8 Nisan 2020, Çarşamba

“İKİ DEVLET, BİR MİLLET, BİR EKONOMİ”

21 Temmuz 2017, Cuma 07:13

     


Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından Türkiye’de faaliyet gösteren Azerbaycanlı işadamları ile çalıştay düzenlendi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) düzenlediği ' Türkiye'de faaliyet gösteren Azerbaycanlı işadamları ile 6'ıncı çalıştayında Türkiye-Azerbaycan İş Konseyi Başkanı Selçuk Akat, TEAS Türkiye Direktörü Rena Rzayeva, Pasha Bank Genel Müdürü H.Cenk Eynehan'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. İş konseyinin açılış konuşmasını gerçekleştiren Türkiye-Azerbaycan İş Konseyi Başkanı Selçuk Akat, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin hala gerçek potansiyelini yansıtmadığını belirterek, Türkiye ve Azerbaycan iş konseyi olarak yaptığımız faaliyetlerinin başlıca amacı ticari ekonomik olarak iki ülke arasında ilişkileri genişletmek ve daha derinleştirmek. Bunun için iş forumları, konferanslar, seminerler ve Azerbaycan’a ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Bu amaçla Azerbaycan’da hayata geçirilen ekonomik reformlar paketinin tanıtılması kapsamında önümüzdeki Eylül ayında Azerbaycan yatırım formunu gerçekleştireceğiz. Bu vesile ile hepinizi Eylül ayının ikinci yarısında gerçekleştirecek olan Azerbaycan yatırım formuna davet etmek istiyorum dedi.

AKAT, “BU YILIN İLK 5 AYINDAKİ TİCARET HACMİ 650 MİLYON DOLAR”

İş konseyi olarak başta İstanbul ve İzmir olmak üzere Türkiye’nin değişik yerlerinde faaliyet gösteren Azerbaycanlı iş adamları ile bir araya gelerek onlara verilen değeri göstermek istediklerini söyleyen Akat, “Azerbaycan'da kayıtlı 2 bin 500 Türkiyeli iş adamına da başarılar dilemek istiyorum. 2000 yılında Türkiye ile Azerbaycan’ın ticaret hacmi 326 milyon dolardı. 2006 yılında bu rakam 1 milyar 35 milyon dolar oldu. 2013 yılında ise 3 milyar 300 milyon dolara ulaştık. 2016 yılında bu rakam 1 milyar 600 milyon dolar, bu yılın ilk 5 ayında ise 650 milyon dolar oldu. Bu rakamlar gerçek potansiyeli yansıtmadığı gibi iki ülke arasında ekonomik ve ticari iş birliği boyutunun yettiğini düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

“İKİ DEVLET, BİR MİLLET, BİR EKONOMİ”

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkileri 2 devlet 1 millet ve 1 ekonomi gördüğünü kaydeden Akat, “Azerbaycan'da ki Türk yatırımların yanı sıra bugün Azerbaycan tarafından Türkiye’de gerçekleştirilen küçük ve büyük çaplı yatırımların 2020 yılına kadar toplamı 20 milyar doları geçecek. Elbette bu yatırımların arasında SOCAR'ın payı çok büyük, bildiğiniz gibi İzmir Aliağa' da petrol kimya rafineri enerji lojistik entegrasyonu proje çerçevesinde SOCAR'ın 17 milyar dolarlık yatırım söz konusudur. Bugün dış ticaret hacmi ve karşılıklı yatırımlar ile istihdam edilen insanlar ve vergiler değerlendiğini zaman iki ekonominin birbirini tamamladığını ve entegre olduğunu söyleyebiliriz. Bende 2 devlet 1 millet 1 ekonomi demek istiyorum” dedi.

15 Temmuz'da yaptıkları işlerden de bahseden Akat, “15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye’nin yaşadığı hain darbe girişiminin sonrasında DEİK olarak başlattığımız seferberlik harekatı çerçevesinde hemen Azerbaycan’a bir ziyaret düzenledik. Muhatap kurum ve kuruluşlar ile görüştük. Dost ve kardeş Azerbaycan’ın bize verdiği destek ile daha da güçlendik. Bir millet iki devlet sözünü ne kadar doğru olduğunu bir kez daha gördük” şeklinde konuştu.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler