16 Haziran 2024, Pazar

İzmir: Türkiye'nin Kıyı Şeridinde Bir Mücevher

5 Temmuz 2023, Çarşamba 19:05

     


İzmir her yıl artan milyonlarca yerli ve yabancı ziyaretçi sayısı ile “Ege’nin İncisi” unvanını başarıyla koruyor. Kendine has kültürü, tarihi, yemekleri ve doğal güzellikleri ile İzmir, unutulmaz Ege tatili için doğru bir tercih.

464 kilometrelik kıyı şeridi sayesinde şehrin popülaritesi özellikle yazın artıyor. Bununla birlikte İzmir’in doğal güzellikleri ve yemek kültürü de turistlerin ilgisini çeken konulardan. Ancak tüm destinasyonlar şehrin farklı noktalarına dağılmış durumda. 

O nedenle kiralık daire ararken ziyaret edeceğiniz lokasyonları dikkate almalısınız. İzmir’de artan konaklama fiyatlarını da düşününce https://rentola.com.tr/ iyi bir alternatif olarak karşınıza çıkıyor. Üstelik bu sayede ev sahibi ile doğrudan iletişime geçebilir ve ev ya da konumu hakkında sorular sorabilirsiniz. Konaklama işini çözdükten sonra ise şehrin tüm güzelliklerini keşfetmek ve Ege’nin sularında dinlenmek için planlamaya geçebilirsiniz.

Canva, by Hakan Tahmaz

İzmir’de Mutlaka Gezmeniz Gereken Yerler

İzmir, size zengin bir gezi deneyimi sunuyor. Özellikle gün batımını izlemek veya deniz havası almak için Kordon ve 1867 Yılında inşa edilen Pasaport, ilk uğramanız gereken yerlerden. 

Tarihi Asansör ve İzmir Saat Kulesi, yine şehri keşfetmek isteyenlerin gezi rotasına eklemesi gereken noktalar arasında geliyor. 

İzmir’in son derece zengin bir şehir kültürü var. Antik çağlardan Cumhuriyet dönemine kadar önemli bir cazibe merkezi olmayı başardı. Bu nedenle şehirde gezip görebileceğiniz çok sayıda destinasyon bulunuyor. 

Şehri ziyaret ettiğinizde bazı caddelerin canlılığı sizi şaşırtabilir. Gündoğdu Meydanı, Konak Meydanı, Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Gazi Kadınlar Sokağı, İzmir’de görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. 

Bir kahve molası vermek için Kızlarağası Hanı, Dario Moreno Sokağı gibi pek çok durak sizleri bekliyor. Turunuz sırasında İzmir Fuar Merkezini ziyaret etmeyi de sakın unutmayın. 

Doğal Güzellikleri İle İzmir

İzmir için doğal ve tarihi güzelliklerin birleştiği bir şehir denebilir. Örneğin kent merkezi içinde Botanik Bahçesi, Doğal Yaşam Parkı, Kültürpark, İnciraltı Kent Ormanı, Sarnıç Gölet gibi pek çok nokta bulunuyor. 

İlçelerinde ise masmavi plajlarıyla ön plana çıkan Çeşme, Seferihisar, Menderes, Urla, Mordoğan, Foça ve Dikili İzmir ziyaretlerinin önemli merkezleri arasında. Şehirde 63 adet mavi bayraklı plaj bulunuyor. 

Alaçatı civarı ise en çok tercih edilen yerler arasında. Eğer yaz ziyareti için geldiyseniz ve vaktinizi plajlarda geçirmek istiyorsanız şehir merkezinde kiralık ev tutmak uygun olmayacaktır. Onun yerine tercih ettiğiniz ilçede konaklama seçeneklerini değerlendirmelisiniz.

Homeros Vadisi ve Karagöl Tabiat Parkı ise doğa ile iç içe bir gezi yaşamak isteyenlerin tercihleri arasında.

İzmir’in Tarihi Güzellikleri 

İzmir, zengin bir tarihe sahip. Şehrin merkezinde gezip görebileceğiniz çok sayıda tarihi yapı ve güzellik sizleri bekliyor. 

Konak İlçesi Tarihi Yerler

1901 yılında II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yıldönümü kutlamaları için yaptırılan Saat Kulesi, şehir merkezinin sembolleri arasında. Çok uzaklaşmadan yine Konak ilçesindeki Kemeraltı mevkinde bulunan Agora Örenyeri, M.S 200’lü yıllara uzanan geçmişi ile keşfedilmeyi bekliyor.

1907 yılında Musevi iş insanı "Nesim Levi" tarafından yaptırılan Tarihi Asansör yine Konak’ta mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerden. Ancak dahası var…

1775 yılında yaptırılan ve İzmir’in en zarif camilerinden olan Konak Yalı Camii, sekizgen mimarisi ile ziyaret edilmesi gereken tarihi yerler arasında. İzmir Radyo ve Demokrasi Müzesi ve Atatürk Müzesi gibi pek çok müze de sizleri bekliyor. Yine İzmir tarihine ışık tutan Ünsal Baradan Oyuncak müzesi, özellikle çocuklu aileler için ideal. 

20’ye yakın hanı ile eskiden olduğu gibi günümüzde de alışveriş merkezi olan Kemeraltı Çarşısı’nı keşfetmeden İzmir’i tam ziyaret etmiş olmazsınız. Konak meydana kadar uzanan bu tarihi çarşıda yürürken, aynı zamanda tarihin derinliklerinde de yolculuk yapacaksınız.

Eğer kent merkezi ağırlıklı bir rotanız varsa Konak ilçesinde bir daire kiralamak en uygun seçenek gibi gözüküyor. Üstelik ulaşım hatlarına da yakın.

Efes Antik Kenti

İzmir’in her yıl özellikle yaz aylarında kalabalıklaşması boşuna değil. Şehir merkezi kadar, merkez çevresindeki ilçeler de pek çok tarihi yapı ile dikkat çekiyor. Bunlardan en önemlisi de İzmir’in en güney ilçelerinden Selçuk’taki Efes Antik Kenti.

Efes Antik Kenti yılda yaklaşık 1,5 milyon yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Özellikle Artemis Tapınağı ve Ayasuluk Tepesi en popüler tarihi miraslar arasında. Müze Kart ile bu eşsiz yapıyı ziyaret edebilir ve M.Ö. 6000 yıllarına yolculuk edebilirsiniz.

Dillere Destan İzmir Sokak Lezzetleri 

Zengin bir kültüre sahip olan İzmir, sokak lezzetleri konusunda size pek çok alternatif sunuyor. Simitin İzmir’de gevrek ismi ile tanındığını bilmeyen yoktur. Gevrek, kumru ve boyoz, İzmirlilerin özellikle kahvaltı ve çay saatlerine eşlik eden başlıca lezzetler arasında geliyor. 

Söğüş, söz konusu İzmir olduğunda en dikkat çeken İzmir sokak lezzetleri arasında geliyor. Midye ise özellikle kordonda her köşe başında bulabileceğiniz bir lezzet.

Sübye, şehre has bir diğer lezzet. Öğlen saatlerinde özellikle şehir merkezinde sizlere kavun çekirdeğinden yapılan bu lezzetli içeceği sunan seyyar satıcılar sizi serinletebilir.

Ünlü Restoranları ile İzmir Lezzetlerini Keşfedin

Yöresel lezzetler için Aziz Ustanın Yeri, Tarihi Adil Müftüoğlu Tarihi Lokantası gibi restoranları da tercih edebilirsiniz. İzmir’in kozmopolit kent nüfusu, farklı türden lezzetlerin bir noktada toplanmasını sağlamış. 

İzmir, sokak lezzetleri ve tarihi restoranları kadar tarihi pastane ve fırınları ile de dikkat çeken bir yer. Tarihi Basmane Fırını, Tarihi Alsancak Gevrek Fırınında gevrekten boyoza kadar pek çok farklı lezzeti tatmanız mümkün. 

Ege’nin kıyısında bulunan şehirde elbette balık restoranları da oldukça revaçta. Birinci Kordon Balık Lokantası, Taşplak Mavişehir, Gümüş Balık Restoran, Ege’nin lezzetli deniz mahsulleri tatmak için ideal noktalar arasında.   
Son Eklenen Haberler