24 Temmuz 2024, Çarşamba

“Menemen tarımda da bir numara olacak”

22 Mart 2024, Cuma 06:31

     


Menemen Belediyesi, vatandaşları iftar sofralarında buluşturmayı sürdürüyor. Türkelli'deki iftar sofrasında vatandaşlarla bir araya gelen Menemen Belediye Başkanı Aydın Pehlivan, "Menemen her konuda olduğu gibi tarımda da bir numara olacak” dedi.

Menemen Belediyesi, iftar programlarını sürdürüyor. Menemen Belediye Başkanı Aydın Pehlivan'ın, iftar programındaki son adresi Türkelli oldu. Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Kaçar ve siyasi parti temsilcilerinin de yer aldığı iftar, soğuk havaya rağmen yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. İftar programında konuşan Başkan Pehlivan, Türkelli'nin doğalgaz ile buluşmuş olmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek, "Yaptığımız görüşmeler sonuç verdi. Türkelli'de Ayşe teyzem artık kömür sobasının kovasını doldurmakla uğraşmayacak. Şu anda bizden kaynaklı olmayan bir takım alt yapı çalışmaları devam ediyor. Kazıldı ve uzun süredir kapatılmadı. Biz hemen asfalt çalışmasına başlayacağız. Fakat onların Türkelli'ye reva gördüğü manzara maalesef bu" ifadelerini kullandı.

"Zeytinyağı fabrikasını icradan kurtardık”

Türkelli'de yenilenmiş düğün salonu ve yapılan parkların ardından, kapalı pazaryerinin bu ay hizmete gireceğini açıklayan ve gençlik merkezi inşaatının da en kısa sürede başlayacağını vurgulayan Başkan Aydın Pehlivan, tarım ve hayvancılık için de ilk üç yılda yapılanları anlattı. Bugüne kadar TMO şubesinin Menemen'e getirilmesi, fide ve gübre dağıtımı, buğday eleme makinesinin alımı, önceki yönetim döneminde haczedilen zeytinyağı fabrikasının icradan kurtarılması gibi hizmetler verildiğini söyledi.

Yeni dönem için tarım projeleri

Başkan Pehlivan yeni dönemde tarım ve hayvancılık için yapacakları çalışmaları anlatırken, "Ben bir çiftçi evladı olarak tarımın cefasını iyi bilirim. Bu nedenle bu dönem 240 bin dekarlık tarım arazisi bulunan Menemen'de tarımsal faaliyetlerimizin daha ileri gidebilmesi için çok önemli çalışmalar yaptık, geleceğe yönelik projelerimizde hazır. İlçemize hayvan yemi fabrikası kurup, ilk yemleri ücretsiz vereceğiz. Büyük ve küçükbaş hayvanlarımızın aşı masrafını biz üstleneceğiz. İçinde veterinerlik hizmetlerinin de yer aldığı hayvan pazarımızı hijyenik ve modern bir görünümle hizmete sokacağız. Kompost tesisi kurarak üreteceğimiz gübreyi, ücretsiz dağıtacağız. Modern hal ve soğuk hava deposu kurarak, çiftçimizin ürününü daha sağlıklı koşullarda saklayıp, en kazançlı şekilde satmasını sağlayacağız. Türkelli'ye su, toprak kalıntı analiz laboratuvarı kuracağız. 100 dönümde kendi fidanlığımızı kurup, fidanımızı yetiştireceğiz. Aynı bölgeye kelebek müzesi ve tarım akademisi kuracağız. Kadın üreticilerimiz için kadın üretici pazarı kurarak, ekonomilerine katkı sunacağız. Ayrıca tüm bunlarla birlikte, yaptığımız görüşmeler doğrultusunda, ilçemize bir sulama barajını kazandırarak, topraktan en yüksek verimi alacağız. Çünkü Menemen'de tarlada çalışan hemşehrim, çünkü Menemen'de hayvan yetiştiren kardeşim her şeyin en iyisini hak ediyor" diye konuştu.

(DERYA SÜNER) 
Son Eklenen Haberler