14 Haziran 2024, Cuma

Web Site Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

4 Ekim 2022, Salı 16:43

     


2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde her yaştan insanın internet kullandığından bahsetmek gerekir. Bu noktada, bağlı olduğu sektörden bağımsız bir şekilde her işletmenin internet sitesine sahip olması şarttır. Bu sayede, Google’da arama yapan kullanıcılar; aradıkları ürün ve hizmete en kısa sürede erişirler. Ancak, internet sitesinin tasarımı beklentileri karşılamalıdır. İyi bir web site tasarımı; internet sitesini ziyaret eden kişilerin söz konusu siteden ürün veya hizmet satın almasını mümkün kılar.

İnternet sitesi; işletme için çevrimiçi vitrin olarak ifade edilebilir. Bu noktada, bir web sitesinin ziyaretçilerinde bırakacağı ilk izlenim oldukça önemlidir. Kötü bir izlenim bırakan sitelerin ikinci kez ziyaret edilmesi mümkün değildir. Ancak, beklentileri karşılayan bir site her geçen gün daha çok kullanıcının tercihi olur. İşletme sahiplerinin aklında web site tasarımı nasıl olmalı sorusu yer alıyor.

Web Site Tasarımı Sırasında Hangi Hususlara Dikkat Edilmelidir?

İyi bir web site tasarımı denildiği zaman herkesin aklına farklı bir detay gelebilir. Ancak, sitenin her şeyden önce grafik tasarımı açısından göze hoş gelmesi gereklidir. Kullanışlı bir site olması bir diğer gerekli husustur. Ziyaretçilerde memnuniyet yaratan bir site tasarımına yer verilmelidir. Buna ek olarak, iyi bir web site tasarımı ürünü veya hizmeti anlaşılır kılmalıdır. Bir başka deyişle, herhangi bir internet kullanıcısı; siteye girer girmez söz konusu sitenin amacının ne olduğunu anlayabilmelidir. Bu noktada, web site tasarımı sırasında pazarlama mesajının ana sayfaya beş kelimeyi geçmeyecek şekilde konulması gereklidir. Ürün ve hizmetin hangi niteliklere sahip olduğu ve ziyaretçinin ürün ya da hizmetten ne gibi fayda elde edeceği hususları eksiksiz bir şekilde ortaya konmalıdır.

İnternet sitesi; ürün ve hizmet odaklı olacak şekilde tasarlanmalıdır. Her şeyden önce, söz konusu ürünün veya hizmetin ne kadar kullanışlı, yararlı ve hayat kurtarıcı olduğuna değinilmelidir. Ürünün veya hizmetin eksik bir yönünü gösteren ifadelere yer verilmemelidir. Bir başka deyişle, internet sitesinde söz konusu ürün veya hizmetin tanıtımı en iyi şekilde yapılmalıdır. Tüketicinin hoşuna gidecek ve onu ikna edecek türden cümleler kullanılmalıdır.

Web Site Tasarımında Hangi Detaylara Yer Verilmeli?

Web sitesi tasarımı sırasında ana sayfada logo, başlık ve açıklama, eylem çağrısı butonu, görsel elemanlar ve gezinme menüsü gibi detaylara kesinlikle yer verilmelidir. Ayrıca, ek içeriklerin varlığı da önemlidir. Söz konusu ek içerikler sayesinde ziyaretçilere marka hakkında ihtiyaç duyacakları türden bilgiler verilir.

İyi bir web sitesi tasarımı estetik açıdan cezbedici olmalıdır. Her şeyden önce, ana sayfa; siteyi ziyaret eden kişilerin dikkatini çekecek özelliklere sahip olmalıdır. Kişilerin söz konusu sitede daha fazla vakit geçirmelerini sağlayacak türden bir web sitesi tasarımına yer verilmelidir. Ayrıca, sitede ziyaretçilerin ilgi alanına hitap edecek içeriklere de yer verilmelidir. 
Son Eklenen Haberler