13 Haziran 2024, Perşembe

ESHOT’ta çevreci tasarruf

19 Aralık 2022, Pazartesi 06:40

     


ESHOT Genel Müdürlüğü 2023 yılında, otobüslerin son durak, aktarma ve garajlardaki boşta çalışma sürelerinin önüne geçen yeni uygulamasıyla hem tasarruf edecek hem de çevreyi koruyacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü, enerji verimliliğini artırmaya yönelik çalışmalarıyla otobüslerin yakıt giderlerinden tasarruf sağlarken, kentin karbon ayak izini de azalttı. ESHOT bünyesinde yürütülen çalışmalar kapsamında, her gün fiyatı artan akaryakıt tüketiminin düşürülmesi için filo yönetim ve takip sistemi sonucu, rölantide (motorun boşta çalışma durumu) çalışma süreleri büyük oranda düşürüldü.

Altı ayda 29 milyon TL tasarruf

İlk olarak son durak, aktarma ve garaj alanlarında rölantide bekleme sürelerinin azaltılması için şoförlerin bilinçlendirilmesi ve farkındalık çalışmaları yapıldı. Yeni geliştirilen sistemle otobüslerin maksimum 5 dakika boşta çalışmasına izin verecek otomatik motor kapatma sistemi devreye alındı. Böylece 2022 yılının ikinci yarısında rölantide çalışma oranlarında yaklaşık yüzde 50’lik düşüş görüldü. Toplam 1 milyon 200 bin litreye yakın akaryakıt tüketiminin önüne geçildi ve yaklaşık 29 milyon TL’lik tasarruf sağlandı.

Hedef, 60 milyon TL ve daha temiz hava

Sistemin akaryakıt giderlerinin yanı sıra karbon salımını da azaltacağını ifade eden Atak, “Rölantide çalışması fazla olan araçları kullanan şoför arkadaşlarımızı bu konuda bilgilendirdik. Projeyle birlikte otomatik kapanma sistemi de geliştirdik. Şoför unutsa bile en fazla 5 dakika sonra araç otomatik olarak stop ediyor. Böylece bu yılın ikinci yarısından bugüne yüzde 50 tasarruf sağladık. Gelecek yıl 2,5 milyon litre yakıt tasarrufu öngörüyoruz. Akaryakıtın bugünkü litre fiyatı üzerinden hesapladığımızda yaklaşık 60 milyon TL’lik tasarruf sağlayacağız. Aynı zamanda yıllık yaklaşık 6 bin 700 ton karbondioksit salımının önüne geçeceğiz. Bu da yaklaşık 17 bin ağaçlık bir ormanın sağladığı oksijene eşdeğer bir rakam” diye konuştu.

(SERKAN SELİNGİL)  
Son Eklenen Haberler