131019098
28 Haziran 2022, Salı

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı düzenlendi

9 Haziran 2022, Perşembe 07:02

     


Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, Avcı Ramadan Çocuk Oyun ve Rekreasyon Alanı'nda TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı düzenlendi.

Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde ilçede TÜBİTAK Bilim Fuarı düzenlendi. Etkinliğe Aliağa Kaymakamı Ömer Karaman, Aliağa Garnizon Komutanı Faruk Altun, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Aliağa İlçe Jandarma Komutanı Yusuf Can Gökgöz, Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Akyüz, Aliağa İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Balıkçıoğlu, kurum müdürleri, siyasi partilerin ilçe temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katılım gösterdi.

18 okul toplamda 312 proje ortaya koydu

Fuar saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmak üzere Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Akyüz kürsüye davet edildi. Akyüz, “Bugün burada TÜBİTAK ' 4006 Bilim Fuarı Festivalimizin açılışını yapmak üzere bulunmaktayız. 18 okulumuz TÜBİTAK'ın desteğiyle TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarlarını okullarında sergilemiş, bizler de bu fuarları bütün öğrencilerimizin ziyaret edebilmesi adına ilçemizde bir bütün haline getirmiş bulunmaktayız. Hepinizin bildiği üzere bilim fuarları öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı, bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayan öğrenme yöntemlerinden biridir. Bilim fuarları genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp, birçok teorik bilginin gerçek yasamdaki işleyişini fark etmelerini sağlar. Bu tür etkinlikler hayal gücü ve yaratıcılığın birleşimidir. Eğitim kurumlarımızın öncelikli amacı bu yaratıcılığın ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktır. İlim öğrenilen değil, yaşanandır. Yaşanmayan ilim geçmeyen para gibidir. Bu amaç doğrultusunda 18 okulumuz toplamda 312 proje ortaya koymuşlardır. Bizler burada okullarımızın belirlediği 54 projeyi öğrencilerimize sergileyeceğiz. Öğretmen ve öğrencilerimizin özverili çalışmalarıyla ortaya çıkan bu projelerin bilim ve teknikte yeni buluşlara kapı aralamasını temenni ederim.” Dedi.

“Sanayide bilimin, teknolojinin önemi yadsınamaz”

Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Akyüz’ün ardından Aliağa Kaymakamı Ömer Karaman Kürsüye geldi. Kaymakam Karaman, “Bugün tematik eğitim, kodlama ve teknoloji fuarları artık günümüzün gündeminde yer alamaya başladı. Günümüzde tematik eğitimi ve kodlamayı bilmeyen teknik devlet olamaz. Büyük gelişmiş devlet olamaz. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ‘Bilimle benim sözlerim çatışırsa bilimden yana tavır alın’ onun için büyük balık küçük balığı yutar dönemi bitti, akıllı balıklar akılsız balıkları yutar dönemine geçtik. Bunun için sanayide bilimin önemi, teknolojinin önemi yadsınamaz. Bunun için çocuklarımızın TÜBİTAK teşvikiyle yaptıkları bu bilim fuarlarının 4006’sınada ilçe olarak katılıyoruz. Okullarımızın bu konuda duyarlı olması önemli bir avantaj. Böylesine güzel bir atmosferde böylesine güzel projenin ortaya çıkması Aliağa içinde bir değer.” İfadelerini kullandı. Konuşmaların sonrasında halk oyunları gösterisi sahnelendi. Daha sonra protokol üyeleri tarafından açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra protokol üyeleri kurulan stantları gezdi. Protokol stantlarda görevli öğrenci ve öğretmenlerden bilgi aldı.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler