131019098
29 Temmuz 2021, Perşembe

“BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ TARİH YAZDI”

9 Aralık 2020, Çarşamba 06:23

     


Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 30 Ekim depreminin ardından İzmir’deki yerel yönetimlerin çalışmalarını överek, “Büyükşehir Belediyemiz ve belediye başkanlarımız tarih yazmışlardır. Kimsenin en ufak bir ihtiyacı göz ardı edilmemiştir” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 30 Ekim depreminin ardından inceleme ve temaslarda bulunmak üzere İzmir’e geldi. Kılıçdaroğlu, öncelikle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, depremden etkilenen Bayraklı ilçesinin Belediye Başkanı Serdar Sandal, Bornova ilçesinin Belediye Başkanı Mustafa İduğ ve Seferihisar ilçesinin Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ile bir araya gelerek depremin ardından yerel yönetimlerin yürüttüğü çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Toplantının ardından açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Büyükşehir Belediyemiz ve belediye başkanlarımız tarih yazmışlardır. Kimsenin en ufak bir ihtiyacı göz ardı edilmemiştir” dedi.

“Ellerinden gelen bütün çabayı gösterdiler”

Kılıçdaroğlu, İzmir'de yaşanan depremin Türkiye'yi derinden etkilediğini belirterek, "Acıların sarılması, acıların sonlandırılması için belediye başkanlarımız gerçekten seferber oldular, ellerinden gelen bütün çabayı gösterdiler. Sürecin rahat atlatılması için AFAD'ın, Kızılay'ın, Jandarma'nın yani diğer kamu kuruluşlarının yaptığı katkıları şükranla anmamız gerekiyor. Belediye başkanlarımız deprem sonrası neler yaptılar, o konuda bana bilgi verdiler. Büyükşehir Belediye Başkanımız, ilçe belediye başkanlarımız ve CHP il başkanımızla bir durum değerlendirmesi yaptık” dedi.

“Hükümetin yapacağı katkı çok önemli”

Depremde evleri yıkılan, hasar gören 224 hanenin İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait konutlara yerleştirildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Bu evlerin bütün tefrişatı da sağlandı. Uzaktan eğitimle ilgili çocukların başta tablet olmak üzere bütün talepleri karşılanmış vaziyette. Ağır ve orta hasarlı binalar var. Bunların yıkılması, bir an önce güçlendirilmesi gerekiyor. Bu konuda merkezi hükümetin yapacağı her türlü katkı çok önemli. Ayrıca Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimiz merkezi hükümetle bu sorunun giderilmesi için gereken çabayı gösterecekler" diye konuştu.

“İzmirliler rahat etsin diye uyumadılar”

İzmir'in yaşadığı acının Türkiye'nin ortak acısı haline geldiğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Şu çok önemli. Gerek bizim diğer belediyelerimiz gerek MHP, AK Parti ve İYİ Parti’ye ait belediyeler var. O belediyelerin de katkıları olmuştur. Merkezi hükümet de elinden geleni yapmak için gayret içine girmiştir. Şu açık ve nettir: İzmir Büyükşehir Belediyemiz ve belediye başkanlarımız burada bir tarih yazmışlardır. Hiç kimsenin en ufak ihtiyacı göz ardı edilmemiştir. Ayakkabısından tutun buzdolabına, çamaşır makinesine, televizyondan tutun kadar elektrik süpürgesine kadar bütün ihtiyaçlar belediyelerimiz tarafından karşılanmıştır. Yiyecek, içecek, giyim ihtiyacı karşılanmıştır. Ben bütün medya organlarının huzurunda belediye başkanlarımıza bu çabaları dolayısıyla teşekkür ediyorum. Onlar 24 saat İzmirliler rahat etsin diye uyumadılar. Sorun iletildiğinde sorunun giderilmesi için ellerinden gelen çabayı gösterdiler. Bundan sonraki süreçte kentsel dönüşüm konusunda da merkezi hükümet engel çıkarmadığı sürece her türlü sorunu kısa sürede çözecekler” dedi.

“Gönlümüzde yatan hükümetle yerel yönetim arasında güçlü bir diyalog”

Kılıçdaroğlu konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Bizim gönlümüzde yatan merkezi hükümetle yerel yönetim arasında karşılıklı güçlü bir diyaloğun olmasıdır. Sorun deprem sorunudur; ortak sorundur. Bu sorun için merkezi hükümetle yerel yönetim işbirliği yaparsa bundan vatandaş memnun olacaktır. Bu vatandaşların içinde her partiye oy veren kişiler var. Parti ayrımı yapmaksızın, belediyelere engel çıkarmaksızın işbirliği halinde bütün bu sorunları çözmek mümkün." Açıklamaya CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ile ilçeleri depremden etkilenen Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ve ilçe belediye başkanları da katıldı.

Depremzedeleri ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ayrıca, depremde evleri yıkılan veya hasar gördüğü için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Uzundere'de bulunan konutlara yerleştirilen depremzedelerle buluştu. Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu’nun ziyaret programına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile eşi Neptün Soyer, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe eşlik etti.

Depremzedelerden teşekkür

Depremzedelerden Nurhayat Dalmış, Kılıçdaroğlu’nu görmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek, “İyi ki varsınız. Siz olmasaydınız kolay kolay toparlanamazdık. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum. Onlar sayesinde acımızı unuttuk” dedi. Kılıçdaroğlu’na depremzedelerden Türkyıldırım ve Albayrak ailelerini ziyaretinde pandemi önlemleri nedeniyle yalnızca eşi Selvi Kılıçdaroğlu, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, eşi Neptün Soyer ve Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu eşlik etti. Ziyarette, Kılıçdaroğlu depremzedelere geçmiş olsun dileklerini iletti, çocuklara da oyuncak hediye etti.

Ayda ve Elif’i de ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra İzmir depreminde yıkılan Rıza Bey Apartmanı enkazındaki arama kurtarma çalışmalarında 91 saat sonra göçük altından çıkarılan 3 yaşındaki Ayda Gezgin ve ailesini ziyaret etti. Kemal Kılıçdaroğlu, eşi Fidan Gezgin'i depremde kaybeden Ayda Gezgin'in babası Uğur Gezgin ve 8 yaşındaki oğulları Atakan Gezgin'e hem taziye hem de geçmiş olsun dileklerini iletti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ayda Gezgin gibi depremde yıkılan Emrah Apartmanı enkazından 65 saat sonra sağ olarak kurtarılan 3 yaşındaki Elif Perinçek'i de ziyarete etti. Elif Perinçek'in babası Oğuz ile annesi Seher Perinçek'in acısını paylaşan Kılıçdaroğlu, depremde 7 yaşındaki oğulları Umut Perinçek'i kaybeden aileye başsağlığı diledi.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler