22 Haziran 2024, Cumartesi

Oğuzhan Özşahin: “Aliağa'yı yeniden inşa edeceğiz”

22 Ocak 2024, Pazartesi 06:40

     


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı Oğuzhan Özşahin, kentin ekonomik, sosyal ve kültürel yönden kalkınması için iddialı projeler sunarken, emekçi ve emeklileri de unutmuyor.

CHP Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı Oğuzhan Özşahin, iş dünyasındaki başarıları ve sosyal sorumluluk projelerine verdiği değer ile de bilinen bir isim olarak Aliağa halkının karşısına çıkarken, belediye başkanlığı için adaylık sürecinde vurguladığı temel konulardan biri de işçi haklarına ve iş güvenliğine verdiği önem. Özşahin, Aliağa'daki sanayi alanlarında çalışan işçilerin adil ve güvenli çalışma koşullarına sahip olmalarını sağlamak amacıyla çeşitli politika önerileri sunuyor.

“GÜVENCESİZ ÇALIŞMA, İŞ KAZALARINI ARTIRIYOR”

Bu konuda çok kapsamlı bir çalışma yürüttüklerini ifade eden Oğuzhan Özşahin, “Aliağa’da işçi haklarındaki durumun pek olumlu olmadığı bilinmektedir. İş kazaları ve işçi ölümleri maalesef hala önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Gemi söküm, demir çelik, petrokimya, enerji, liman işletmeciliği, LNG gibi sektörlerin yoğunluk kazandığı ilçedeki kuruluşlar ekonomik büyüklüğü ile Türkiye'nin ilk 100 şirketi arasında yer alıyor. Fakat güvencesiz çalışma koşulları iş kazalarını da beraberinde getiriyor. Resmi verilere göre son 10 yılda Aliağa’da en az 97 işçi hayatını kaybetti. Bu düzeni tersine çevirmek amacıyla sendikal etkinlikler ve işçi haklarının korunması konusunda önemli adımlar atacağız. Aliağa'nın emekçi kesimini güçlendirmek ve yaşam standartlarını yükseltmek için var gücümüzle çalışacağız. Bu sayede, işçilerin haklarının korunması ve iş yaşamında adil bir denge oluşturulması konusunda önemli adımlar atmış olacağız. Aynı zamanda Aliağa Belediyesi’nde çalışan emekçi kardeşlerimizi de yeniden sendikal haklarına kavuşturup tüm belediye çalışanlarımızın çalışma koşullarını iyileştireceğiz.” dedi.

“MESLEK HASTALIKLARI HASTANESİ YILAN HİKÂYESİ OLDU”

İş güvenliği konusuna da dikkat çeken Oğuzhan Özşahin, “Sanayi bölgelerinde iş kazalarını en aza indirmek ve işçilerin güvenliğini sağlamak için kapsamlı bir strateji geliştirdik. İşyerlerinde alınacak önlemlerle birlikte, eğitim ve bilinçlendirme programlarıyla iş kazalarının önlenebilir hale getirilmesini hedefliyoruz. Özellikle Aliağa gibi ağır sanayi bölgelerinde meydana gelen iş kazalarında mevcut sağlık sistemimiz yetersiz kalmaktadır. Geçen dönem Sayın Serkan Acar’ın seçim vaatleri arasında yer alan ve Belediye Meclisi’nden bizlerin de desteğiyle, oybirliğiyle kabul edilen protokol ile Meslek Hastalıkları Hastanesi'nin ancak kaba inşaatı bitmiş ama hastanenin tamamlanması ise yılan hikayesine dönmüş durumdadır. Göreve geldiğimizde bu hastanenin de takipçisi olacak, ilçemize bir yanık ünitesi de dahil olacak şekilde sağlık sistemimizi meslek hastalıklarına uygun hale getireceğiz.” diye konuştu.

“HAYATTAN EMEKLİ OLUNMAYACAĞININ BİLİNCİNDEYİZ”

Emekçilerin ve emeklilerin yaşam standartlarını yükseltmeyi amaçladıklarını söyleyen Oğuzhan Özşahin, emeklilere yönelik sosyal destek projeleri geliştireceklerini ve yaşlı vatandaşların daha aktif bir sosyal hayata katılmalarını sağlamak için çalışacaklarını vurguladı. Özşahin, “Mevcut ekonomik sistemde işçi maaşları çok düşük seviyelerde kalmakta, emeklilerimize ise açlık ve sefalet reva görülmektedir. Bizler, emekçi kardeşlerimizin keselerini bir nebze olsun rahatlatabilmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Merkez mahallelerden başlayarak ihtiyaç olan her yere açacağımız makul ücretli kreşler ile öğrencilerimizin yararlanacağı etüt merkezleri ile çocuklarına harcayacakları bu paraların ceplerinde kalmasını sağlayacağız. CHP belediyeciliğinde, emeklilerin haklarına saygı göstererek, kentte yaşayan her kesimin refahını artıracağız. ‘Hayattan emekli olunmayacağı’nın bilincinde olarak, emeklilerimizi sanatla, oyun ve gezinti sahalarıyla, yaşıtlarıyla buluşabilecekleri uygun fiyatlı mekanlarla hayatın her anına dahil edeceğiz. Onların yanında olacak, aynı zamanda tecrübelerini gençlere aktarmalarına, el ve zihinsel becerileriyle bütçelerine katkı sağlamalarına yardımcı olacağız.” şeklinde konuştu.

“ALİAĞA'YI DAHA GÜZEL BİR GELECEĞE TAŞIMAYI HEDEFLİYORUZ”

Oğuzhan Özşahin, Aliağa'nın sosyal adaletin ve ekonomik refahın artırılması için umut vadeden bir dönemin başlangıcını müjdelerken, kentin tarihine ve değerlerine saygılı, yenilikçi ve katılımcı bir yaklaşımla Aliağa'yı daha güzel bir geleceğe taşımayı hedeflediğini ifade ederek, kent sakinlerinin destekleriyle Aliağa'yı yeniden inşa etmeye aday olduğunu belirtti.

(HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler