22 Haziran 2024, Cumartesi

Sedat Sarı, “Tehlikeli atık iddialarını ihbar kabul etmeliyiz”

3 Kasım 2022, Perşembe 06:09

     


Aliağa Belediyesi Kasım ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda söz alan İYİ Partili Belediye Meclis Üyesi Sedat Sarı, Mezarlık bölgesine tehlikeli atık dökümü iddialarını gündeme getirdi. Sarı, “Bu tehlikeli atık ve kaçak moloz iddialarını ihbar kabul edip çözümüne yönelik bir çaba ortaya koymalıyız.” Dedi.

Aliağa Belediyesi Kasım ayı Olağan Meclis Toplantısı Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar yönetiminde gerçekleştirildi. Toplantı 4 Ekim ve 7 Ekim tarihli meclis tutanağının okunup onaylanmasıyla başladı. Ardından başkanlıktan gelen önergeler kısmına geçildi. Bu kısımda Helvacı’nın Barbaros Hayrettin Paşa, Mimar Sinan ve Fatih Mahallesi sınırları içerisinde devam eden doğalgaz çalışmaları dahilinde bazı doğalgaz şebeke güzergahlarında henüz yolların imar mevzuatına uygun olarak açılmamış olması nedeniyle çalışmaların devam edebilmesi için ilgili kanun maddesinin görüşülmesi hususu gündeme geldi. İlgili madde oy birliğiyle imar komisyonuna gönderildi. Sonrasında komisyondan gelen raporlar bölümüne geçildi. Maddeler tek tek okunup oylandı. Ardından başkanlıktan gelen önergeler kısmında İmar Komisyonuna gönderilen maddenin komisyonda görüşülmesi için ara verildi. İlgili madde komisyondan geldiği şekliyle oy birliğiyle kabul edildi.

Hakan Turan, “Esnafın mağduriyetinin giderilmesini talep ediyoruz”

Ardından toplantının dilek ve temenniler bölümüne geçildi. Bu bölümde söz alan CHP’li Aliağa Belediye Meclis Üyesi Hakan Turan ilk olarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. Ardından Aliağa Belediyesi tarafından geçtiğimiz günlerde hizmete açılan 29 Ekim Köprülü Kavşağı hakkında konuşan Turan, “Gündemimizi meşgul eden bir battı çıktı konusu var. Bu projede tüm emeği geçenlere, özellikle çalışanlara çok teşekkür ediyoruz. Aliağa için doğru bir hamle. En azından trafik akışına katkı sağlayacak bir hamle. Ancak kaş yaparken göz çıkarmamak lazım. Yol üzerinde birden fazla esnaf var. Yolun kotundan ya da eğiminden kaynaklı olarak oradaki esnaf arkadaşlarımızın mağduriyetleri var. Esnaf arkadaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesini talep ediyoruz.” Dedi.

Sedat Sarı, “Mezarlık bölgesine tehlikeli atık döküldüğü iddiaları var”

Ardından İYİ Partili Aliağa Belediye Meclis Üyesi Sedat Sarı söz aldı. Sarı, “İki konu var burada dile getireceğim. Bunlardan birincisi battı çıktı projesi. Tebrik ediyorum, hedeflediğiniz zamanda tamamlandı. Denildiği gibi evet ihtiyaçtı. Bu anlamda başta siz olmak üzere bütün emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Fakat yolun bazı lokasyonlarında, özellikle çamlık yoluna doğru bir çukur ve sonrasında tümsek geliyormuş sürücülerin önüne. Bu dikkatsiz sürücüler için sıkıntıya yol açabilir. Buna benzer bazı teknik arızalar var. Bunları dikkate alacağınızı umut ediyorum. İkinci husus, son günlerde ciddi bir uyarı var. Mezarlık bölgesinde ve bizlerin çöplük olarak bildiğimiz alanda bir takım kaçak dolgular olduğuna dair iddialar var. Bu iddialar biraz ileriye itmiş ve özellikle tehlikeli atık diyebileceğimiz atıkların döküldüğü ve üzerinin kapatıldığı noktasına kadar ulaşmış. Vatandaşımızın bir tanesi Hemşehri İletişim Merkezi’ne bu konuyla alakalı bir başvuruda bulunmuş. Fakat orada bizim yetki ve sorumluluk sahamızda değil diye cevap verilmiş. Bunu biz de siz de bir ihbar olarak kabul etmeliyiz. Bu tehlikeli atık ve kaçak moloz iddialarını ihbar kabul edip çözümüne yönelik bir çaba ortaya koymalıyız.” ifadelerini kullandı.

Musa Özcan, “Hava kirliliği insan sağlığını kötü etkiliyor”

Ardından CHP’li Aliağa Belediye Meclis Üyesi Musa Özcan söz aldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ve Ege Üniversitesi’nin hazırladığı Aliağa Bölgesi Toprak ve Bitki Kirliliği Durum Raporu’nu Başkan Serkan Acar’a takdim eden Özcan, ardından rapor hakkında kısa bir değerlendirme yaptı. Özcan, “Biz, parti olarak size sunduğum bu raporları çok önemsiyoruz. Bu insan sağlığıyla ilgili bir konu olması münasebetiyle önemlidir.” Dedi. Özcan sunduğu raporda Aliağa’daki hava kirliliğinin insan sağlığını kötü etkilediğini ve kanser oranlarının arttığını dile getirdi. Ardından CHP’li Aliağa Belediye Meclis Üyesi Seçil Adalet Işık söz aldı. Işık, Aliağa’da Kadın Konuk Evi çalışmalarının durumunu öğrenmek amacıyla Başkan Serkan Acar’a soru sordu.

Serkan Acar, “Yan yollarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor”

Sorulara cevap veren Başkan Acar, “Sedat Bey’in söylediği tümsek konusu var. Doğrudur, orada bir tümsek oluştu. O sorunu teknik olarak çözmeye çalışıyor arkadaşlarımız. Biliyorsunuz ikinci battı çıktıyı yaptık. Bu ikinci battı çıktıyı yaparken oradaki üst tavanı yüksek tutup, aşağıyı, yani battı çıktıyı alt seviyeye indirmemekti gaye. Çünkü alt seviyeye yani daha aşağıya inersek onun eğimini yakalamak için Fevzipaşa’dan girmek zorunda kalacaktık. Fevzipaşa’dan girmemek, daha ileriden girmek adına o kısmı yüksek tutmak durumunda kaldık. Oradaki sorunu asfaltla çözmeye çalışıyor arkadaşlar. O kısımda bir takım tedbirler alınacaktır. Battı çıktı üzerindeki kot farkını gidermek için de Fen İşlerimiz çalışıyor. Yan yollarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Onun dışında çevreyle ilgili kısım şu; Aliağa bizim, güzellikleriyle eksikleriyle. Kendi içimizde ne eksiğimiz varsa bunları çözmek için konuşacağız tabii ki. Ama isim Aliağa olunca Aliağa bir markadır. Aliağa markasına zarar verici tüm söylemlerden kaçınalım. Aliağa’yı kötüleyen ifadeler kullanılıyor, tepkimiz buna. Evet, eksiklerimiz vardır. Her ilçenin kendince eksikleri vardır. Biz eksiklerimizin neler olduğunu biliyoruz ve bunları da el birliğiyle çözeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Dilek ve temenniler bölümünün ardından bir sonraki meclis toplantısının günü ve saati belirlendi. Buna göre bir sonraki meclis toplantısı 6 Aralık, saat 18.00’de gerçekleştirilecek.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler