16 Temmuz 2024, Salı

DEM’in 'Aliağa Seçim Bildirgesi'

4 Mart 2024, Pazartesi 06:10
Son güncelleme: 4 Mart 2024, Pazartesi 12:45

     


Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Aliağa Belediye Eşbaşkan Adayları Gül Ekici ve Hasan Çiftçi, partilerinin 'Aliağa Seçim Bildirgesi'ni açıkladı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Aliağa İlçe Başkanlığı, parti ilçe eş başkanları ve belediye eş başkan adayları ile partililerin katılımıyla 'Aliağa Seçim Bildirgesi'ni açıkladı. DEM Parti Aliağa Belediye Eşbaşkan Adayları Gül Ekici ve Hasan Çiftçi’nin vatandaşlara deklare ettiği Aliağa Seçim Bildirgesi’nde şu ifadelere yer verildi;

“Demokratik yönetilen kentleri kuracağız”

Kentlerimizi birlikte yöneteceğiz. Mahalle meclislerini kurarak halkın, belediyenin karar alma süreçlerine katılımını sağlayacağız. Meclis toplantılarımızı ve ihale süreçlerini halka açık yapacağız. Eşbaşkanlık sistemini hayata geçireceğiz. Kadınların yönetime eşit katılımını sağlayacağız.

“Kadın özgürlükçü belediyeciliği hayata geçireceğiz”

Eşbaşkanlık ve eşit temsiliyeti yaygınlaştıracağız. Kadın politikaları müdürlüğü kuracağız. Erkek şiddetine karşı her alanda etkili bir mücadele yürüteceğiz. Kentleri ayrımcılıktan, eşitsizlikten ve cinsiyetçilikten arındıracağız.

“Emeğin kentlerini kent emekçileri ile kuracağız”

Belediyelerde taşeronlaşmaya son vereceğiz. Sendikal örgütlenme hakkını sağlayacağız. Eşit işe eşit ücret ilkesini benimseyerek emeğin ücret eşitsizliğine son vereceğiz. İstihdamda da yüzde 50 kadın kotasını uygulayacağız. Üreticilerimizin ürünlerini değerinde pazarlamaları için kooperatifleri destekleyeceğiz. Yerel ekonomiyi güçlendirerek yoksulluğa ve işsizliğe dur diyeceğiz.

“Ekolojik üretken kentler oluşturacağız”

Fabrika ve sanayi tesislerinin yarattığı ekolojik yıkıma dur diyeceğiz. Havamızı, suyumuzu, toprağımızı kirletmelerine izin vermeyeceğiz. Tarım alanlarının sanayi ve konut imarına açılmasına izin vermeyeceğiz. Üreticiye yerel tohum ve damızlık hayvan desteği verileceğiz. Tarım arazilerinin ve meraların vasfına uygun kullanılması sağlayacağız. Yurttaşlar için ucuz, güvenli ve sağlıklı toplu taşımayı yaygınlaştıracağız. Hayvanların (Can dostlarımızın) doğal yaşam alanlarında yaşayabilmesi için uygun koşulları sağlayacağız. Sokak hayvanlarının yaşam haklarını koruyacağız.

“Eğitim ve sağlığa herkesin ücretsiz olarak erişimini sağlayacağız”

Çok dilli belediyeciliği hayata geçireceğiz. Öğrencilerin barınma, ulaşım ve beslenme ihtiyaçlarını ücretsiz karşılayacağız. Gençliği hedef alan bağımlılıkla etkin mücadele edeceğiz. Tüm yurttaşlarımızın anadillerinde sağlık hizmeti almalarının olanakları sağlayacağız. Engelsiz kentleri oluşturarak engellilerin toplumsal yaşamın her alanına dâhil edilmesi sağlayacağız. Engellilerimizin tüm birimlerde istihdamları destekleyeceğiz.

“Demokratik, ekolojik, cinsiyet özgürlükçü ve toplumcu yerel yönetim anlayışı ile…”

Din, dil, mezhep, ırk ve cinsiyeti ayrımı yapmadan tüm kent yurttaşlarına eşit hizmet vereceğiz. Her mahalleye kreş ve etüt evi kuracağız. Belediye fırını ve aşevi açarak sağlıklı ve ucuz beslenme desteği sağlayacağız. Sahiller ve mesire alanlarını ücretsiz olarak halkın kullanımına açacağız. Her mahallenin kendi ihtiyaçları için kullanacağı ve meclis toplantılarını yapabilecekleri mahalle evleri kuracağız. Tüm inançlara eşit yaklaşılarak ibadethanelerin ihtiyaçlarını karşılayacağız. Cenaze ve mezarlık hizmetlerini ücretsiz karşılayacağız.

(VOLKAN GÜNDÜZ)

  
Son Eklenen Haberler