinize odaklanın"

Bakan Selçuk öğrencilere tavsiyede de bulundu: “Lütfen siz şu an sadece sağlığınıza ve derslerinize odaklanın. En çok ihtiyacımız olan şey sağlık ve geleceğe dair güvencemiz sizlersiniz.” 

(AA)  
Son Eklenen Haberler