16 Haziran 2024, Pazar

Bakan Kurum depremzedeler için yapılan konutları inceledi

21 Ocak 2023, Cumartesi 06:04

     


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İzmir'de depremzedeler için yapılması planlanan 5 bin 61 konuttan bugün itibarıyla 4 bin 604'ünün tamamlandığını, kalanların da mayıs ayında hak sahiplerine teslim edileceğini belirtti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İzmir'de depremzedeler için yapılacak olan 5 bin 61 konuttan, 4 bin 604'ünün tamamlandığını, kalanların da mayıs ayında hak sahiplerine teslim edileceğini söyledi. İzmir programı kapsamında depremde 3 bloğu yıkılan Barış Sitesi'ne giden Bakan Kurum, depremzedelerle sohbet etti, taleplerini dinledi. Daha sonra eşini depremde kaybeden 63 yaşındaki Hatice Baltrak'ı evinde ziyaret eden Kurum, çıkışta aldıkları karne ve takdir belgesini gösteren çocukları tebrik etti, onlara hediyeler verdi. Depremde yıkılan ve yeniden yapılan Rıza Bey Apartmanına geçen Kurum, esnaf ve depremzedelerle sohbet etti. Konut rezerv alanında da incelemede bulunan Bakan Kurum, gazetecilere yaptığı açıklamada İzmir'de 30 Ekim 2020'de çok acı bir deprem yaşandığını, deprem sonrası vatandaşların yanından bir an olsun ayrılmadıklarını, onlara hızlı şekilde konutları yapma sözü verdiklerini belirtti.

“Depremzede kardeşlerimize verdiğimiz sözleri tuttuk”

Bakan Kurum, 5 bin 61 konuttan oluşan İzmir tarihinin en büyük dönüşüm çalışmasını başlattıklarını ifade ederek, "Hem Bayraklı merkezde 7 bölgede, hem de rezerv alanda olmak üzere 5 bin 61 konutun çalışmalarını, bir taraftan enkazları kaldırırken diğer taraftan da yeni konutların yapımını sürdürmek amacıyla çalışmalarımızı yürüttük. 1 yıl bile geçmeden Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle Bayraklı merkezdeki ilk anahtarları vatandaşlarımıza teslim ettik. Biz depremzede kardeşlerimize verdiğimiz sözleri tuttuk. Deprem konutlarıyla alakalı 5 bin 61 konutun bugüne kadar 4 bin 604'ünün yapımını tamamladık. 457 konutumuzun yapımı devam ediyor. İnşallah o da mayıs ayına kadar tamamlanacak. Mayıs ayında geldiğimizde inşallah 5 bin 61 konutun tamamını hak sahibi kardeşlerimize teslim etmiş olacağız." dedi.

İzmir'de 57 bin konutu içeren kentsel dönüşüm

Türkiye'de cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlattıklarına dikkat çeken Bakan Kurum, İzmir'de 27 milyar lira yatırım değeriyle 19 bin 430 konut yaptıklarını ve vatandaşlara teslim ettiklerini, sahada da yatırım değeri 11 milyar lira olan konutların yapımına devam ettiklerini bildirdi. Kurum, "İlk evim, ilk iş yerim" kampanyasında da İzmir'e toplam 12 bin 400 konut inşa edeceklerini, 25 bin konutluk arsa tahsisini gerçekleştireceklerini, kente 700 iş yerini kazandıracaklarını kaydetti. Bu kapsamda İzmir'deki kura çekimlerinin 6-13 Şubat tarihleri arasında gerçekleşeceğini bildiren Kurum, şöyle konuştu: "Mart ayına kadar bütün Türkiye'deki kuralarımızı tamamlamak suretiyle nasıl deprem konutlarında sözümüzü tuttuysak buradaki sosyal konutlarda da ilk etapta 250 bin konutu 2 yıl içerisinde tamamlayıp hak sahibi kardeşlerimize teslim edeceğiz. Bugüne kadar bakanlığımız tüm Türkiye'de 3,2 milyon konutun dönüşümünü tamamladı. Gerek TOKİ'mizle gerek Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğümüzle, gerek Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüzle bu çalışmaları yürüttük ve bugüne kadar da 12 milyon vatandaşımızın can ve mal güvenliğini teminat altına almış olduk. Yine İzmir'imiz özelinde bakacak olursak bugüne kadar 57 bin konutu içeren kentsel dönüşüm çalışmalarımızı yürüttük ve bu kapsamda kamulaştırmadan kira yardımına kadar 1,8 milyar liralık desteğimizi vatandaşlarımıza sunmuş olduk." ifadelerini kullandı.

İzmir'e 4 millet bahçesi

Bakan Kurum şehri güzelleştirmek amacıyla 81 ilde millet bahçesi projelerini yürüttüklerini, bugüne kadar 468 millet bahçesinin ihalesini gerçekleştirdiklerini, 168'ini tamamladıklarını anlattı. İzmir'e 4 millet bahçesi kazandıracaklarını söyleyen Kurum, "Bergama Millet Bahçemizin inşası gidiyor, inşallah mayıs ayına kadar etaplar halinde vatandaşlarımıza teslimlerini yapacağız. Yine Konak ve Kiraz millet bahçelerimizin de yapım çalışmalarında proje çalışmalarında sona geldik. Bir müjdeyi de buradan paylaşmak istiyorum, bulunduğumuz alan İzmir'in artık en değerli en kıymetli yerlerinden biri olacak ve biz de milletin olanı millete sunmak adına buraya İzmir'in en büyük millet bahçesini kazandırıyoruz. 360 bin metrekarelik alanda TOKİ başkanlığımız eliyle buradaki depremzede kardeşlerimizin, tüm İzmir'in yürüme mesafesinde ulaşabileceği için de bisiklet yollarıyla, yürüyüş yollarıyla, zemininden bütün İzmir Körfezi'ni seyredebileceğiniz alanı yine milletimize armağan ediyoruz." diye konuştu.

Kurum, millet bahçesinin şubat ayında ihalesini TOKİ başkanlığınca gerçekleştirileceğini, yaklaşık 250 milyon lira yatırım bedeliyle yapılacağını, içinde millet kıraathanesi, yürüyüş ve bisiklet yolları olacağını anlattı. Vatandaşın ne sorunu varsa onu çözmenin gayreti içerisinde olduklarını kaydeden Kurum, "2B arazileriyle ilgili bugüne kadar 81 ilimizde 911 bin vatandaşımızın mülkiyet sorunlarını, 2B sorunlarını çözdük. Ve İzmir'imizde de bu kapsamda 36 bin 2B ve mülkiyet sorununu çözmüş ve vatandaşlarımıza tapularını teslim etmiştik. Yine elli yıldır problem olan İzmir'de Gaziemir ilçemizin Sarnıç bölgesindeki 2B'ye ilişkin mülkiyet problemleri sorunları vardı. Yaklaşık 2347 hak sahibi vatandaşlarımıza da 2B'den tebligatlarımızı yapıyoruz ve bu arsaları hak sahibi vatandaşlarımıza satışlarını yapmaya başladık. Ay sonuna kadar tüm tebligatlarımızı göndereceğiz ve böylece Sarnıç bölgesinde yaşayan bütün vatandaşlarımızın da 2B yirmi ülke sorunlarını da çözmüş olacağız." dedi.

"Daha kendi binasını bile ne yapacağını bilmeyen, görmeyen bir yerel yönetim var"

AK Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ da deprem sonrası İzmirlilerin mağduriyetlerini en kısa zamanda giderme sözünü verdiklerini hatırlatarak, ilk etapta proje alanlarında şimdi de rezerv alanında artık nihayete doğru gelindiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 17 Şubat'ta İzmir'e geleceğini, bu alanda hak sahiplerine anahtar teslimlerini yapacağını ifade eden Dağ, "Ağır hasarların sıkıntılarını bu şekilde büyük oranda giderme imkanı oldu. Orta hasarlıların problemleriyle ilgili de hem İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği Derneğiyle hem Çevre Şehircilik Bakanlığımızla yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde her bina sahibi kendi arasında anlaşma noktasına gittiğinde Emlak Konut vasıtasıyla, Bakanlığımızın diğer birimleri vasıtasıyla oralarda da hem parsel bazında, hem ada bazında hızla çalışmaları yürüteceğiz." dedi.

“Yaptığımız eserler ortada”

Dağ, İzmirlilerin ihtiyaçlarını gidermek noktasında ciddi bir çalışma yaptıklarını dile getirerek, "Zaman zaman yerel yönetimlerden bu yaptığımız çalışmaları görmeme hatta sulandırma noktasında işler yaptıklarını görüyoruz. Yaptığımız eserler ortada. Biz 2,5 yılda hükümet olarak, Bakanlık olarak bunları hayata geçirirken daha kendi binasını bile ne yapacağını bilmeyen, görmeyen bir yerel yönetim var. Bunu da İzmirli hemşerilerimizin dikkatine sevk etmek istiyorum." diye konuştu. Bakan Kurum'a Vali Yavuz Selim Köşger, AK Parti İzmir milletvekilleri Ceyda Bölünmez Çankırı, Yaşar Kırkpınar, MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu ile AK Parti İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal da eşlik etti.

(AA)  
Son Eklenen Haberler