131019098
24 Nisan 2024, Çarşamba

Mehmet Saka İlkokulu’na uluslararası ödül

14 Kasım 2023, Salı 06:32

     


Aliağa Mehmet Saka İlkokulu, AKS Global School Award-Küresel Okul Ödülleri kapsamında "Çevre Dostu En İyi Okul" ödülüne layık görüldü. 

Aliağa Mehmet Saka İlkokulu "Çevre Dostu En İyi Okul" ödülüne layık görüldü. AKS Global School Award-Küresel Okul Ödülleri kapsamında Yeni Delhi'de düzenlenen törende Mehmet Saka İlkokulu Müdür Yardımcısı Funda Kurtkaya ülkemizi temsil etti. Geçen yıl Dubai Global Education Awards-Küresel Eğitim Ödülleri kapsamında “Yılın En İyi Müdür Yardımcısı” ödülünü alan Funda Kurtkaya ülkemize büyük bir gurur daha yaşattı. Eğitimde fark yaratan okulları tanıtma, çevre duyarlılıklarını takdir etmeyi amaçlayan dünyanın en prestijli organizasyonlarından biri olan Global School Awards’a dünyanın çeşitli ülkelerinden başvurular yapıldı. Başvurular sonucunda İzmir Aliağa Mehmet Saka İlkokulu "Çevre Dostu En İyi Okul" ödülüne layık görüldü ve bu ödül Aliağa'da sevinçle karşılandı. Hindistan'nın başkenti Yeni Delhi'de düzenlenen törende ödülü bu yıl, AKS Global Education Awards- Küresel Eğitim Ödülleri kapsamında “Yılın En İyi Müdür Yardımcısı” ödülünü alan Mehmet Saka İlkokulu Müdür Yardımcısı Funda Kurtkaya okulunu temsilen aldı.

Kurtkaya, “Farkındalık yaratmak adına çalışmalar yaptık”

Ödül töreninden sonra bir açıklama yapan Mehmet Saka İlkokulu Müdür Yardımcısı Funda Kurtkaya çalışmalarının karşılığını almanın mutluluğunu yaşadığını belirterek: “Okulumuza bu ödülü kazandırmanın duygusal anını ve haklı gururunu yaşıyoruz. Çevre ile ilgili projeler ve etkinliklerle okul olarak çevremizde farkındalık yaratmak adına çalışmalar yaptık. Kuruculuğunu yaptığımız uluslararası eTwinning projelerinde; çevre, iklim değişikliği ve yenilenebilir enerji konularında çalışmalar yaptık. Öğrencilerimizin iklim krizi ile mücadele sürecine aktif katılımını sağlamak ve problem çözme kapasitesini artırmak için çabaladık. Sürdürülebilir yaşam tarzları inşa etmeleri ve yaşanabilir bir Dünya tasarlamaları için eğitimlerle, etkinliklerle, projelerle destekledik. Bu çalışmalarımız okulumuzla sınırlı kalsın istemedik, buradan yola çıkarak TRT Belgesel Kanalı Sıfır Atık Programı’nın bir bölümü okulumuzda çekildi. Bu belgesel bizim daha geniş kitlelere ulaşmamıza olanak sağladı.” dedi.

“Aliağa’mızı temsil etmenin gururunu yaşıyorum”

İklim kriziyle mücadele sürecinde çalışmalarının dünya çapında bir ödülle onaylanması ve taçlandırılmasının gurur verici olduğunu kaydeden Kurtkaya, “Global School Awards kapsamında Çevre Dostu En İyi Okul kategorisinde okulum, okul müdürüm, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz adına, en çok da bir Türk kadını olarak bu ödülü Cumhuriyetimizin 100. Yılında; ülkemizi, bayrağımızı, İzmir’imizi, Aliağa’mızı temsilen almanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyorum. Başvurum esnasında desteğini esirgemeyen okul müdürüme, birbirinden şahane etkinliklerle çevre dostu nesiller yetiştiren öğretmen arkadaşlarıma, minik yürekleriyle çevreye dost dokunuşlar yapan öğrencilerimize, her daim yanımızda olan velilerimize, her zaman destekçim olan kıymetli eşim Çevre Mühendisi Recep Kurtkaya'ya çok teşekkür ediyorum" dedi.

(HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler