131019098
13 Ağustos 2022, Cumartesi

İş kazalarının araştırılmasını istedi

25 Haziran 2022, Cumartesi 06:56

     


CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, İzmir’de yakın zamanda yaşanan iş kazalarının araştırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na araştırma önergesi sundu.

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, İzmir’de yakın zamanda yaşanan iş kazalarının araştırılmasını istedi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na araştırma önergesi sunan Purçu; “İzmir’de yaşanan son iş kazaları iş güvenliğinin sağlanması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi gibi gereksinimlerin önemini bir kez daha ortaya çıkarmış, bu konuda gerekli adımların atılmadığını göstermiştir.” Dedi.

“İşçilerimizin haklı mücadelelerinde her daim arkasındayım”

Aliağa’da bulunan SOCAR Terminal’de bir işçinin iş kazasında yaşamını yitirdiğini ifade eden Purçu, “Sabah saatlerinde RTG aracı (konteynır kaldıran vinç) geri geri giderken teknik emniyet çalışanı işçiyi ezmiş ve işçi hayatını kaybetmiştir. 21 Haziran 2022 tarihinde ise yine İzmir’deki bir gökdelen inşaatında çalışırken kafasına gaz beton düşen işçi ağır yaralanmıştır. Şantiyede ambulans ve sağlık personeli bulunmadığını, iş güvenliği önlemlerinin yetersiz olduğunu savunan diğer işçiler ise duruma tepki göstererek iş bırakmışlardır. En temel anayasal hakları olan yaşama haklarını korumak isteyen işçilerimizin haklı mücadelelerinde her daim arkasındayım. İhmal ve suiistimalle dolu vahim kazalarda hayatını kaybeden işçimizin ailesine başsağlığı, yaralı vatandaşımıza ise acil şifalar diliyorum” dedi.

“İşverenler iş güvenliğini masraf olarak görüyor”

İzmir’de ve Türkiye genelinde artan iş kazalarının arkasındaki sebeplere değinen CHP’li Purçu, İzmir’deki iş kazalarında yaşanan artışın nedenlerinden birinin deprem sonrasında inşaat sektöründe başlayan hareketliliğin olduğunu söyledi. Purçu, “Ayrıca, işverenlerin iş güvenliğini masraf olarak görmesi, hükümet tarafından yapılan denetlemelerin özel şirketler aracılığıyla yapılması, eksik ve yetersiz olması, iş güvenliği konusunda hassasiyetin yetersiz olması ve işçilerin de bu konuda yeteri kadar bilinçlendirilmemesi; iş kazaları ve işçi cinayetlerinde etkili olan en önemli nedenlerdir” dedi.

“İhmal ve hatası bulunan işverenlerin ceza almaları sağlanmalı”

Bu sorunun ortadan kaldırılması ve ihmallerin önlenmesi adına atılması gereken adımlara vurgu yapan Purçu, “İşçi ölümlerinde ihmal ve hatası bulunan işverenlerin gerekli cezaları almaları sağlanmalı. Bu konuda herhangi bir cezasızlık politikasına ortam oluşturulmamalı. Sendikal örgütlenmenin önündeki tüm engeller kaldırılmalı. İşçilerin belirlediği temsilcilerin denetiminde işçi sağlığı ve güvenliği kurulları oluşturulmalı ve bu kurullar gerektiğinde işi durdurabilecek yetkilerle donatılmalıdır. Denetim sistemi tamamen hükümet tarafından, devlet eliyle yapılmalı ve her işyerinde kadrolu kamu denetçileri çalıştırılmalıdır. İş cinayetlerinin en önemli nedenlerinden biri olan aşırı ve esnek çalışma yöntemleri terk edilmeli, çalışma saatleri kısaltılmalı, ücretler yoksulluk sınırının üzerinde bir seviyeye yükseltilmeli; insanca çalışma koşulları tam anlamıyla sağlanmalıdır. Yaşam hakkı, sağlık hakkı gibi tüm temel haklarımızı koruyan Anayasa ve ILO sözleşmeleri başta olmak üzere bu konudaki yasal mevzuatlara mutlaka uyulmalıdır. Aksi halde, mevcut düzende şirketler büyürken, patronlar zenginleşirken işçilerin ölmesine göz yuman, yeterli denetimi yapmayan, Soma örneğinde de gördüğümüz gibi ihmalkâr işverenleri koruyan bir tek adam rejimi ile karşı kaşsıyayız! Haklıdan, ezilenden yana olan millet ittifakı iktidarında böyle olayların nasıl önlenebileceğini hepimiz göreceğiz” dedi.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler