131019098
12 Nisan 2024, Cuma

MHP’den depremzedelerle iftar

4 Nisan 2023, Salı 06:49

     


MHP İzmir İl Başkanlığı tarafından organize edilen "Bereket Sofrasında Gönül Birliği" temalı iftar programı, Balçova’da düzenlendi. Programa Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ve MHP Aliağa İlçe Yönetimi de katıldı.

Balçova’da MHP İzmir İl Başkanlığı tarafından düzenlenen iftar programında MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, devletin ve milletin bütün varlığıyla, tüm imkanlarıyla depremzedelerin yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini söyledi. İftar sonrası vatandaşlara hitap eden MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, "asrın felaketi" olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Genel Başkanları Devlet Bahçeli'nin talimatıyla depremden etkilenen 11 kent ile vatandaşların göç ettiği 20 kentte depremzedelerin katılımıyla "Bereket Sofrasında Gönül Birliği" temalı iftar programları düzenlediklerini söyledi.

“Devletimiz ve milletimiz depremzede vatandaşlarımızın yanında”

Depremzedelere gösterdikleri ilgi için İzmirlilere teşekkür eden Karakaya, şunları kaydetti: "Depremlerin alanı çok geniş, şiddeti çok büyük, etkisi çok yıkıcı, müdahale şartları da ağırdı. Bütün bu olumsuzluklara rağmen, devletimiz, milletimiz, askerimiz ve sivil toplum örgütlerimiz ilk andan itibaren göz yaşartan birlik ve beraberlik örneği gösterdi. Depremzede vatandaşlarımızla birlikte oldu. Felaket günlerinde bizleri üzen en önemli şey toplumsal kaos oluşturmak ve devleti itibarsızlaştırmak maksadıyla yapılan yalan yanlış haber servisleriydi. Devletimiz ve milletimiz bütün varlığıyla, tüm imkanlarıyla depremzede vatandaşlarımızın yanındadır, olmaya da devam edecektir. Açılan yaraların sarılması, yıkılan evlerin ve yok olan ekmek teknelerinin yerine yenilerinin inşası, devletimizin taahhüdüdür. Deprem bölgelerinde normal gündelik hayata dönülmesi, devletimizin tek ve öncelikli gündemidir. Devletimiz yaraların sarılmasına yönelik planlarını yapmış, projelerini birer birer hayata geçirmektedir."

“319 bin kalıcı konut ve köy evi inşa edilerek teslim edilecek”

Karakaya, depremin etkilediği kentlerde 332 çadır kent kurulduğunu, yaklaşık 2 milyon 200 bin kişinin buralarda hayatlarını sürdürdüğünü anlattı. Deprem bölgesinde 290 konteyner kentin oluşturulduğunu anlatan Karakaya, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu kentlerde 50 binin üzerinde vatandaşımız konaklamaktadır. Yapım süreci başlatılan kalıcı konut ve köy evi sayısı 57 bine ulaşmıştı. Bir yıl içinde 319 bin kalıcı konut ve köy evi inşa edilerek teslim edilecek. Yapılacak olan kalıcı konut ve köy evi sayısı toplam 650 bindir. Sanayi kuruluşlarının üretime başlaması ve geçici ticaret merkezlerinin açılması, tarımsal faaliyetlerin başlamasıyla geri dönüşlerde artma başlamıştır. Bu da bölgenin normalleşme yönünde ilerlediğinin bir göstergesidir. Ölen canları geri getiremeyiz elbette ama yıkılanları yeniden yaparak, yok olanların yerine yenilerini koyarak Allah'ın izniyle bu felaketin yaralarını tamamen sarabiliriz. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin. Devletimiz güçlüdür, milletimizi büyüktür."

Şahin, "Yaralarımızı hep birlikte saracağız"

MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin de deprem felaketinin 11 ilde yaşandığını ama acısını hep birlikte hissettiklerini ifade etti. Depremin ardından MHP İzmir İl Başkanlığı olarak bölgeye yardım gönderdiklerini belirten Şahin, "Yüreğimiz yandı ama acılarımız bizi birleştirdi. Millet olduğumuzu hem de ne millet olduğumuzu anladık bu vesileyle. Acılar bazen güzel şeyler de doğurur. İl yöneticilerimizle günlerce tır ve kamyon yükledik. Hepinizden Allah razı olsun. Acınızı paylaşıyoruz. Bu acıyı sizinle yaşıyoruz. İnşallah yaralarımızı hep birlikte saracağız." dedi.

(AA)  
Son Eklenen Haberler