131019098
26 Mayıs 2024, Pazar

ALTO, K Belgesi hizmeti yetkisi aldı

16 Mayıs 2023, Salı 06:14

     


Aliağa Ticaret Odası (ALTO), il odaları bünyesinde gerçekleştirilen ‘K Türü Yetki Belgesi’ hizmeti yetkisini aldı. K Türü Yetki Belgeleri hizmeti artık Aliağa Ticaret Odası’ndan alınabilecek.

Aliağa Ticaret Odası, yurt içi eşya taşımacılığı yapacak olan kişilerden istenen ve “4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve bu kanuna istinaden çıkarılan Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında düzenlenen “K Türü Yetki Belgesi” verme konusunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı arasında imzalanan protokol yetkilendirildi. Buna göre K Türü Yetki Belgeleri hizmeti artık il merkezine gitmeye gerek kalmadan Aliağa Ticaret Odası’ndan alınabilecek. Ulaştırma sektöründe faaliyet gösteren ALTO üyesi olan veya olmayan işletmeler ve nakliyeci esnafı, K Türü (K1,K2,K3) yetki belgeleri düzenleme, yenileme, süre uzatımı, taşıt ekleme, taşıt düşümü, vb. işlemleri için Aliağa Ticaret Odası’na 16 Mayıs 2023 Salı günü itibariyle müracaatta bulunabilecekler.

“K Belgeleri hizmetleri ALTO’dan alınabilecek”

Konuya ilişkin açıklama yapan Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, “K Belgelerinin odamızda verilebilmesi konusunda uzun zamandır lobi çalışması yapmaktaydık. TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu nezdinde K belgesi işlemleri için üyelerimizin ve nakliyecilerin İzmir merkeze gitmek zorunda kaldıklarını aktararak Sayısal Takograf Kartının (Dijital Ehliyet) verildiği gibi K Belgelerinin de odamızda verilebilmesi için girişimlerde bulunmuştuk. Yaşanan gelişme doğrultusunda K Türü Yetki Belgeleri hizmeti bundan böyle İzmir merkeze gitmeye gerek kalmadan Aliağa Ticaret Odası’ndan alınabilecek.” dedi.

“Tüm firmalara ve nakliyeci esnafımıza hayırlı olsun”

ALTO’ya üye olan veya olmayan tüm işletmelerin bu hizmetten faydalanabileceklerini söyleyen Ertürk, “Bu hizmet ile ulaştırma sektöründe faaliyet gösteren odamız üyesi olan veya olmayan işletmeler ve nakliyeci esnafı, K Türü Yetki Belgesi işlemlerini Aliağa Ticaret Odası’nda yapabilecekler. Böylece üyelerimiz ve nakliyeci esnafımıza büyük kolaylık sağlamış ve hem zaman hem de ekonomik kayıplarının önüne geçmiş olduk. Odamızın yetkilendirilmesi sürecindeki desteklerinden dolayı; TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bu yeni hizmetimizin üyelerimize, ulaştırma sektöründe faaliyet gösteren tüm firmalara ve nakliyeci esnafımıza hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler