131019098
22 Ekim 2021, Cuma

PANDEMİ GÖLGESİNDE 1 MAYIS KUTLAMASI

30 Nisan 2021, Cuma 07:10

     


Aliağa’daki Emek ve Demokrasi Platformu Bileşenleri pandemi gölgesinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı.

Emek ve Demokrasi Platformu Bileşenleri Petrol İş Sendikası önünde pandemi koşullarına uygun bir şekilde toplanarak 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı. Kutlama programı Petrol İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay’ın konuşmasıyla başladı. Oktay kısıtlamaların kutlamaları etkileyemeyeceğini belirten bir açıklamada bulundu. Daha sonra Platform adına Emekli Sen Aliağa Şube Başkanı Sebahattin Yeşiltepe basın açıklamasını okudu. Yeşiltepe açıklamasında, “1 Mayıs, emeğin yüzyıllardır süren daha iyi çalışma koşullarının sağlanması ve insanca bir yaşam talebiyle verdiği mücadelenin bize bıraktığı mirastır. Bugün bizler de 1 Mayıs’ta bu mirasa ve haklarımıza sahip çıkmak, taleplerimizi ortaya koymak için işyerlerimizde ve fabrikalarda bir aradayız. Sesimizi işyerlerinden yükseltiyoruz. Salgında, yaşadığımız sorunlara yenileri eklendi. Ciddi sağlık risklerine rağmen çarkların dönmesi için çalışmaya devam ettik. Hayat biz emekçilerin sayesinde aksamadan sürebildi. Ancak, salgında işverenlere birçok teşvik ve kolaylık sağlanırken emekçilerin korunması talebimiz ne yazık ki karşılık bulmadı. Üretim devam ederken işçiler, bir yanda virüs diğer yanda iş ve gelir kaybı tehdidi ile baş başa bırakıldı. Emekçiler, işten çıkarma yasağı getirildiği belirtilerek ücretsiz izne çıkarıldı ve sadakaya mahkûm edildiler.” Dedi.

“Vergi sistemi adil hale getirilmeli”

Yeşiltepe Platform adına yaptığı açıklamada, “Covid-19 illiyet bağı aranmaksızın, iş kazası veya meslek hastalığı sayılmalıdır. Salgın bize sağlık alanında yapılan özelleştirmelerle işçi ve emekçilere ait olan kamu kurumlarının sermayeye peşkeş çekilmesinin nasıl yıkıcı sonuçlara yol açabileceğini de göstermiştir. Sağlıktan ve insan hayatı üzerinden para kazanılması anlamına gelen sağlık hizmetlerinin özelleştirilmesinden bir an önce vazgeçilmeli, salgın süresince işçi ve emekçilere öncelikli olarak yaygın aşılama yapılmalıdır. Pandemiyle birlikte derinleşen kriz koşulları, işsizliğin ve yoksulluğun artmasına neden olmuştur. Açıklanan paketlerle patronlara vergi indirimleri, teşvik ve kolaylıklar sağlanmıştır. Patronlara verilen teşvikler, işçilerin birikimleriyle oluşturulan işsizlik fonundan yani işçilerin cebinden verilmiştir. Buna karşılık, emekçilerin gelirlerinden daha fazla vergi kesilmesini hedefleyen düzenlemeler yapılmıştır. Salgında, işverenler değil işçiler korunmalıdır. İşçinin alacakları güvence altına alınmalı, İşsizlik Sigortası Fonu amacına uygun ve etkin bir şekilde kullanılmalıdır. Vergi sistemi adil hale getirilmelidir.” İfadelerini kullandı.

“İşsizliğe ve yoksullaşmaya neden olacak”

Açıklamasında son olarak tam kapanma ilanına da değinerek devam eden Başkan Yeşiltepe, “Son alınan kararla 17 günlük “tam kapanma” ilan edilmiştir. Bu kapanma uygulaması, emekçiler için yeni zorluklara, işsizliğe ve yoksullaşmaya neden olacaktır. Salgın nedeniyle işsizliğin patladığı ülkemizde, kısıtlamalar nedeniyle çalışamayanlara herhangi bir sosyal destek açıklanmamıştır. Diğer tarafta, çarkların dönmesi adına üretimde çalışan emekçiler ise virüs riski ile karşı karşıya kalacaktır. Salgında çalışan ve işinden olan tüm emekçilerin korunması ve desteklenmesi giderek daha büyük bir zorunluluk halini almıştır. Biz işçiler olarak, 1 Mayıs’ta bu talepler başta olmak üzere sesimizi yükseltmek için ülkemizin dört bir yanında bir araya geliyoruz. Yalnız değiliz. Sermayenin ekonomik ve sosyal saldırılarına, hak gasplarına karşı işçiler, emekçiler, kadınlar, gençler, emekliler ve EYT mağdurları kısaca çalışma ve yaşama koşullarının iyileştirilmesini, hak ve özgürlüklerin ilerletilmesini isteyen herkes, talepleri ve mücadele kararlılığıyla her yerde ve her ortamda dayanışma ve mücadeleyi yükselterek, bu 1 Mayıs taleplerimizi bir kez daha haykırıyoruz. Daha güzel ve adil bir dünyanın işçi sınıfı mücadelesi ile kurulacağına olan inancımızla, tüm emekçilerin ve üyelerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününü kutluyoruz. Ne köleleşiriz ne de sadakayla geçiniriz. Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın işçilerin birliği ve mücadelesi! Yaşasın İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü” şeklinde konuştu.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler