16 Temmuz 2024, Salı

Kadın çiftçilere yönelik sosyal sorumluluk projesi

2 Kasım 2022, Çarşamba 07:16

     


Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi ve Sürekli Eğitim Merkezi (EGESEM) koordinatörlüğünde; Aliağa Belediyesi, Aliağa İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Inner Wheel Derneği iş birliğinde hazırlanan “Bereketli Eller Eğitimle Güçleniyor” sosyal sorumluluk projesinin açılış töreni gerçekleştirildi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi tarafından tarımda verimliliği arıtmak amacıyla hayata geçirilen sosyal sorumluluk projelerine bir yenisi daha eklendi. EÜ Ziraat Fakültesi ve Sürekli Eğitim Merkezi (EGESEM) koordinatörlüğünde; Aliağa Belediyesi, Aliağa İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Inner Wheel Derneği iş birliğinde hazırlanan “Bereketli Eller Eğitimle Güçleniyor” sosyal sorumluluk projesinin açılış töreni gerçekleştirildi. Ziraat Fakültesi Feyzi Önder Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Aliağa İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mazlum Selim Aksakal, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Banu Yücel, Ziraat Fakültesi Kurumsal İletişim ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Fulsen Özen, Aliağa Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Berrin Argunhan, Inner Wheel Derneği İzmir Kulübü Başkanı Mircan Taner, Inner Wheel Derneği İzmir Kulübü üyesi Dr. Sezgin Özkan ve diğer dernek üyeleri katıldı. Akademisyenlerle bilgi alışverişinde bulunan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, katılımcılarla zirai faaliyetler hakkında sohbet etti.

“Kırsalda ve şehirde yaşayan kadınların bir araya gelmesi çok önemli”

Sağlıklı bir yaşam için tarımsal üretim konusuna hassasiyet gösterilmesi gerektiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Tarımda verimliliği ve kaliteyi artırmak, kırsal kesimde yaşayan kadınlara girişimcilik ruhu ve özgüven aşılayarak üniversite ortamıyla tanışmalarını sağlamak için Ziraat Fakültemiz çatısı altında gerçekleştirilen eğitim programımız başladı. Katılımcıların girişimcilik, sebze üreticiliği, pazarlama ve e-ticaret gibi birçok konuda eğitimler alacağı programda katılımcılara EGESEM tarafından sertifika verilecek. Sağlıklı ve uzun bir yaşam için uyku düzeni, stres yönetimi gibi faktörler çok önemli. Ancak en önemli faktör ise beslenme faktörü. Bu nedenle tarımsal üretime hassasiyet gösterilmeli. Sağlıklı üretim demek, sağlıklı tüketim demektir. Dolayısıyla kırsalda yaşayan kadınların ve şehirde yaşayan kadınların bir araya gelerek, bilgi alışverişinde bulunmaları çok önemli. Bu anlamlı projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” diye konuştu.

“Tarımda sürdürülebilirlikte en önemli rol kadınındır”

Kadınların üretimde var olmalarını desteklediklerini belirten Aliağa İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mazlum Selim Aksakal, “Tarımda sürdürülebilirliği sağlama konusunda en önemli rol sahibi kadındır. Bu nedenle Tarım ve Orman Bakanlığımız, gerek çiftçi eğitim çalışmalarıyla gerekse hibe ve destekleriyle kadınların üretimde var olması için destek veriyor. Ülkemizdeki kadın istihdamı sayısı günden güne artış gösteriyor. Çalışma hayatı kadınlara yalnızca ekonomik özgürlük değil, özgüven ve toplumsal saygınlık da kazandırıyor. Burada verilecek olan eğitimler, onların hem bilgi ve becerilerini artıracak hem de farkındalık oluşturarak yeni bakış açıları kazanmalarını sağlayacak. Belki kendilerine yeni iş kolları açabilmelerine de vesile olacak. Bu eğitime destek olan başta EÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Banu Yücel olmak üzere, herkese teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

“Kırsaldaki kadınların aktifliğini ekonomiye kazandırmak istiyoruz”

Proje hakkında bilgi veren EÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Banu Yücel, “Projemizde, Aliağa'da üretici vasfıyla çalışan kadınlarımızın sosyal ve mesleki anlamda motivasyonlarını, ürün miktar ve kalitesini artırarak katma değerli üretim yapmalarını ve yeni pazarlama yöntemleriyle ilgili farkındalık kazanmalarını amaçlıyoruz. Fakültemiz bünyesindeki 13 akademisyenimiz tarafından üç gün boyunca girişimcilik, genel sebze yetiştiriciliği, sebze yetiştiriciliğinde bitki besleme ve bitki sağlığı, kooperatifçilik, pazarlama, motivasyon yönetimi, iletişim ve çalışma yönetimi, yaratıcılık ve inovasyon, tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği ve e-ticaret konularında eğitimler verilecek. Toplam 16 saat süren eğitimimiz sonucunda katılımcılarımıza EGESEM tarafından sertifika verilecek. Kırsaldaki kadınların aktifliğini ekonomiye kazandırmak ve güçlerini belirli bir ücrete çevirmek için girişimcilik ruhlarının desteklenmesi açısından son derece önemli olan bu projeye destek gösteren tüm paydaşlarımızı kutluyor, eğitim ve organizasyonda yer alan herkese katkıları için teşekkürlerimi sunuyorum" diye konuştu.

Katılımcıların eğitime gösterdiği ilgiden memnuniyet duyduklarını ifade eden EÜ Ziraat Fakültesi Kurumsal İletişim ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Fulsen Özen, “Eğitim söz konusu olduğunda, iş birliği yapabileceğimiz kurum ve kuruluşlarla yakın temas içinde olmalıyız. Bu fikir bizi çok heyecanlandırarak, temaslarımızı projeye dönüştürdü. Katılımcılarımıza büyük bir farkındalıkla böyle bir eğitim düzenlenmesini talep ettikleri ve burada bizimle olmayı seçtikleri için tebrik ediyorum. Bu güzel organizasyona destek sağladıkları için Aliağa İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mazlum Selim Aksakal’a, EÜ Ziraat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Banu Yücel'e, Aliağa Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Berrin Argunhan’a, Inner Wheel İzmir Kulübü Başkanı Mircan Taner’e ve Ege Üniversitesinin değerli öğretim üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“Kadınlar toplumun refah seviyesinde büyük önem taşıyor”

Inner Wheel Derneği İzmir Kulübü Başkanı Mircan Taner, “Biz dernek olarak, üretken ve eğitimli kadınların toplumun refah seviyesinde çok büyük bir önem taşıdığına inanıyoruz. Bu inançla 'Tarımda İz Bırak' projesini hayata geçirmek istedik. Gördük ki, bu inancımızda yalnız değiliz. Özellikle Aliağa semtinde ikamet eden kadınlarımızın bilgilenme istekleri ve üretime katkı sağlayabilme arzuları var. Bu yıl 'Harikalar yarat!' sloganımız doğrultusunda yola çıktığımız projemizde emeği geçen herkese en içten duygularımla teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Tarım, cinsiyet ayrımcılığının hissedildiği alan”

Inner Wheel Derneği İzmir Kulübü üyesi Dr. Sezgin Özkan ise, “Mezun olduğum üniversitede böylesi güzel bir projede sizlere hitap etmekten büyük heyecan ve mutluluk duyuyorum. Bu yılki sloganımız doğrultusunda 'Önce kadın. Çünkü güçlü kadınlar, güçlü bir dünya oluşturur' diyerek projemizi başlattık. Türkiye'de tarım, cinsiyet ayrımcılığının ne yazık ki en çok hissedildiği alan. Kadının tarımdaki rolü yeterince ön plana çıkamadığını ve ikinci planda yardımcı kişi olarak kaldığı biliniyor. Oysaki kadın çiftçilerin sabırlı, becerikli ve titiz çalışmalarıyla daha başarılı oldukları gözlemleniyor. Kadınlar olarak, kendimize daha fazla güvenmeliyiz. Çünkü eğer biz istersek, her şeyi başarabiliriz. Bizimle aynı heyecanı taşıyarak, projemize emek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Etkinlikte katılımcılara EÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü 3. sınıf öğrencisi Oğulcan Coşkun tarafından müzik dinletisi sunuldu.

(EGE AJANS)  
Son Eklenen Haberler